Bezpečná zahrada: Jak zabezpečit studně, jímky i zahradní kůlny

Zahrada je pro někoho místem odpočinku, pro někoho zase synonymem pro věčný boj se zelení a škůdci. Tak či onak, na své zahradě byste se měli cítit dobře, a také bezpečně. Využijte slunečné dny ke kontrole studní, poklopů, kanálů i zámků, které možná už nějaký ten pátek přesluhují.

Pozor na zarostlé studny a jímky

Stali jste se pyšným majitelem nové zahrady nebo jste ji zdědili po prarodičích? Než se pustíte do zvelebování a necháte na zahradě pobíhat děti a domácí mazlíčky, důkladně ji projděte. Zvlášť starší zahrady mohou ukrývat řadu překvapení, o kterých neví třeba ani realitní makléř, a i vaši rodiče na ně už zapomněli.

Všímejte si především kanálů, septiků a jímek, pozor dejte na různé skruže a výpusti. U všech zkontrolujte, zda jsou dobře zabezpečené – dřevěné kryty rychle trouchniví, mohou mít vylomená či uvolněná prkna.

„Pozor na kovové poklopy u kanálů, které jsou častým terčem zlodějů – mnohdy je lepší je nahradit plastovými se zámkem a petlicí. Nehrozí tak, že bych poklop někdo ukradl a my si toho včas nevšimli,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Pokud máte malé děti a zvířata, měli byste mít pod drobnohledem také veškeré vodní prvky. Přírodní jezírka a potůčky neuzamknete, je proto nutné děti při pobytu na zahradě hlídat. U bazénu je vhodné zvolit pevné zakrytí v kombinaci se zámkem odolným vůči vodě. Využít lze i lamelové kryty a bezpečnostní alarmy, které vás upozorní na pád do bazénu nebo pohyb okolo.

Přesluhující petlice i zrezlé zámky

Na zahradě jako by utíkal čas pomaleji… To ovšem neplatí o životnosti zámků, petlic a kování. Ty dostávají zabrat nejen během zimy, ale i vlivem deště, střídání teplot a všudypřítomné vlhkosti. Projděte proto všechny zámky na kůlnách, zahradních domcích a dřevnících a ověřte, zda se nezasekávají a zda jdou plynule zamykat. Zkontrolujte také petlice a závory – měly by pevně držet a neviklat se.

„Pokud je petlice připevněná na ztrouchnivělých prknech nebo prorezlých vratech, neplní svůj účel a majetek neochrání. Při výběru nové volíme takovou, která má skryté čepy – ty totiž znesnadní pokusy o vylomení nebo uražení,“ doplňuje Petr Neuvirt, z společnosti Tokoz.

Tip: Životnost zámků prodloužíte pravidelnou údržbou. Ideálně dvakrát ročně projděte všechny zámky na zahradě a ošetřete je mazivem, které zároveň zámky vyčistí.

Vybavení a nářadí patří pod zámek

Zahrada není odkladiště. Veškeré zahradní náčiní a nářadí vždy uklízejte – využijte zahradní domky, kůlny nebo úložné prostory v domě. Drobnější věci uzamkněte do bezpečnostní bedny nebo využijte bezpečnostní zamykací systémy typu X Safety box, kde k uzamčení slouží pevné ocelové lano nebo řetěz. Důsledně zamykejte také kola, sportovní výbavu a sezónní věci jako třeba uskladněné náhradní pneumatiky.

Pomocníci na zabezpečení zahrady:

Tokoz X Safety Box III

https://eshop.tokoz.cz/x-safety-box-iii/414-uzamykatelny-mechanismus-x-safety-box-iii-bez-pulvlozky.html

Uzamykatelný mechanismus se hodí k zabezpečení větších věcí v garáži nebo kůlně. Díky certifikaci v 3. třídě odolnosti odolá pokusům o odvrtání nebo oblíbeným zlodějským metodám v podobě bumpingu a planžetování.

Petlice Tokoz P 110

https://eshop.tokoz.cz/domacnost/398-petlice-tokoz-p-110-ii-205-8590714512040.html

Petlice z ocelového plechu s čepy zajištěnými proti vyražení. Odolá pokusům o vytržení a zvládne i náročné klimatické podmínky.

Tokoz US 250

https://eshop.tokoz.cz/zabezpeceni-poklopu/293-us-250-poklop-typ-rexel.html

Speciálně vyvinuté zařízení pro zabezpečení kanálů a podzemních šachet. Připevní se z vnitřní strany na poklop, vrata, dveře nebo mříže, které se tak stávají běžnými dílenskými nástroji nedostupnými. Zabraňuje nejen neoprávněným vniknutím, ale také pádu osob do šachet.