Abyste přečtenou knížku prodali na každém rohu. Do Knihobotu nastupuje Simon Gabriel, bude zodpovědný za rozvoj knihobodů a knihoboxů

Posedět si v kavárně, dočíst nejnovější bestseller a rovnou ho nechat spolu s dýškem u obsluhy, aby se za pár dnů objevil v prodeji na Knihobotu. Nebo u stanice metra vyzvednout z automatických boxů novou zásilku knih z druhé ruky a rovnou zde nechat několik svazků, které brzy udělají radost někomu jinému. Takovou budoucnost přichází do největšího knižního secondhandu Knihobot.cz budovat nová posila – Simon Gabriel (26 let).

Gabriel má za sebou působení v HORECA segmentu se zkušenostmi s provozem kaváren nebo hotelů. Ty by měl nyní z pozice projektového manažera pro expanzi zhodnotit při budování partnerské sítě takzvaných knihobodů, které by v jednotlivých provozovnách umožňovaly vracet do oběhu již přečtené knihy. Jejich prostřednictvím chce Knihobot vytvořit alternativní cestu k síti Zásilkoven, kterou pro zpětný odběr knížek mimo jiné využívá.

„Klíčové je pro nás spojovat Knihobot s provozovnami, které mají afinitu k naší cílové skupině. Mým cílem je, aby se z vracení přečtené knížky stalo pro čtenáře něco tak přirozeného, že nebude muset řešit mechanismus, který se za ním skrývá. Do startu se zaměříme především na kavárny a bistra, jednání však chceme vést také s kulturními institucemi nebo spolky,” zmiňuje Simon Gabriel. „Je to navíc naše cesta, jak se rychle dostat i do menších měst v Česku.”

Silnou pozici si chce Knihobot vybudovat také v případě automatických boxů. Ty, které provozují jednotlivé sítě, totiž nejsou uzpůsobeny pro cirkulaci zboží. Zásilky umožňují pouze vyzvednout, nikoli posílat. Takzvané knihoboxy, které se objeví již brzy v pilotním provozu v Praze, by naopak měly sloužit pro komfortní zpětný odběr.

„Už dnes umožňujeme zavolat zdarma kurýra nebo odnést knihy do Zásilkovny, což jsou samo o sobě velmi pohodlné způsoby, jak k nám knihy poslat. Nicméně stále musíte knížky zabalit a označit,” vysvětluje Simon Gabriel. „Rád bych to zjednodušil. Mou představou je, že vyrazíte do města, do plátěné tašky vezmete pět přečtených knih, necháte je jen tak v knihoboxu a my už se postaráme o zbytek. Jednodušší způsob už si asi neumím představit.” 

Pro Knihobot je v současnosti budování sítě odběrných míst jednou z priorit. Poptávka po secondhandových knížkách u něj totiž stoupá s každým měsícem. Zároveň je pro něj atraktivní hledat cesty, jak se dostat i k mladším titulům.

„Už dnes je pětina knih mladší tří let a průměrné stáří knihy v secondhandu stále klesá. Postupně se daří budovat povědomí o tom, že na trhu je zájem především o knihy z posledních třiceti let. S tím pomůžou i knihobody. Umožní čtenářům neodkládat přečtené knížky, které si nemíní nechat, zpět do knihoven, ale rovnou je poslat dál,” vysvětluje Dominik Gazdoš, ředitel secondhandu Knihobot.cz. „Do jisté míry jdeme prošlapat cestu i pro další projekty z oblasti cirkulárního retailu. Takže pokud bude naše snažení úspěšné, může výrazně zvýšit podíl secondhandového zboží, které se točí v rámci celého Česka Knihobot každý den zaeviduje kolem 2500 nově přijatých knih. Do konce roku by rád prodal více než 500 tisíc knížek z druhé ruky. Podle jeho zakladatelů je dlouhodobým cílem stát se plnohodnotnou alternativou k běžným knihkupectvím a postupně se v objemech prodaných knih z druhé ruky dostat na 10 % množství, které každoročně vyprodukují čeští nakladatelé a vydavatelství.