Monthly Archives: Říjen 2022

Na pozici Head of Communication do T-Mobile nastupuje Patricie Šedivá

Největší český mobilní operátor T-Mobile má novou šéfku externí komunikace, stala se jí Patricie Šedivá, která do společnosti přináší více než dvacet let profesních zkušeností v oblasti PR a korporátní komunikace. Ve své nové roli bude zodpovědná za externí a krizovou komunikaci, témata CSR a udržitelnosti a přípravu komplexních komunikačních strategií. 

Patricie Šedivá přichází z investiční skupiny Pale Fire Capital, kde působila jako ředitelka komunikace. Za svou bohatou profesní kariéru vybudovala komunikační oddělení a řídila komunikaci ve společnostech Alza nebo Coca-Cola HBC a řadu zkušeností získala právě i v T-Mobile, do kterého se v nové pozici po několika letech vrací. Jako místopředsedkyně výkonného výboru profesního sdružení PR klub se aktivně podílí na rozvoji a edukaci českého i slovenského PR prostředí, přednáší na školách a věnuje se i řadě neziskových či inovativních projektů. Dvakrát získala ocenění Mluvčí roku.

Na nové pozici bude čerpat ze svých mnohaletých zkušeností i z hluboké znalosti českého mediálního prostředí. Díky předchozímu působení v oddělení vnějších vztahů v T-Mobile se orientuje také v oblasti telekomunikací a může zároveň využít i interní vhled do společnosti.

„Vracím se na ‚místo činu‘ a vracím se moc ráda, protože jde o velmi dynamické prostředí, které inovace posouvají o míle každý rok. I proto se chci soustředit na komunikaci toho, jak mohou moderní technologie lidem usnadnit život. Těším se, že společně s celým týmem naskočíme na vlnu agilní komunikace, která bude stavět na hlubokých znalostech TELCO problematiky, schopnosti okamžitě reagovat na aktuální dění a také dobrých vztazích všech zúčastněných stran,“ dodává Patricie Šedivá.

Ve své roli bude Patricie Šedivá velmi úzce spolupracovat s Martinem Orgoníkem, ředitelem pro vnější vztahy a udržitelnost. Společně se zaměří na posílení komunikace témat spojených s ESG strategií a zdůraznění pozice společnosti jako digitálního leadera. 

„Máme velkou radost, že se nám Patricii podařilo přesvědčit k návratu. Je to velká profesionálka a těšíme se na energii, kterou k nám přináší, i na její ucelený přístup ke korporátní komunikaci. Díky jejím zkušenostem z dynamického IT a retailového prostředí s téměř až startupovým duchem posune komunikaci naší značky opět výrazně kupředu,“ doplňuje Martin Orgoník.

Patricie bude dále úzce spolupracovat s agenturou FYI Prague a kreativní skupinou katz83, které se od července loňského roku společně podílejí na mediální komunikaci T-Mobile.

IT zabezpečení na prvním místě v hybridním pracovním světě

Nedávný průzkum, který realizovala společnost Dynabook v segmentu malých a středních firem u příležitosti Evropského měsíce kybernetické bezpečnosti ukázal, že téměř polovina evropských SMB považuje zabezpečení za nejnáročnější IT prvek, se kterým se od začátku pandemie potýkají a který je stále ještě třeba řešit.

Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti, každoroční osvětová kampaň probíhající napříč EU, má již své desáté výročí. Různé aspekty kybernetické bezpečnosti zkoumá každoročně během října celá řada iniciativ. Letošní rok ukázal, že význam IT zabezpečení je v podnikatelském prostředí v souvislosti s příchodem hybridního pracovního modelu stále mimořádně aktuální.

„Nové nastavení pracovního režimu ve většině firem přineslo do oblasti správy IT v malých a středních firmách mnohem komplexnější výzvy než kdykoli dřív. Společnosti řeší otázky zabezpečení, spolehlivosti i produktivity,“ říká Stanka Plavšic, B2B Account Manager regionů CSEE společnosti Dynabook Europe GmbH. „Jednou z největších komplikací spojených s přechodem na hybridní práci je nárůst kybernetických útoků. Předvídatelným průvodním jevem během snahy o udržení provozuschopnosti během prvních lockdownů byl proto boj s nedostatečným zabezpečením sítě i samotných koncových zařízení.“

Tento problém není však zdaleka minulostí. 67 % oslovených firem stále optimalizuje svá IT řešení s cílem překonat výzvy hybridního pracovního modelu. Řada SMB vnímá potřebu zlepšit hned několik aspektů souvisejících se správou IT. Jako hlavní investiční prioritu pro příštích 12 měsíců uvedlo 46 % oslovených firem hned dvě oblasti – zlepšení infrastruktury kybernetické bezpečnosti a posun v efektivnějším využívání cloudových řešení. 44 % firem vnímá potřebu lepší vzdálené IT podpory a v těsném závěsu (40 %) zmiňovali odpovědní pracovníci nutnost vybavení zaměstnanců vhodnějšími zařízeními.

V samotné oblasti zabezpečení přisoudili IT odborníci z SMB sektoru téměř stejnou váhu zabezpečení sítě a zabezpečení zařízení, s nimiž vzdálení zaměstnanci pracují. To potvrzuje nutnost vnímání komplexní problematiky IT infrastruktury, od jádra sítě až po hardware v rukou zaměstnanců.

Průzkum také potvrdil důležitost mobilních zařízení, zejména pak notebooků. Ve srovnání s dobou před pandemií považuje rozhodnutí o jejich nákupu nyní 64 % IT manažerů SMB za důležitější. Téměř polovina firem věří, že správně zvolené notebooky mohou zlepšit produktivitu zaměstnanců i jejich spolupráci v novém pracovním prostředí, a to při zajištění vysoké úrovně bezpečnosti i spolehlivosti. Úplný nebo alespoň částečný upgrade zařízení považuje naprostá většina oslovených za nezbytný pro zajištění konkurenceschopnosti. „Mezi nejdůležitější vlastnosti profesionálních notebooků pro hybridní práci patří nízká hmotnost, odolné provedení, bohatá konektivita, vestavěné bezpečnostní nástroje a optimální výkon zařízení. Tyto klíčové funkce umožňují zaměstnancům pracovat efektivně v různých podmínkách a na různých místech,“ dodává Plavšic.

Ceny domů a bytů jedou z kopce. Kdo otálí se zlevněním, prodělá

Roky růstu jsou definitivně u konce, přichází měsíce, kdy se majitelé nemovitostí musí naučit dělat zásadní ústupky. Tak by se daly jednoduše popsat změny cen domů a bytů na českém trhu. Kdo chce v příštích měsících prodávat, ten musí přijmout novou realitu co nejrychleji. Silná poptávka tu totiž stále existuje, profitovat z ní ale budou ti nejrychlejší. Vyplývá to z dat Kvartálního monitoru trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která využívá data realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality. Všímá si také významného nárůstu nájmů – Praha je poprvé nad 320 korunami za metr, Brno nad 275 korunami.

„Pokud nyní trh něco jednoduše definuje, pak je to příchod velkého vystřízlivění, všímá si Hendrik Meyer, generální ředitel největší české skupiny sdružující realitní služby European Housing Services.„A Česko si novou realitu zatím evidentně nechce připustit. O to bolestivější budou pro majitele následující měsíce. Kdo byl na jaře připraven kupovat, ten by měl znovu vyhodnotit své možnosti. Pro řadu domácností se totiž už pravděpodobně v příštích měsících otevře šance, jak se s trochou štěstí dostat do vlastního.“

Ceny v Česku se vrací až o rok zpět, výrazným propadem překvapilo Brno

Přestože průměrné kvartální ceny neklesají zatím dramaticky, rychlost aktuálního tempa poklesu už majitele nenechá na pochybách, jakým směrem se trh ubírá. Jak ukazují data za září v porovnání s předchozími obdobími, s každým týdnem se tempo poklesu zvyšovalo. V některých krajích se ceny domů a bytů propadly dokonce o celých 12 měsíců zpět a smazaly tak nárůst z posledního roku.

Například pražský byt se v září nabízel za takřka stejnou cenu jako před rokem – 112,7 tisíce korun na metr čtvereční. To je oproti situaci z letošního jara pokles o 5 %. O něco pomaleji – 3% tempem vůči jaru – v září klesly ceny bytů v takzvaném metropolitním prstenci a středních Čechách obecně. Byt je tu možné pořídit v průměru za 70,6 tisíce korun na metr.

Velice zajímavý je obrat v Brně, které v posledních letech překvapovalo konstantním růstem i v době, kdy byl trend v ostatních regionech opačný. Brněnské a obecně jihomoravské byty klesly v září oproti jaru o celých 8 % a vrací se s hodnotou 88 tisíc na metr čtvereční do cenové hladiny, která zde byla naposledy v zimě loňského roku.

Na trhu jsou v září registrovány ještě větší propady. O 10 % vůči druhému kvartálu klesly ceny v Ostravě a moravskoslezských městech – byt zde zájemce v září pořídil průměrně za 40,3 tisíce korun na metr čtvereční. Ceny bytů v Královéhradeckém a Jihočeském kraji klesají 14% tempem.

Ceny domů srazí příchod zimy, v Krkonoších skončila chalupářská horečka

Ještě rychleji klesají průměrné ceny rodinných domů. Například v Jihomoravském kraji se oproti jaru snížila cena za metr čtvereční o celých 17 % na 41,4 tisíce korun. V Moravskoslezském kraji byl propad cen nabízených objektů ještě výraznější – o celých 40 % na 34,5 tisíce korun za metr čtvereční. Středočeský kraj pak hlásí 14% propad na 54,6 tisíce korun za metr čtvereční.

„Jakkoli vypadají propady impozantně, je třeba si uvědomit, že trh stále ještě reaguje na rekordní druhé čtvrtletí tohoto roku. V něm si řada domácností sjednala na poslední chvíli hypoteční úvěry a nakupovala za ceny, které byly prokazatelně nadsazené. Nyní je trh v přesně opačné situaci – úvěry jsou rekordně drahé, zájem o ně se propadá. Stejně tak vzrostly náklady na provoz domu nebo investice do rekonstrukcí,“ uvádí Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality.

Podle něj navíc trh zásadně rozdělí realita zimních měsíců. Další radikální snížení cen tak mohou očekávat především majitelé energeticky náročných budov nebo domů před rekonstrukcí – platí to i o řadě objektů z devadesátých let. Naopak vlastníci rekonstruovaných domů s nízkou spotřebou si budou moci mezi zájemci i nadále spíše vybírat.

Na další realitní bubliny upozorňují i některé další významné propady. Například v Královéhradeckém kraji, kde průměrné ceny pravidelně zvedá zájem o druhé domovy a rezidenční nemovitosti využívané následně k rekreaci, se v září snížila průměrná cena oproti jaru skokově – skoro o polovinu. V detailu se však jedná pouze o návrat zhruba o rok zpět před propuknutím investiční „chalupářské“ horečky.

Krutá realita: Kdo čeká na obrat, bude zřejmě donucen jít ještě více pod cenu

Co z průměrných cen na první pohled nevyplyne, je vnitřní rozdělení trhu. Data naznačují, že u bytů i domů jsou nabízené nemovitosti rozdělené do dvou nestejně velkých skupin. Po celém Česku se tak utváří dvě cenové hladiny: majitelů, kteří věří, že trh se brzy vrátí k růstu a prodávají za jarní ceny, a těch, kteří chtějí prodat ještě letos a jsou schopni udělat zásadní ústupky, aby se potkali s poptávkou.

První skupina je výrazně větší a až na výjimky v podobě bytů v centrálních městských lokalitách se u ní radikálně prodlužuje doba prodeje. Většina nemovitostí je v nabídce déle než tři a půl měsíce, a přestože u nich došlo již k několikerému zlevnění, stále se nejsou schopny dostat na úroveň, která by přilákala zájemce. Ve většině případů jsou jejich ceny dokonce nadsazené o 15–30 % oproti aktuální situaci na trhu.

„Nastává tak paradoxní situace, kdy takovýto majitel sice nabídne z jeho pohledu výrazně sníženou cenu, ale stejně nemá šanci prodat. Průměrné ceny se totiž do té doby opět propadnou a on je oproti očekávaní zájemců znovu předražený,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Je to bohužel až naivní pocit, že loňská silná poptávka nezmizela a trh se vrátí do starých kolejí. Jenže realita je krutá a my se díváme na vznikající segment takzvaných ‚ležáků‘, pro které bude do budoucna dlouhá doba prodeje výrazným hendikepem.“

Meyer upozorňuje na to, že v nabídce dnes tyto nemovitosti převažují a jejich vysoká nabídková cena tak může utvrzovat ostatní majitele, že není důvod zlevnit. Vzniká tak dojem falešné poptávkové hladiny. Oproti tomu majitelé, kteří dokáží snížit své ceny, prodají i dnes poměrně rychle – a jejich inzerce je tak v kontextu ostatních nabídek takřka neviditelná.

„U dobře naceněných nemovitostí se nebavíme o pár týdnech k nalezení zájemce, jako třeba na jaře. Ale rozhodně můžeme potvrdit, že poptávka po nemovitostech není tak slabá, jak by se mohlo zdát. Pro řadu lidí je i dnes atraktivní vzít si při dobré nabídce hypotéku s krátkodobou fixací a vsadit na to, že za pár let se situace uklidní, úrokové sazby klesnou a ceny nemovitostí opět půjdou nahoru,“ vysvětluje Henrik Meyer.

Ceny míří k dalšímu propadu, prognóza věští zlevnění o desítky procent. Výjimkou budou i nadále centra velkých měst

Má tedy smysl čekat na další poklesy cen? Zářijový trend to naznačuje jasně – ceny domů i bytů nyní klesají v podstatě s každým měsícem. Téměř všechny regiony tedy v následujícím půlroce zasáhnou zásadnější propady. Podle prognózy členů skupiny EHS budou poklesy napříč republikou radikální – v některých oblastech se ceny mohou oproti dnešku postupně snížit i o více než pětinu.

Nejvíce zasažené budou chudší kraje – například v Ústeckém kraji je odhadován pád cen v rozmezí 10–30 % podle konkrétní lokality a typu nemovitosti. V Moravskoslezském a Libereckém kraji se majitelé musí připravit na snížení ceny o 10–25 %. Karlovarský kraj může očekávat pokles o 15–25 %.

Opět však platí, že není možné očekávat poklesy ve všech segmentech. Dokonce i v aktuální době budou některé typy nemovitostí – jako například byty v centrálních částech města, novostavbách nebo rekonstruovaných domech, které jsou unikátní lokalitou nebo architektonickým pojetím – růst. Více však napoví nástup zimy, geopolitická situace a kondice české ekonomiky.

Nájmy rostou. A budou růst

Opačná situace je na trhu nájemního bydlení. To se dostává na historická maxima a jak ukazuje aktuální vývoj, ani návrat ukrajinských domácností zpět na Ukrajinu nebo ochladnutí studentské poptávky nemá na ceny zásadnější vliv. Zvyšuje je totiž poptávka běžných domácností, která je v současnosti na několik měsíců zhruba 5–7násobná oproti předchozím rokům. Bydlení totiž hledají nejen domácnosti, které nezískaly hypotéku, ale také ti, kteří se stěhují z ekonomických důvodů do „úspornějšího“.

V Praze se tak na konci září ceny dostaly nad 322 korun za metr čtvereční pronajímané plochy (růst o 6 % oproti předchozímu kvartálu), ve Středočeském kraji stouply na 238 korun za metr čtvereční (růst o 5 % oproti předchozímu kvartálu). V Brně se při sedmiprocentním růstu oproti předchozímu kvartálu zvýšily ceny na 276 korun za metr čtvereční.

V meziročním srovnání průměrné nájemní ceny stouply o celých 14 %, přičemž nejvíce se na růstu podílela Praha (o 18 %), Ostrava (o 18 %). Dvouciferným tempem pak rostla naprostá většina krajů. Aktuálně je na jeden byt v Česku zhruba 35 zájemců – a zatímco se situace v Praze nebo Brně mírně zlepšuje oproti předchozímu měsíci, v krajských městech a regionech se hledání bydlení naopak komplikuje. Právě pro ně bude aktuální situace tvrdou zkouškou po desítkách let vlažného zájmu o pronájmy.

„S ohledem na skladbu českého nájemního trhu – tedy většinové zastoupení soukromých majitelů – se bavíme o kaskádovém zdražování. Jinými slovy, každá nová uzavřená smlouva bude za výrazně vyšší cenu než ta předchozí. Vzhledem k tomu, že nájemní cyklus v Česku se počítá na několik let, pocítíme dopady aktuálního zdražování ve výrazném růstu nájmů klidně až do poloviny dekády,“ domnívá se Jan Škrabánek, ředitel Bezrealitky.

Růst cen by mohlo zbrzdit jediné – významné navýšení počtu nájemních nabídek po celém Česku. A to ve formě samostatných domů, bytů nebo nově se rozvíjejícího spolubydlení. Podle Škrabánka je aktuální potenciál v řádech desítek tisíc příležitostí – ať už v podobě pater dvougeneračních domů, pokojů ve velkých bytech nebo třeba celoročně obyvatelných rekreačních objektů.

Tabulky

Průměrné ceny za m2 – září 2022Rodinný důmBytNájem
Hlavní město Praha84 194 Kč112 710 Kč322 Kč
Středočeský kraj54 614 Kč70 685 Kč238 Kč
Jihočeský kraj40 378 Kč50 328 Kč192 Kč
Plzeňský kraj33 448 Kč61 061 Kč220 Kč
Karlovarský kraj31 681 Kč37 481 Kč184 Kč
Ústecký kraj26 774 Kč32 551 Kč175 Kč
Liberecký kraj30 898 Kč50 406 Kč205 Kč
Královéhradecký kraj34 175 Kč57 862 Kč210 Kč
Pardubický kraj38 397 Kč57 108 Kč212 Kč
Olomoucký kraj34 176 Kč54 605 Kč216 Kč
Jihomoravský kraj41 492 Kč88 078 Kč276 Kč
Zlínský kraj25 020 Kč44 335 Kč203 Kč
Vysočina34 729 Kč46 644 Kč183 Kč
Moravskoslezský kraj34 531 Kč40 353 Kč186 Kč

Paliva se slevou až 3 Kč na litr pro členy nového věrnostního klubu OMV

Zákazníci čerpacích stanic OMV v České republice mohou nyní čerpat benzín i naftu se slevou až 3 Kč na každý litr, a to do 10. listopadu. Slevu mohou využít členové nového věrnostního klubu OMV za body nasbírané v aplikaci OMV MyStation. Za jeden bod lze čerpat uvedenou slevu na jeden litr paliva. Prvních 100 bodů získává každý nový člen klubu automaticky po registraci a další body lze sbírat za čerpání pohonných hmot i nákupy a či za doporučení věrnostního klubu OMV známým.

„Velmi si vážíme věrnosti zákazníků, a proto jsme pro ně připravili mimořádnou pozvánku do našeho nového věrnostního klubu, který jsme spustili během letošního léta. Uživatelům aplikace OMV MyStation nyní nabízíme také speciální předvánoční akci s oblíbenými stavebnicemi Playmobil a připravujeme další zajímavé akce. Díky moderní platformě věrnostního klubu můžeme rychle a pružně reagovat na potřeby a přání našich věrných zákazníků.“ říká Michal Janda, marketingový manažer společnosti OMV Česká republika.

Do věrnostního klubu OMV MyStation se může zdarma zapojit každý zákazník, který používá chytrý telefon s operačním systémem Android nebo iOS. Členové klubu sbírají body za čerpání každého litru paliva, nákupy či využití myčky na čerpacích stanicích OMV v ČR. Možnosti využití bodů mohou zákazníci sledovat přímo ve své aplikaci, stejně jako všechny aktuálně využitelné odměny. OMV MyStation nabízí navíc služby elektronické peněženky, do níž si uživatelé mohou uložit všechny věrnostní karty třetích stran, které využívají.

An der Tankstelle

Sklenici červeného, prosím: Jak si správně vychutnat víno

Chladné podzimní večery se nejlépe tráví doma pod dekou s dobrou knížkou nebo zajímavým filmem. A tu a tam třeba i se sklenkou dobrého, kvalitního vína. Užijte si atmosféru u krbu se sklenkou červeného vína. Jak poznat, zda je opravdu kvalitní, a s čím si ho dopřát?

Na zdraví, ale uvážlivě

O pozitivním vlivu umírněné a příležitostné konzumace červeného vína se ví už dlouhá staletí. Hrozny jsou totiž plné antioxidantů v podobě resveratrolu, katechinu, epikatechinu či proantokyanidinu. Ty zpomalují stárnutí buněk, působí preventivně vůči chorobám srdce a cév a zmírňují i žaludeční obtíže. Resveratrol, který najdeme ve slupce, zabraňuje nadměrnému srážení krve a snižuje i riziko rakoviny.

Všechna tato pozitiva se však váží na umírněnou konzumaci, která by podle odborníků neměla přesáhnout přibližně dvě deci kvalitního vína v rámci dne a rozhodně by neměla být každodenním zvykem. I víno je totiž v první řadě alkohol, nikoliv lék, a proto si ho musíme dopřávat uvážlivě. Těžší a plná červená vína obsahují minimálně 13,5 % alkoholu a snadno se na nich může rozvinout závislost. Po jejich vypití se navíc krátkodobě zvýší krevní tlak, proto by se konzumaci měly vyhnout osoby trpící hypertenzí či dalšími zdravotními problémy, které se neslučují s užíváním alkoholu.

Není víno jako víno

Abychom si červené víno vychutnali naplno a mohli čerpat i z jeho pozitivních účinků na zdraví, je kromě přiměřené konzumace třeba i vědět, kde nakupovat. Hodně napoví už etiketa, ze které bychom se měli dozvědět vše podstatné – oblast, ze které víno pochází, a jeho charakter. Rozhodně se vyhneme nákupu podezřele levných vín bez řádného označení. Ideální volbou je sáhnout po vínu z ověřené domácí produkce, vinotéky či rodinného vinařství, které prošlo procesem zrání.

„Nekvalitní a nekontrolovaná vína, jejichž produkce byla zrychlená, mohou našemu zdraví spíše uškodit. Nevytvoří se v nich prospěšné látky, a navíc mohou obsahovat i mykotoxiny z plísní na hroznech, které jsou zdraví škodlivé,“ upozorňuje Petr Souček, odborník na víno a nápoje z Košík.cz.

Odrůdy pod lupou

Červené víno se pěstuje už déle než 6 000 let a za tu dobu dalo vzniknout nesčetnému počtu odrůd. Existují tak lehčí vína, která obsahují méně tříslovin, a spolu s nimi i těžší, která se hodí k archivaci. Obecně však platí, že tu „svou“ oblíbenou odrůdu si musíte najít sami – a také to, že chutě se mění a každá příležitost si žádá svou vlastní odrůdu.

Lehká vína

Díky nižšímu obsahu tříslovin jsou chuťově sladší a ovocnější. Tato vína jsou svěží, lehká a mají světlejší barvu. Najdeme mezi nimi oblíbené druhy jako Frankovka, Modrý Portugal či André. Lehká vína se hodí se jak k masům, tak k salátům, ovoci či rybám. Podáváme je při teplotách okolo 10-14°.

Středně plná až plná vína

Mezi tzv. plná vína patří odrůdy jako například Merlot, Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon, Primitivo, Malbec, Grenache, Pinot Noir, Monastrel či Sangiovese. Tato vína mají vyšší obsah alkoholu i tříslovin, intenzivní aroma a plnou chuť bobulovin. Výborně se hodí k tučným a chuťově výrazným jídlům či zvěřině. Podávají se při teplotách 15-18°.

Speciální vína

Trendem posledních let jsou bio, organická a naturální vína, a to platí i pro červené odrůdy. Hrozny se pěstují podle pravidel ekologického zemědělství, bez pesticidů, herbicidů či průmyslových hnojiv. Na rozdíl od běžných vín potřebují po otevření lahve čas, aby se „srovnala“.

Naturální vína mají specifickou chuť, která odráží charakter země, kde byla pěstovaná. Liší se lahev od lahve a milovníkům klasických vín může chvíli trvat, než si na jejich chuť zvyknou. Často pro ně pak ale už není cesty zpět ke konvenčním vínům,“ dodává Petr Souček, odborník na víno a nápoje z Košík.cz.

Vaříme s červeným

Červené víno je skvělým pomocníkem při vaření – a nejde jen o fázi, kdy si ho spokojeně nalijeme u prostřeného stolu. Můžeme ho použít do marinády při nakládání masa, připravit z něj základ omáček nebo s ním dochutit již hotové jídlo. Červené víno umí skvěle zvýraznit a „vytáhnout“ chuť pokrmů, je však třeba ho dávkovat s rozmyslem a postupně, abychom naopak jídlo nepokazili.

A jaké pokrmy si s červeným vínem uvařit? Hodí se k tmavým masům, zvěřině, ale i vepřovému. Klasikou samozřejmě zůstává kohout na víně, vyzkoušet ale můžete třeba kančí kostky na víně nebo boloňské ragú, kde víno přidáme do základu omáčky. Zapomenout nesmíme ani na dezerty – červené víno skvěle ladí s čokoládou, ale vynikne i jako dochucovadlo krémů, pudingů či ovocných želé.

Jiná stavba, jiný klíč aneb zabezpečovací minimum

Dům, byt, chalupa nebo garáž. Každá stavba má svá specifika, která musíme brát v potaz i při volbě zabezpečení. A protože opravdu univerzální zámek neexistuje, je dobré se v nabídce alespoň trochu zorientovat. Po jakém zámku sáhnout, když chceme ochránit panelákový byt, a jaký využijeme spíš v rodinném domě?

Můj dům, můj hrad

Majitelé rodinných domů mají se zabezpečením většinou nejvíc práce, protože veškerá odpovědnost leží na jejich bedrech, a navíc zloději mohou volit z více přístupových cest. Zabezpečit je proto třeba nejen vstupní dveře, ale i veškeré boční vchody, dveře z garáží či sklepů. Základem takového zabezpečení je cylindrická vložka s bezpečnostní certifikací nejlépe ve 3. či 4.třídě odolnosti a platné certifikace EN 1303, která už umí zloděje na několik minut zdržet nebo od loupeže odradit. „Kvalitní vložka patří na všechny dveře, které vedou do domu, a je jedno, zda jsou vchodové nebo spojují obytnou část s dílnou. Zloději si ke vstupu do domu vždy vyberou nejméně chráněnou cestu, a proto se nevyplácí dát dobrý zámek jen na jeden vchod,“ upozorňuje Petr Neuvirt, obchodní ředitel společnosti Tokoz.

Zapomenout nesmíme ani na vrata a bránu, které pro zloděje tvoří první překážku. Aby nebyla jen pomyslná, uzamkneme je na bytelnou petlici nebo závoru doplněnou visacím zámkem. Ideálně takovým, který zvládne rozmary počasí a nezrezne po prvním dešti.

Od dveří a vrat se můžeme posunout směrem k oknům. Ta bývají tradičním slabým místem, protože řada lidí má tendence nechávat trvale ventilaci. I drobná škvíra však zloději stačí k tomu, aby za pár vteřin okno otevřel. Obrana je jediná – důsledné zavírání oken, uzamykatelné kličky na balkonové dveře a kde je to možné, instalace bezpečnostních folií.

Zabezpečovací minimum pro rodinný dům: cylindrická vložka, visací zámek, petlice/závora, bezpečnostní kličky a folie na okna

Bytové dilema

Obyvatelé bytů se v oblasti zabezpečení musí v mnoha směrech spolehnout i na okolí, majitele nemovitosti či správce. Ovlivnit zabezpečení společných prostor totiž bývá nadlidský úkol, obzvlášť v případě, kdy je třeba jednat v rámci SVJ. Vhodně zabezpečit tak můžeme alespoň vchodové dveře do bytu, na které opět patří odpovídající certifikovaná bezpečnostní vložka.

Náleží k bytu i sklep nebo sklepní kóje? Pokud ano, měla by být uzamčena buď kvalitním zámkem nebo kombinací visacího zámku s petlicí. Čas od času je vhodné vstup do sklepa zkontrolovat, pozornost si zaslouží především klasické dveře z latí, které může zloděj snadno vylomit. Věci uložené ve sklepě můžeme zabezpečit i samostatně pomocí uzamykatelného systému typu X Safety box, který je vybaven lankem či řetězem a zloděj ho jednoduše nepřekoná.

Zabezpečovací minimum pro byt se sklepem: cylindrická vložka, petlice, uzamykatelný systém

Chaty a chalupy

Mezi nejoblíbenější cíle zlodějů patří víkendové chaty a chalupy. A jedním z důvodů je zcela nedostačující zabezpečení, na kterém majitelé šetří. „I na chalupu patří dobrý zámek – chrání nejen před loupeží, ale zabrání také vstupu různých individuí hledajících jídlo a bezplatný nocleh, kteří mohou vybavení chalupy zničit,“ upozorňuje na specifika rekreačních objektů Petr Neuvirt z Tokozu.

Při zabezpečení chalupy bychom proto měli aplikovat stejná pravidla jako u rodinného domu, tedy ochránit všechny přístupové cesty do objektu. Ale pozor – ani ten nejkvalitnější zámek nám nepomůže, když bude nasazený na staré, polorozpadlé a netěsnící dveře. To samé platí i pro uzamykání kůlen, dřevníků nebo zahradních domků. Vždy je třeba nejprve zkontrolovat pevnost dveří či prken, a až poté instalovat petlice, závory a další bezpečnostní prvky.

Pokud víme, že v nejbližší době se chalupa lepších dveří nedočká, můžeme alespoň odvézt cennější věci pryč, aby zloděje nelákaly. Drobnější elektroniku a ostatní vybavení je vhodné uzamknout do bezpečnostní bedny a sezonní výbavu a větší věci připevnit X Safety box mechanismem.

Zabezpečovací minimum pro chalupu: cylindrická vložka, visací zámek, petlice, bezpečnostní mechanismus

Tipy:

Tokoz X Safety Box

Uzamykatelný mechanismus, který lze připevnit na různá místa, zašroubovat do dveří, upevnit na stěnu nebo přivařit na podlahu.

https://eshop.tokoz.cz/XsafetyBOX-III-s-vlozkou-PRO-a1ks-K-_d43102906_11047.aspx

Petlice Tokoz P 110

Petlice z ocelového plechu s čepy zajištěnými proti vyražení. Odolá pokusům o vytržení a zvládne i náročné klimatické podmínky.

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-P-100-350-a-1-ks-S-_d2261779_11047.aspx

Cylindrická vložka TOKOZ Pro 300

http://eshop.tokoz.cz/Cylindricka-vlozka-TOKOZ-PRO-300-_d157252444_11047.aspx

Vložka Tokoz Pro 300 je certifikovaná ve 3. bezpečnostní třídě a odolá planžetování, bumpingu i odvrtání. Funguje i v extrémních klimatických podmínkách.

Uzamykatelná bezpečnostní závora UZ 240

Bezpečnostní závora certifikovaná v II. třídě odolnosti. Prodloužená ramena zvyšují pevnost uchycení závory. Odolná proti bumpingu a vyhmatání, zvládne i náročné klimatické podmínky.

https://eshop.tokoz.cz/TOKOZ-UZ-240-PRO-a1ks-K-prodl-ram-_d798765551_11047.aspx

CZC podporuje moderní vzdělávání, s komunikací pomůže FYI Prague

Dvojka na trhu s elektronikou CZC.cz zahajuje kampaň, jejímž cílem je využít aktuálně dostupné technologie ke zlepšení kvality českého školství a zvýšení atraktivity výuky. Kampaň CZC.Education osloví pedagogy, žáky i studenty a spolu s významnými partnery z oboru aktivně ukáže, jak může moderní vzdělávání vypadat a jak je třeba českým školám pomoci, aby mohly zavést smysluplnou a zábavnou výuku do praxe. Mediální komunikaci vzdělávacích aktivit i dalších projektů zaštítí agentura FYI Prague.     

Kampaň CZC.Education zahájila ukázka chytrých technologií a hraček pro školy, kterou předvedli zástupci iniciativy Laborky.cz v Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném v rámci populární Noci vědců. S projektem Laborky, který se věnuje vědeckým tématům a popularizaci vědy i chytrého vzdělávání s využitím moderních technologií[UH1] , bude CZC.cz i nadále pracovat na popularizaci této oblasti. CZC.cz se zároveň stává partnerem projektu Elixír do škol, který podporuje kolegiální vzdělávání učitelů a pedagogům mimo jiné nabízí metodické postupy umožňující efektivně využívat například chytré hračky ve výuce.  [UH2] 

„Větší zapojení technologií a chytrých hraček je rozhodně jedním z významných prvků, které pomáhají k tomu, aby výuka byla pro žáky a studenty poutavější a zároveň je lépe připravila na digitální budoucnost. Proto jsme se rozhodli, že aktivně přispějeme k transformaci výuky na českých školách,“ dodává Milan Duda, ředitel marketingu CZC.cz

Chytré vzdělávání podporuje CZC.cz také prostřednictvím digitální a brandové kampaně. V polovině října tak odstartuje obsahová kampaň ve spolupráci s iniciativou Laborky.cz. Zábavná videa postupně představí studentům, ale i rodičům a školám, jak chytré hračky z portfolia CZC.cz fungují v praxi. Pro školy, které jsou zapojené v B2B programu CZC.cz, je připravena také cílená produktová nabídka prostřednictvím newsletteru. Studenti zase mohou díky ISIC kartě využít VIP slevu na celé portfolio CZC.cz produktů.

Podpora chytrého vzdělávání postupně zahrne i spolupráci s influencery, významnými pedagogy a osobnostmi. Edukativní materiály bude CZC.cz prezentovat především napříč vlastními digitálními kanály včetně webu, sociálních sítí a newsletterů oslovujících pravidelně statisíce lidí.

S komunikací aktivit zaměřených na chytré vzdělávání i dalších projektů pomůže nově agentura FYI Prague, která bude pro CZC.cz zajišťovat především kompletní press-office service a rozvíjet vztahy s novináři i důležitými stakeholdery v oblasti moderních technologií.  Kromě chytrého vzdělávání se CZC.cz spolu s FYI Prague v následujících měsících výrazně zaměří také na další kategorie, především pak na oblast nositelné elektroniky motivující k aktivnímu životnímu stylu a na podporu vlastních privátních značek CZC.Office a CZC.Gaming. 

Ovesná alternativa jogurtu Oat-Yog potěší vaše tělo i chuťové buňky

Máte rádi jogurty, ale nemůžete nebo nechcete si je dopřát kvůli intoleranci laktózy, dietě nebo proto, že je vám sympatické veganství? Zkuste jejich ovesnou alternativu, která je navíc velmi chutná. Oves je známý svými výživovými hodnotami a jedná se dokonce o jednu z nutričně nejcennějších obilovin.

Pokud vám není vaše zdraví a vyvážená strava cizí, vyzkoušejte Oat-Yog od české značky Green Day. Kromě ovsa obsahuje veganské probiotické bakterie, vápník či vitamíny D a B. Díky tomu působí blahodárně na imunitu, činnost svalů, kosti i nervovou soustavu. Je 100 % přírodní a má lehce nakyslou svěží chuť. Kromě neochucené varianty Natural můžete zkusit zajímavou kombinaci manga a marakuji nebo borůvek s banánem. Ovesné Oat-Yog od Green Day si můžete objednat spolu s dalším nákupem na Košík.cz.

Oat-Yog různé příchutě (150 g) si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za cenu od 21,90 Kč.

Komunikaci DODO Group nově zastřeší Adam Rapák. Přichází z McDonald’s

Pozici PR manažera v technologicko-logistické firmě DODO Group nově zastane Adam Rapák (33). Do firmy přichází ze společnosti McDonald’s, kde byl zodpovědný za plánování a exekutivu komunikačních a public relations aktivit na českém a slovenském trhu.

V McDonald’s působil Rapák bezmála 8 let, během kterých se podílel na osvětových i integrovaných kampaních a komunikačních aktivitách na českém trhu, 3 roky současně také na Slovensku. Z nově nabyté pozice PR manažera DODO Group bude mít na starost především profilování značky na stávajících i nově získaných trzích a přípravu jednotné komunikační strategie.

Příchod nového PR manažera je pro DODO dalším důležitým krokem v rámci přerodu z lokálního B2C startupu v etablovanou mezinárodní společnost s expertízou v same-day logistice poslední míle pro významné B2B partnery. Doménou společnosti je přitom chytrá práce s daty pro maximální efektivitu rozvozů a ekologicky šetrná městská logistika, což je aspekt, který chce DODO v rámci další komunikační strategie ještě lépe akcentovat.

„Nová pozice v DODO je pro mě zajímavým kariérním postupem i příležitostí proniknout do zcela nového segmentu i témat, kterým se DODO věnuje. Mým úkolem nyní bude kontinuální budování a ochrana dobrého jména značky na všech trzích, na které se DODO vydá. Těší mě, že budu moci využít zkušenost získané z globální korporace ve prospěch potenciálního českého jednorožce, kterým se DODO bezesporu může stát,“ komentuje Adam Rapák, nový PR manažer společnosti DODO.

„Jedním ze základních pilířů k naplnění mise naší společnosti je maximalizace efektivity a udržitelnosti. Právě udržitelnost vnímáme jako zásadní element, který by si lidé měli se značkou DODO spojit. Věřím, že Adam, který má s projekty zaměřenými na udržitelnost zkušenosti z velké mezinárodní společnosti, bude tím pravým člověkem, který nám s tím dokáže pomoci, “ dodává Peter Menky, Chief Commercial Officer DODO Group.

Pro účely dalšího rozvoje a zahraniční expanze DODO v minulém roce obdrželo investici ve výši 1,5 miliardy korun od investorů v čele s Danielem Křetínským a Patrikem Tkáčem. V posledních měsících tak firma výrazně posilovala management a přešla na skupinovou úroveň řízení. Obsazení pozice Group PR a Content manažera je tak dalším návazným krokem na cestě stát se etablovanou mezinárodní skupinou.

Čas dýní je tady. Která je vaše oblíbená?

Na ozdobu, na vydlabání, na polévku nebo na koláč. Možností, jak doma využít dýně, je nespočet. A ať už z nich vytvoříte podzimní aranžmá nebo je zužitkujete v kuchyni, fantazii se meze nekladou. Jaký druh vynikne v polévce a jaký na verandě? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Dýně jako superpotravina

Dýně není jen vkusnou dekorací. Už její oranžová barva napoví, že se jedná o jeden z nejlepších zdrojů betakarotenu. Ten prospívá našemu zraku, funguje jako významný antioxidant, posiluje imunitní systém a působí jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. V dýni nalezneme také vitamin C a E, zinek, fosfor, hořčík či draslík a řadu dalších minerálních látek, díky kterým konzumace dýně snižuje hladinu cholesterolu a prospívá i mimo jiné naší pokožce.

Díky obsahu vody okolo 90 % se dýně řadí mezi nízkokalorické potraviny. Vysoký obsah vlákniny působí příznivě na zažívání a dělá z ní vhodného a chutného pomocníka při dietě nebo dodržování zdravého životního stylu. Její jemná chuť a univerzálnost ji pak s přehledem pasují na královnu podzimní zeleniny.

Dužina i semínka

Dýni lze v kuchyni zpracovat mnoha způsoby a některé druhy doslova beze zbytku. Většinou se jí vláknitá dužina, ale u některých druhů také slupka či listy. Samostatnou kapitolu by si pak zasloužila dýňová semínka, která jsou nabitá zdraví prospěšnými látkami. Nevyhazujte je proto zbytečně na kompost, zkuste je doma opražit na pánvi a využít jako zdravé chroupání u televize nebo přísadu při pečení.

„I u dýně platí, že nejvíce nám prospěje konzumace plodů od ověřených pěstitelů. Pokud nemáme dýní vlastní, můžeme se poohlédnout po lokálním zemědělci, případně si koupit bio dýni, kterou můžete využít na příkrmy pro nejmenší děti, které je milují,“ dodává Jaroslav Neuman, specialista na zeleninu z Košík.cz.

Od hokkaidó po máslovou

Dýně patří k plodinám, které lidé pěstují už po staletí, a tak není divu, že jí na světě najdeme stovky druhů. V našich zeměpisných šířkách si ale bohatě vystačíme s několika základními, které v nabídce obchodů potkáte nejčastěji. Pozor si dejte jen na to, abyste nezaměnili jedlou dýni za okrasnou – ty jsou většinou velmi tvrdé a ke zpracování se nehodí.

Hokkaidó

Jedná se o asi nejznámější a nejoblíbenější druh dýně. Důvodem velké popularity je především její velmi snadná příprava a vaření, které nezabere víc než 20 minut. Hokkaidó se totiž nemusí loupat, takže dýni stačí důkladně očistit, nakrájet, zbavit semínek a zpracovat dle libosti. Tento typ je univerzální, hodí se do polévek, na gril i jako příloha v podobě pyré. Díky sladké chuti vynikne i v dezertech a moučnících.

Muškátová

Muškátová dýni poznáte podle typického žebrování, slupka má barvu od zelené přes šedou až po oranžovou. Muškátová dýně má výraznou máslovo-oříškovou chuť a hodí se k přípravě dýňového pyré, polévky, ale také do sladkých koláčů.

Špagetová

Špagetová dýně je žlutá a oválná, a konzumuje se její dužina, která nemá tak výraznou chuť jako hokkaidó. Vláknitá struktura po tepelné úpravě připomíná špagety, a i proto je velmi oblíbená u lidí dodržujících nízkosacharidové diety. Uvařené či upečené spagety z dýně lze použít jako přílohu, přidat do omáček, ale i smíchat s mletým masem a zapéct.

Máslová

Máslová dýně zaujme tvarem, který připomíná velkou hrušku. Slupka má žlutou až žlutooranžovou barvu a semínka najdeme jen ve spodní části dužiny, proto je z této dýně jen minimum odpadu. Jemná chuť připomíná máslo a předurčuje dýni k přípravě výborného pyré či příkrmů. Uvaříte z ní také skvělou polévku nebo upečete sladká jídla.

Kam s ní?

Urodilo se vám na zahradě dýní až moc nebo jste dostali darem víc plodů, než zvládnete spotřebovat v kuchyni? Utržená dýně vydrží poměrně dlouho, pokud ji skladujete na suchém a chladném místě, kde kolem ní může proudit vzduch. Při teplotě okolo 10-15° vám tak ve sklepě přečká klidně až do jara, nezapomínejte ale průběžně kontrolovat, zda se nekazí. V lednici vydrží naporcovaná a zakrytá dýně až týden, naprostou jistotou je pak i zavaření nebo zmrazení. „Dýně se dá výborně zmrazit – stačí ji oloupat, nakrájet na kostky nebo půlměsíčky a rozdělit do igelitových sáčků na porce. K mrazení ale vybíráme jen čerstvé, zralé a nezkažené plody, které nejsou změklé a nenesou známky počínající hniloby,“ doplňuje Jaroslav Neuman.

Dýňové recepty pro chladné podzimní dny

Dýňové rizoto

Suroviny: Hokkaido dýně, 1 větší šalotka, 3 stroužky česneku, 200 g rýže arborio, 100 ml bílého vína, 1 l zeleninového vývaru, 50 g másla, 40 g parmezánu, tymián, sůl, pepř, lžička medu, citronová šťáva, olivový olej.

Troubu rozehřejeme na 200°C. Polovinu dýně nakrájíme nahrubo, dáme na plech, osolíme a pečeme do měkka. Zbylou dýni nakrájíme na kostičky a opečeme na pánvi s olivovým olejem do zezlátnutí. Šalotku a česnek nakrájíme nadrobno a orestujeme na pánvi. Přidáme rýži, orestujeme a zalijeme bílým vínem. Necháme odpařit a poté postupně zaléváme vývarem. Osolíme a doplňujeme vývar dle potřeby. Upečenou dýni rozmixujeme na pyré a dle potřeby zředíme vývarem. Když je rýže hotová, stáhneme teplotu, přidáme 5 lžic dýňového pyré, tymián, máslo, parmezán a promícháme. Dochutíme, přidáme med a pár kapek citronové šťávy.

Dýňový chlebíček

Suroviny: 2 vajíčka, 90 g řepkového oleje, 140 g třtinového cukru, 220 g dýňového pyré, 50 g mléka, 225 g hladké mouky, lžička skořice, lžička perníkového koření, ½ lžičky kypřicího prášku, ½ lžičky sody, sůl.

Na ozdobu: 150 g smetanového sýra, 2 lžíce moučkového cukru, hrst ořechů, skořice.

Troubu předehřejeme na 180°C a formu na chlebíček vymažeme olejem. V míse smícháme pyré, olej, cukr a mléko, přidáme vajíčka a vyšleháme do hladké směsi. Vedle smícháme mouku, koření, kypřicí prášek, sodu a sůl. Obě směsi smícháme do jednoho hutného těsta, to přelijeme do připravené formy, uhladíme a dáme péct na cca 1 hodinu. Když je chlebíček studený, smícháme smetanový sýr s cukrem a chlebíček ozdobíme, nakonec poklademe nahrubo nasekanými ořechy a lehce posypeme skořicí.