Monthly Archives: Leden 2021

Personalizované dárky jsou letos hitem číslo jedna. Obdarujte své blízké překvapením vyrobeným na míru

Už vás nebaví pořizovat svým blízkým k narozeninám nebo výročí obyčejné věci z obchodů bez jakékoliv přidané hodnoty? Vsaďte tentokrát na personalizované dárky, které budou podle výhledových trendů hitem letošního roku. Uzpůsobíte je přesně podle zájmů oslavence a při jejich výrobě se rozhodně nudit nebudete.

Pro milovníky kožených věcí
Pokud se rovnou nechcete pouštět do tvorby dárku od základu, můžete využít už existujících produktů a ty dotvořit podle vlastních představ. Pokud máte v okolí někoho, kdo si potrpí na kvalitní kožené výrobky, obdarujte ho produktem, do kterého necháte vyrýt, vypálit nebo vygravírovat jejich monogram, případně motiv, o kterém víte, že jej ocení.  Peněženka nebo pásek se tak promění ve věc, která už navždy ponese otisk svého nového majitele a bude vyrobena s precizností a láskou.Opravdoví nadšenci do tvoření mohou při výrobě použít tradiční postup vypalování pomocí lupy. Je ale potřeba počítat s tím, že taková technika je zdlouhavá a závislá na slunečném počasí.

Pro parádnice
Miluje vaše maminka, kamarádka nebo babička šperky? Skvělé, využijte toho a vyrobte jí náhrdelník, čelenku nebo prstýnek přesně na míru. Zjistěte si, jaké motivy a barvy má ráda, a podle nich vytvořte pomocí 3D pera vlastní tvar prstýnku, čelenky nebo korálků, které poté navléknete na řetízek. Při tvorbě se rozhodně můžete inspirovat letošními barvami roku – žlutou a šedou. Nebojte se ale ani dalších pestrých kombinací. Trendy v doplňcích hlásí nostalgický návrat do 80. i 90. let, které byly definicí odvážných barev. Zdroj nápadů tedy rozhodně můžete hledat i tam.

Pro hráče
Dnešní doba je jako dělaná na večery strávené doma u deskových her. Ať už jsou vaši blízcí milovníci Člověče, nezlob se nebo díky netflixovskému seriálu Dámský gambit propadli královské hře – šachům, věnujte jim speciální vámi vytvořený model. Potřebovat k tomu budete pěnu, ze které pilkou vyřežete figurky, a překližku, z níž pomocí barev uděláte hrací plochu. Při tvorbě klidně popusťte uzdu fantazii a tvar figurek uzpůsobte oblíbeným postavám. Místo klasické věže, pěšáka nebo střelce se tak mohou po hracím poli pohybovat třeba oslavencovy oblíbené postavy z Hvězdných válek nebo Harryho Pottera.

Pro radost
Malé děti svým rodičům rády jako dárek dávají namalované obrázky. Proč se tedy nevrátit do dětských let a nevytvořit oslavenci také jeden takový? Po vzoru oblíbeného skandinávského designu ale na to jděte chytře – pilkou si z překližky nebo tenčího dřevěného prkna vyřízněte obdélník. Jemným brusný papírem zahlaďte rohy a pomocí gravírovacího pera nebo vypalovačky do dřeva se pusťte do kreslení motivu. Až budete mít hotovo, zezadu na obrázek můžete ještě přimontovat háčky, díky kterým si jej oslavenec bude moci rovnou pověsit na zeď.

Pro milovníky party
Žádná oslava se neobejde bez dobrého pití. Proč tedy jako dárek nevěnovat rovnou skleničky, na které pomocí gravírovacího pera zvěčníte třeba oslavencovo jméno, monogram, vtipný text nebo je jednoduše ozdobíte oblíbeným motivem. Chybu rozhodně neuděláte minimalistickými liniemi nebo tvary ve stylu art deco. Personalizované skleničky se kromě narozenin také skvěle hodí jako svatební dárek novomanželům. 

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv dárek, nemusíte se bát, že byste na jeho výrobu potřebovali spoustu nářadí a složitých postupů. Vše totiž vytvoříte pomocí jediného nástroje MultiPro od české značky 3Dsimo. Díky vyměnitelným nástavcům s ním zvládnete jak vypálení obrázku do dřevěné desky, tak vygravírování monogramu na kožené doplňky, vyrytí motivu na skleničky, nařezání překližky i pěny na šachové figurky, navrtání potřebných úchytek i nakreslení 3D korálků na šperk.

Nástroj MultiPro můžete zakoupit u renomovaných internetových prodejců nebo přímo na https://eshop.3dsimo.com/.

Jak pomocí MultiPro vyrobit dárky se dozvíte v následujících videích.

Vypalování obrázku do dřeva: https://www.youtube.com/watch?v=JlqQ0dQg-QM

Vypalování motivů do kožených doplňků: https://www.youtube.com/watch?v=X6XatXbsAYc

Gravírování textu na skleničku: https://www.youtube.com/watch?v=rkjQdGFNH5E Výroba doplňku (čelenka do vlasů): https://www.youtube.com/watch?v=kLo_03j6O14

Automobilové ikony hollywoodského filmu

Pořádný automobilový film se neobejde bez divoké honičky, zpěvu pneumatik, a především burácení motorů. A že hvězdy stříbrného plátna nemusí být jen herci, tak o tom svědčí celá řada ikonických automobilů, které jsou neodmyslitelně spjaty s konkrétními filmy. Například Aston Martin a agent 007, Ford Mustang a legendární Bullittův případ nebo třeba Chevrolet Camaro a série Transformers či dnes už klasika v podání Mr. Beana a jeho Mini. Pokud tedy hledáte inspiraci pro večerní film a patříte mezi fanoušky aut, určitě se s námi pojďte podívat na výběr TOP 5 automobilových ikon světové kinematografie. A pokud se budete chtít do role hlavních hrdinů více vcítit, můžete si ikonické vozy jednoduše zapůjčit na platformě pro sdílení aut HoppyGo.

Aston Martin a agent 007

Spojení agenta Jamese Bonda a modelů Aston Martin je dnes již naprosto ikonické a i přesto, že britský agent vystřídal během své kariéry celou řadu luxusních vozidel, pravděpodobně si většina lidí vzpomene právě na tento vůz. Zejména na skvostný model DB5 z 60. let z filmu Goldfinger, ve kterém James Bond řídil vůz značky Aston Martin vůbec poprvé. Bondovo auto však pochopitelně nebylo ze sériové výroby a technické oddělení britské tajné služby MI6 přidalo např. neprůstřelná skla, kulomety, vystřelovací sedadlo spolujezdce nebo otáčivou poznávací značku. Tu údajně vymyslel sám režisér Guy Hamilton, kterého pravidelně obtěžovaly pokuty za parkování. Veškeré úpravy automobilu včetně technických vymožeností přišly produkci filmu na více než 25 000 liber, přitom hodnota vozu byla „pouhých“ 4 500 liber. Pro účely natáčení byly vyrobeny 4 modely, nicméně dokončení filmu přežily jen dva, které se později vydražily za pěkně tučné sumy. Auto, které hrálo ve filmu Goldfinger, se v roce 2010 vydražilo za neuvěřitelných 4,1 milionu dolarů a druhý přeživší (kterého řídil sám Bond na cestách při propagaci filmu) se vydražil dokonce za 6,5 milionu dolarů.

Využití modelu DB5 ve filmu je možná jeden z prvních ukázkových příkladů product placementu, který tehdy ještě nebyl tak běžný, jako je tomu dnes, přesto však fungoval na výbornou. Po uvedení filmu se totiž prodej vozů Aston Martin, a zvláště typu DB5, zvedl dokonce o 50 %. Dnes tak díky Bondovi patří mezi nejslavnější model značky, což není vůbec špatný výsledek vzhledem k tomu, že se automobilka zpočátku zdráhala podílet se na produkci filmu a vůz poskytnout zdarma. Ikonický automobil se následně objevil i v dalších filmech s Jamesem Bondem jako Thunderball, Zlaté oko, Zítřek nikdy neumírá, Jeden svět nestačí i v posledních novinkách Casino Royale a Skyfall. V nabídce HoppyGo si můžete zapůjčit model Aston Martin DB9 z roku 2007 s atmosférickým dvanáctiválcem a výkonem 336 kW. Vůz je k vyzvednutí v Říčanech, nicméně si jej můžete nechat přistavit až před dveře vašeho domu a nastoupit jako skutečný britský agent tajné služby.

Ford Mustang a Bullittův případ

Ford Mustang je sám o sobě natolik ikonický model, že si vysloužil důležitou roli v celé řadě filmových trháků, ať už těch hollywoodských nebo i českých klasik jako třeba „Jáchyme, hoď ho do stroje!“. Pravděpodobně nejslavnější roli však sehrál se Stevem McQueenem ve filmu „Bullittův případ“, kde v legendární honičce pronásleduje černý Dodge Charger. Jedná se o dosud nejdelší automobilovou honičku ve filmové historii, kterou prestižní filmový časopis Premiere označil za vůbec nejlepší všech dob. Tehdy šlo o úplně první natolik úspěšné zpracování zběsilé honičky, která i když trvá přes 10 minut, udrží divákovu pozornost dokonce i v dnešní době počítačových triků. Stupňující napětí scény doplňuje jen zvuk burácejících motorů, který si vyžádal sám McQueen a zakázal tento záběr kazit jakýmkoliv hudebním doprovodem. Podle informací se strmá kopcovitá ulice v San Franciscu musela projet osmkrát, aby mohlo být filmové zpracování tak dlouhé. McQueen se závodními sklony se během natáčení legendární scény nenechal dublovat a jelikož během divoké honičky prokázal kvality auta, tak i v tomto případě product placement zafungoval zcela znamenitě a prodej mustangů se významně zvýšil. 

Samotný Ford Mustang GT z roku 1968, který se používal při natáčení, má velmi zajímavý osobní příběh a za velmi atraktivní cenu (6 tisíc dolarů) se dostal od filmového studia přes jednoho policistu až k jistému Robertu Kiernanovi. Pro Kiernana nebyla sláva vozu natolik zajímavá a nechal jej manželce, která ho používala jako každodenní vozidlo až do roku 1980, kdy mu odešla spojka a vůz zůstal stát v garáži. Rodina dlouho odmítala řadu nabídek na prodej, dokonce i od samotného McQueena. V minulém roce se však syn Roberta Kiernana nakonec rozhodl vůz prodat a vložil ho do aukce, kde se vydražil za 3,4 milionu dolarů, což je doposud nejvyšší částka, která kdy byla za Ford Mustang zaplacena.

V nabídce HoppyGo se nachází k vyzkoušení široká nabídka modelů Ford Mustang páté a šesté modelové generace ve verzích kupé i kabriolet. K vyzvednutí jsou prakticky po celé republice, takže pokud máte zájem si naživo vyzkoušet nezkrotný řev motoru, neváhejte mrknout na nabídku. Doporučujeme však klidnější jízdu než ve filmu Bullittův případ, kde sice nedošlo k úrazu, ale i tak se zničila jedna kamera, kterou během zběsilé jízdy „sestřelil“ padoušský Dodge Charger.

Mini a Mr. Bean & The Italian job

Další dokonalé propojení automobilu s legendární postavou je bezpochyby Mr. Bean a jeho Austin Rover Mini. Pravděpodobně si všichni s Mr. Beanem spojíme komické příběhy, přitroublý výraz, plyšového medvídka Teddyho, že z duše nenávidí tříkolky Reliant Regal a že jezdí ve žlutozeleném Mini. Rowan Atkinson v seriálu řídil několik verzí britského modelu, všechny však vždy navazovaly na původní typ 1 z konce 50. let v typicky zelené barvě s černou kapotou. Beanovo Mini bylo velmi známé už před natáčením, kdy se v 60. letech stalo dokonce jedním z nejpopulárnějších evropských aut. Vyrábělo se až do roku 2000 a celkem se jich prodalo přes 5,3 milionů kusů. Stejně jako u předešlých ikon, tak ani tento vůz neunikl aukčním síním a Mini, které bylo použito ve filmu Bean, bylo jako součást aukce „Ikony a legendy hollywoodských aukcí“ prodáno za 60 000 dolarů.

Mini má podobně jako Ford Mustang důležitou roli ve více slavných filmech jako např. ve filmu Loupež po italsku, který se dočkal hned dvou zpracování v letech 2003 a 1969 (u nás známější spíše jako Prácička v Itálii). V obou zpracováních lupiči ujíždějí policistům v nejsilnějších verzích Mini Cooper S v barvách české trikolory (modré, bílé a červené). V moderním remaku se jedná o novější verze aut, na jejichž výrobu už dohlížela automobilka BMW, zatímco v původní verzi ještě British Motor Company. Zatímco filmaři v roce 1969 upravovali hlavně trasu, kudy zloději ujížděli (např. cestu ze schodů, aby je vozidla zvládla sjet), v remaku úpravy zaznamenaly hlavně vozy. Drobnější kvůli umístění kamer uvnitř i zvenčí, ale i složitější pro scény z metra, kvůli kterým se automobily musely dokonce přepracovat na elektromobily, jelikož město v podzemí zakázalo použít vozy se spalovacím motorem. Celkem se během natáčení použilo 32 vozů MINI Cooper S a jelikož režisér nepovolil kaskadéry, všichni museli absolvovat speciální autoškolu. Jedna z hlavních postav (Charlize Theron) si dokonce musela trénink o dva týdny prodloužit, přesto však měla pro hladký průběh natáčení nakonec připravený model s automatickou převodovkou.

Populární modely Mini, které jsou vyráběné pod taktovkou BMW, si můžete zapůjčit na platformě HoppyGo, která poskytne pestrý výběr modelů s bohatou výbavou v klasických verzích (jako ve filmu), tak i v karoserii kabriolet. Stejně tak zde naleznete modely s automatickou převodovkou a u některých je rovněž možnost auto přistavit až před dveře domu, takže se nemusíte o nic starat a jednoduše nasednout. Příjemnou jízdu!

Chevrolet Camaro a série Transformers

Typický americký muscle car Chevrolet Camaro si pravděpodobně všichni spojíme zejména s úspěšnou sérií Transformers. Vůz představuje jednoho z Autobotů, který má kvůli své žlutočerné barvě přezdívku Bumblebee (čmelák). I když je Bumblebee známý také z komiksu, kde se transformoval ve Volkswagen Beetle, film už sponzorovala automobilka General Motors, a to je nejspíš důvod, proč si hlavní hrdina při výběru svého prvního vozu zvolil právě Camaro a brouka radikálně odmítl. Možnost transformace robota na libovolný dopravní prostředek si oblíbil prakticky celý svět a tento koncept tak slavil úspěch nejen jako komiks a film – Transformers totiž patří také mezi nejúspěšnější hračky v historii.

General Motors na filmu vůbec nešetřil a podílel se na něm opravdu ve velkém. Jen pro první filmový díl poskytl tři verze každého Autobota a zhruba 200 vozů pro finální boj uprostřed města, čímž filmaři ušetřili přes 3 miliony dolarů. Camaro ve filmu je nejdříve starší druhá generace, která se po stížnosti Megan Fox na starší vzhled transformuje do zcela unikátního modelu, který pro film vytvořila automobilka Saleen za 30 dní kombinací designů Chevrolet Camaro od General Motors a Pontiacu GTO.

Film se na prodeji modelů Chevrolet Camaro opět výrazně promítl, a dokonce slavili i bazaristi, jelikož vzrostly také ceny starších verzí, zejména v barevné kombinaci z filmového provedení. Od premiéry filmu následně automobilka GM vytvořila hned několik speciálních edic modelu Camaro. Ty byly inspirovány právě filmovým čmelákem, nicméně chyběl arsenál zbraní a možnost transformace v robota. I v tomto případě nabízí HoppyGo širší výběr, pokud ale chcete takřka skutečného čmeláka, mrkněte na Camaro z pražských Čakovic. Stylová Amerika z roku 2010 nabídne 304 koní a nejhlasitější upravené výfuky Borla, takže si během jízdy opravdu zabzučíte a možná tak upoutáte pozornost i nějaké české Megan Fox.

BMW řady 3 a Kobra 11

I když seriál Kobra 11 pochopitelně nepatří do kategorie hollywodských filmů, nemohl ve výčtu ikonických aut spjatých s kinematografickou produkcí zkrátka chybět. Jedná se totiž o nejúspěšnější německý akční seriál všech dob, ke kterému Semir Gerkhan a BMW řady 3 neodmyslitelně patří, stejně jako James Bond k modelu Aston Martin. Seriál si oblíbili diváci po celém světě, a kromě domovského Německa se vysílal nejen v celé Evropě, ale i USA, Kanadě nebo třeba v Jižní Koreji, Afghánistánu a Vietnamu. O úspěchu svědčí 16 mm film, který se používá pro natáčení a kterého se za dosavadní éru spotřebovalo více než 1 500 km. Pokud bychom tak chtěli zhlédnout všechny natočené díly naráz, zabralo by nám to 14,6 dní.

Kobra 11 je pravděpodobně nejpopulárnější seriál, kde mají auta tak zásadní roli a ve kterém tak byly překonány všechny dosavadní automobilové rekordy v počtu akčních scén. Přestože, nebo možná právě proto, že Semirovo BMW nemá žádnou zvláštní schopnost, jako je tomu v jiných snímcích typu Knight Rider, nebo James Bond, bylo nesčetněkrát zničeno. Kobra 11 je obecně proslulá zejména rychlou jízdou, častými bouračkami a efektními výbuchy. Celkově se tak za dobu natáčení zničilo více než 5 000 aut a na každou epizodu se tak v průměru „spotřebovalo“ přes 13 vozů a zároveň bylo pro každý díl připraveno v rezervě přes 400 ks pneumatik. Pro nespočet nebezpečných záběrů byly často uzavírány německé dálnice a v roce 2005 si filmaři postavili dokonce i jednu vlastní (čtyřproudou se dvěma oddělenými pásy), která byla dlouhá 2,3 km.

Zajímavé je, že i přes akční motiv seriálu se zaměřením na auta tvoří podle statistiky více než polovinu fanoušků ženy, což je možná důsledkem charisma hlavního hrdiny tureckého původu. Semir Gerkhan od druhé série neřídil prakticky jiný model než BMW řady 3, který si mohou fanynky i fanoušci na HoppyGo zapůjčit a vybírat přitom z bohaté nabídky. Konkrétně platforma pro sdílení aut nabízí E46, E90 a F30, tedy takřka všechny modely, které Semir v Kobře 11 řídil.

Kromě legendárních aut filmových trháků nabízí platforma pro sdílení aut HoppyGo více než 2 000 aut nejrůznějších značek, a vedle širokého výběru je velkou výhodou rychlost a jednoduchost celého procesu výpůjčky. Není potřeba podepisovat žádné dlouhé smlouvy a zákazníkovi stačí rychlá registrace se snadným ověřením dokladů. V případě dlouhodobých pronájmů na více dní navíc mohou uživatelé využít výhodný slevový program. V ceně zápůjčky je vždy zahrnuto havarijní pojištění, které kryje všechna běžná rizika.

Vedle zápůjček vozů jsou na HoppyGo k dispozici také cestovatelské tipy a konkrétní aktivity se zaměřením na zimní sezónu, které lze podniknout i během bezpečnostních vládních opatření. Cestovatelský portál od HoppyGo na https://dovolenadoma.hoppygo.com nabízí přes 500 variant aktivit včetně více než 60 nových doporučení na nejzajímavější destinace a zážitky spojené s cestováním v České republice. Unikátní výběr možností pro cestování je sestaven ve spolupráci s cestovatelskými portály Travelking.cz a OutdoorTrip.cz, takže si vybere opravdu každý.

Vychutnejte si kávu inspirovanou vídeňskými básníky

Vídeň patří mezi bašty kávové kultury v Evropě a zcela právem se proto jeden z druhů přípravy kávy nazývá po tomto městě. Vídeň byla a stále je místem plným inspirace i poezie, které vyhledávali umělce i myslitelé. Rozvinutá vídeňská kavárenská kultura dala v roce 1862 vzniknout jedné z nejznámějších společností, která dodnes praží a distribuuje kávu po celém světě – Julius Meinl. Nyní si můžete vychutnat jedinečnou chuť jejich nové řady káv – Poetry Collection.

Poetry Collection je výběr lahodné a poctivé zrnkové kávy. První kávovou směsí je King Hadhramaut, pojmenována po starobylém království Haudramat, které bývalo světovým centrem obchodu s kávou. Tato zrna pochází z Etiopie a Keni a vyznačují se velmi dobře vyváženou chutí s výraznou aciditou, ovocnými tóny a bohatým kořeněným aroma. Součástí Poetry Collection je také Bene Calixto, což je směs zrn Arabika s bohatým aroma, sametovou cremou a ovocnou kořeněnou chutí. Tato káva nejlépe chutná připravená do velkého hrnku, který se naplní do poloviny kávou, dolije mlékem a následně mléčnou pěnou.

Zrnkovou kávu Julius Meinl Poetry Collection si můžete objednat spolu s dalším nákupem na Košík.cz.

Zrnkovou kávu Julius Meinl Poetry Collection King Hadhramaut nebo Bene Calixto (250 g) si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za 239,00 Kč.

Brašnářství Tlustý díky digitální transformaci završilo náročný rok 2020 s rekordními tržbami 44 milionů

Česká rodinná firma Brašnářství Tlustý má za sebou navzdory koronavirové krizi rekordní rok. Díky dalšímu posílení online prodejních kanálů firma uzavřela rok 2020 s 30% růstem a tržbami 44 milionů korun. Silnou online pozici a završení digitální transformace potvrzuje i podíl internetových zakázek, které tvořily 95 % všech objednávek. V letošním roce chce společnost pokračovat v růstu a cílí na tržby ve výši 80 milionů.

Vršovická dílna Brašnářství Tlustý a spol. se od svého založení prezentuje jako jediné online brašnářství v České republice. Řemeslná zručnost a tradice se zde spojuje s moderními technologiemi a propracovaným digitálním marketingem a pracuje přísně v duchu baťovského hesla – Od výroby k zákazníkovi. Od počátku restartu svého podnikání vsadila na přímý online prodej a komunikaci se zákazníky prostřednictvím internetu nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. I díky tomu náročný rok 2020 nijak negativně neovlivnil množství zakázek a tržby, které činily rekordních 44 milionů korun (nárůst o 30 % oproti roku 2019). Vrchol sezony v podobě vánoční sezony pak firma zvládla i díky schopnosti škálovat násobně výrobu v řádu dnů.

„Pro řemeslné výrobce, kteří dosud online prodej a sociální sítě opomíjeli, mohl být minulý rok likvidační. Přišli totiž o veškeré způsoby, kterými do té doby komunikovali se zákazníky. Ačkoliv jsme malá rodinná firma, tak od našich začátků razíme koncept ‚online brašnářství‘. Od našeho založení před osmi lety naplno využíváme všechny dostupné prostředky moderní komunikace a e-commerce. I během lockdownu a uzavření kamenných prodejen jsme tak nadále byli ve spojení s naší komunitou, což nám umožnilo krizi ustát a vyjít z ní ještě silnější,“ říká Ivan Petrův, jednatel Brašnářství Tlustý.

Brašnářství Tlustý nabízí zakázkovou výrobu prémiových kožených produktů v čele s opasky, peněženkami a špičkovými koženými brašnami a kabelkami, a staví především na individuálním přístupu k zákazníkům. Zakázková výroba umožňuje například vyražení monogramu nebo volbu barevné kombinace prostřednictvím online webového konfigurátoru. I proto společnost v uplynulém roce investovala do dalšího rozšiřování funkcionalit na svém webu www.brasnarstvitlusty.cz, které umožňují přímou interakci se zákazníkem a pohodlné objednání produktů na míru. V roce 2020 tvořily internetové zakázky dokonce 95 % veškerých tržeb společnosti a stránky navštívilo přes 550 000 uživatelů.

„Bezprostřední kontakt se zákazníkem je klíčový, ať už probíhá klasickou formou nebo online. Zákazníci si přímo na našem webu mohou vybrat hned z několika způsobů, jak se s námi virtuálně spojit, ať už jde o videohovor nebo chat přes Messenger či WhatsApp. Díky tomu můžeme zachovat osobní přístup, na kterém si dlouhodobě zakládáme. Na zákaznické požadavky reagujeme v řádu minut až vteřin, a tuto rychlost a flexibilitu se snažíme promítnout i do ostatních způsobů komunikace,“ doplňuje Petrův.

Sázka na digitalizaci se v době krize ukázala jako klíčová. Z celkových tržeb spadá 20 % na zakázky ze zahraničí, kde se Brašnářství Tlustý dlouhodobě profiluje právě díky silnému online marketingu. Investice do prodeje a digitálního marketingu v loňském roce tvořily přibližně 10-15 % obratu společnosti. „Z každého milionu obratu investujeme 100 tisíc do online reklamy a další prostředky pak do vylepšování naší online prodejní platformy. Digitální obsah neustále rozšiřujeme, tvoříme produktová videa, streamujeme přes sociální sítě a jsme s našimi zákazníky z celého světa v neustálém kontaktu,“ doplňuje Petrův.

V letošním roce chce Brašnářství Tlustý především díky silnému online prodeji pokračovat v zahraniční expanzi a dosáhnout na tržby ve výši 80 milionů. Cíli především na klientelu v USA, v rámci Evropy chce dále proniknout na Slovensko, do Německa a Rakouska. „Klíčové je pro nás zachovat vysokou laťku kvality našich výrobků, z níž nehodláme slevit. Právě spokojenost a loajalita našich zákazníků nám pomohla zvládnout náročný loňský rok a bude zásadní i při posilování naší pozice na zahraničních trzích,“ uzavírá Petrův.

Logistický startup DoDo pokračuje ve strmém růstu. Za rok 2020 utržil půl miliardy a chystá se do Německa

Technologický startup DoDo, spadající do portfolia investiční skupiny V-Sharp Michala Menšíka, má za sebou další mimořádně úspěšný rok. Společnost rozvezla více než 2,6 milionu objednávek a navýšila své tržby na 500 milionů korun. V letošním roce chce DoDo na svůj 100% růst navázat a poprvé cílí na miliardový obrat. Kromě dalšího rozšiřování služeb v České republice, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku k tomu má dopomoci i chystaná expanze na německý trh a do Bulharska.  

Významný nárůst obratu i objemu přepravených zásilek doprovázelo i nabírání nových kurýrů, kterých DoDo zaměstnává již přes 1 200. Rozrostla se také flotila rozvozových vozů s ekologickým pohonem na CNG – meziročně z 350 na 600. Díky významnému nárůstu poptávky po logistických službách i úspěšné expanzi firma za uplynulý rok odbavila na 2,6 milionu objednávek, což je o 1,4 milionu zásilek více než v předchozím roce. 

DoDo chce rychlé tempo růstu i expanze udržet také v roce 2021, pro který si startup jako hlavní ambici stanovil překonat tržbami hranici jedné miliardy korun. K naplnění ambiciózního cíle má výrazně pomoci expanze do Bulharska a Německa. „V Bulharsku a Německu vnímáme velmi vysokou poptávku po službách kvalitní, rychlé a přesné logistiky, a navíc již finalizujeme první obchodní dohody s významnými hráči z retailu i e-commerce, kteří na těchto trzích působí a logistiku chtějí řešit s námi,“ komentuje Michal Menšík, CEO DoDo.

Úspěch DoDo a jeho rapidní růst rozhodně není jen výkyvem způsobeným koronavirovou krizí a s ní spojenými změnami v zákaznickém chování. Dokazuje to i fakt, že se technologický startup na podzim minulého roku umístil na 2. místě v žebříčku Deloitte Technology Fast 50, který oceňuje nejrychleji rostoucí firmy ve střední Evropě. DoDo se tak stalo vůbec nejrychleji rostoucí firmou v Česku, přičemž mezi lety 2016 a 2019 firma zaznamenalo růst ve výši takřka 8,5 tisíce procent.

Kontinuální růst DoDo lze připsat jak otevírání nových logistických divizí a zakázek, tak i posilování obchodních vztahů s klíčovými partnery, a to zejména v segmentu rozvozu potravin. Právě rozvoz potravin, pro který startup založil specializovanou divizi DoDo Fresh, byl loni pro DoDo vůbec nejsilnější oblastí. Divize Fresh již při vypuknutí první epidemiologické vlny v březnu 2020 zaznamenala zhruba 50% nárůst objednávek z partnerských online supermarketů Košík či TESCO a nadále svoji pozici v rámci celého startupu posilovala.

„Vedle potravin se nám velmi dařilo také v rozvozu zásilek e-shopů. Koronavirová krize významně urychlila digitalizaci, jíž se mnozí obchodníci dosud vyhýbali, protože ji nepovažovali za nutnou. Už na jaře si ale ověřili, že být online je pro další fungování v byznysu naprosto nezbytné. Jsem rád, že se nám daří služby upravovat na míru potřebám každého konkrétního klienta a oslovovat tak jak velké retailové hráče, tak i malé obchodníky s velmi specifickými požadavky na logistiku. Víme, že právě naší flexibility si naši zákazníci velmi cení,“ komentuje Michal Menšík.

Od roku 2017, kdy firmu převzal Michal Menšík, klade DoDo velký důraz na svůj technologický rozvoj, a to především v oblasti vlastní IT logistické platformy. Díky ní může DoDo maximalizovat efektivitu plánování tras i směn a v reálném čase vyhodnocovat logistický provoz. Také v minulém roce se logistická platforma dočkala významných inovací, přičemž vyvinut byl například automatizovaný robo-dispečer, který zajišťuje koordinaci rozvozů hotového jídla z restaurací KFC, a za pozornost stojí také novinka v podobě sledování polohy kurýra v reálném čase, aby měl zákazník dokonalý přehled o tom, kdy přesně mu zásilka dorazí.

V rámci dalšího rozšiřování svých logistických služeb plánuje DoDo svou logistickou platformu prostřednictvím modelu „software as a service“ nabízet i externím partnerům a chce se soustředit také na rozvoj programu pro franšízové partnery. Díky zapojení externích partnerů bude služba moci rychleji růst a dříve se dostat třeba i do vzdálenějších českých regionů.

Rok 2020 byl rokem, kdy bylo potřeba adekvátně reagovat na příchod pandemie a s ní spojené změny zákaznických potřeb. Hned během prvního týdne po zavedení první celostátní karantény startup DoDo rozběhl rozvoz Hotovek od online supermarketu Košík.cz. Za schopnost rozvážet tisíce jídel týdně a okamžité vytvoření nových pracovních příležitostí si vysloužil umístění v první desítce v kategorii E-commerce inspirace v anketě Křišťálová lupa. Startup během koronakrize pomáhal také prostřednictvím svého projektu DoDobrovolník, v rámci nějž mimo jiné rozvážel ochranné pomůcky i jídlo do nemocnic a potřebným. Před Vánoci pak DoDo s online květinářstvím Florino spustily projekt, díky němuž si lidé mohli objednat individuálně nafocené a natočené vánoční stromky z pohodlí a bezpečí domova.

Den ochrany osobních údajů: Dynabook chrání firemní data i při práci z domova

Evropský den ochrany osobních údajů (28. ledna) zavedený Radou Evropy má tento rok větší význam než kdy dříve. Důvodem je výrazný meziroční nárůst počtu kybernetických útoků – ve srovnání s rokem 2019 se v loňském roce zvýšil jejich počet o 15 % a průzkumy ukazují, že počítačová kriminalita zasahuje aktuálně především malé a střední firmy. Pozitivním jevem je, že přibližně 85 % společností je připraveno a ochotno investovat do vlastního zabezpečení IT. Dynabook Europe GmbH nabízí firmám účinná zařízení v oblasti mobilní výpočetní techniky, která pomáhají správcům IT a dalším vedoucím pracovníkům vyrovnat se s rostoucími požadavky na zabezpečení.

Zabezpečení pomocí vlastního systému BIOS dynabook

Existuje několik způsobů ochrany. Řada populárních bezpečnostních mechanismů, jako jsou například antivirové programy, nemusí zjistit malware včas a zásah může přijít příliš pozdě. Notebooky lze však zabezpečit již na úrovni systému BIOS. Firmware vyvinutý společností dynabook chrání zařízení před útoky od okamžiku spuštění počítače. Jeho další výhodou je, že správci IT mohou pomocí BIOSu dynabook udělit každému zaměstnanci individuální přístupová práva nebo deaktivovat některé komponenty. Pokud například uživatel nepotřebuje využívat webovou kameru, je možné ji zakázat.

Notebook využívaný ve firemním prostředí by však měl obsahovat také další funkce zabezpečení. Sem patří možnost autentizace pomocí biometrického ověření uživatele prostřednictvím rozpoznání obličeje či otisku prstu. Tyto spolehlivé bezpečnostní funkce mají dle konfigurace i některé cenově dostupné notebooky, například řada Satellite Pro.

Notebooky dynabook se standardy Microsoft Secured-core PC pro komplexní ochranu

Ve spolupráci s Microsoftem nabízí některé notebooky dynabook vysoké standardy splňující požadavky Microsoft Secured-core PC. Tyto počítače jsou vhodné zejména pro průmyslové obory, v nichž se pracuje s citlivými osobními údaji, jako například zdravotnictví či finanční sektor. Tato třída počítačů se opírá o moderní architekturu procesorů a inovativní bezpečnostní komponenty. Modul Trusted Platform Module (TPM) zabraňuje obcházení autorizací a omezuje možnosti zneužití dat. Díky využití Dynamic Root of Trust Measurement (DrTM) přecházejí aktualizace systému rychleji do aktivního a zabezpečeného stavu – bez zpoždění způsobeného procesem spouštění – a malware je systémem detekován dříve, než se může spustit. Vedoucí pracovníci s rozhodovacími pravomocemi v oblasti IT najdou v portfoliu dynabook velký výběr notebooků, které splňují kritéria Secured-core PC. Mezi ně patří přístroje řady X, například konvertibilní Portégé X30W-J nebo Portégé X40-J.

Školení zaměstnanců zavírá brány útočníkům

Potenciální branou pro kybernetický útok může být každé koncové zařízení integrované do podnikové sítě. Zaměstnanci by proto měli být pravidelně školeni o všech možnostech ochrany dat a o efektivním zabezpečení IT. Zejména při práci z domova existuje mnoho rizik, která mohou zločinci zneužít. Pokud není například dostatečně chráněna soukromá síť WLAN, mohou do ní útočníci proniknout a nepozorovaně zachycovat data. Pravidelná školení zaměstnanců, která lze snadno realizovat i virtuálně, poskytnou zaměstnancům potřebné informace o těchto rizicích a zvýší povědomí o bezpečnosti. Další informace o řadě dynabook najdete zde: https://cz.dynabook.com/generic/business-homepage/.

Ochutnejte nakládaný sýr ze srdce přírody

Statek Doubravský dvůr se nachází nedaleko města Litovle, v samém srdci CHKO Litovelské Pomoraví, a hospodaří se na něm už přes 400 let. Historicky patřil panství rodu Liechtensteinů, kdy plnil funkci sýpky, ale i farmy na chov dobytka a pěstování zeleniny pro místní panský dvůr. Po hospodaření místního jednotného zemědělského družstva statek zchátral a hrozil jeho úplný zánik. Díky změně režimu se nakonec statek dostal do rukou rodiny Osičkovy, která zde obnovila tradici chovu dobytka.

Na 190 ha se starají o 300 dojnic a statek funguje v uzavřeném okruhu –odehrává se na něm vše od porodu telete až po výrobu a prodej mléčných výrobků. Z čerstvě nadojeného mléka, které se rovnou zpracovává, tu vznikají jogurty, tvaroh, vlastní zmrzlina a několik druhů sýrů. Mezi ně patří i přírodní nakládaný sýr v oleji vyrobený právě z čerstvého mléka Doubravského dvora. Chuť mu dodává nejen kapie, ale i vyvážená směs bylinek a koření. V sýru nenajdete žádná éčka, koncentráty ani nic dalšího, co do něj nepatří, takže si zachovává čistou přírodní chuť i složení. Nakládaný sýr je skvělou volbou, když máte chuť na něco dobrého, ale hodí se také jako drobné pohoštění nebo přísada do salátů. Nakládaný sýr z Doubravského dvora si můžete objednat spolu s dalším nákupem na Košík.cz.

Doubravský dvůr Nakládaný sýr v oleji – paprika (220 g) si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za 119,90 Kč.

Kreativní stavebnice pro technologické nadšence i děti. Startup 3Dsimo představuje novou značku Noyce Joyce

Český startup 3Dsimo přichází s novinkou v podobě stavebnic Noyce Joyce, které jsou určeny pro kreativní a technologické nadšence jakéhokoliv věku. Celá řada propojuje interaktivní zábavu s technologickými prvky, které každou stavebnici po sestavení promění v plně fungující hračku. Startup 3Dsimo, který je po celém světě známý pro svoje 3D pera a multitooly, obohacuje sadami Noyce Joyce segment inteligentních produktů, díky kterým se mohou učit a technicky rozvíjet jak děti, tak dospělí.

Technologický startup 3Dsimo slaví úspěch se svými patentovanými 3D multitooly a 3D pery, které jsou kompletně vyvíjeny a vyráběny v jeho pražské dílně, odkud dál putují ke kutilům, kreativcům i dětem do celého světa. Firma vloni rozšířila své portfolio novinkou v podobě inovované elektrotechnické stavebnice Boffin Magnetic a v oblasti elektrotechniky startup zůstává i letos. Dnes oficiálně uvádí na celoevropský trh kreativní řadu Noyce Joyce – interaktivní stavebnice kombinující zábavu s jednoduchou technologií.

Stavebnice fungují jako 3D puzzle obohacené o elektrosoučástky, které se po jednoduchém sestavení promění v plně funkční doplněk. Stěžejním prvkem všech stavebnic Noyce Joyce jsou izolační sklolaminátové desky s jednoduchými elektroobvody, které dle návodu zvládne zapojit i dítě. Díky nim si všichni kreativci mohou v domácích podmínkách složit a zprovoznit designové modely či jiné produkty, které budou po sestavení svítit nebo třeba jezdit. V nabídce Noyce Joyce nechybí například pojízdný RC minivan, unikátní digitronové Nixie hodiny s historickými elektronkami, šperk svítící ve tmě nebo multifunkční karta do peněženky s led diodou.

„Technologie plošných spojů nabízí neskutečnou variabilitu, což jsme využili při návrzích našich prvních Noyce Joyce sad. Věřím, že právě tato originalita a fakt, že všechny projekty jsou plně funkční, zaujme nejen technologické nadšence ale také širokou veřejnost,“ říká David Paškevič, CEO startupu 3Dsimo. „Vždy mě mrzelo, když stavebnice po sestavení a uložení na poličku pro mě přestala mít další význam a nemohl jsem ji už dál využít. I proto jsme chtěli Noyce Joyce pojmout tak, aby se z nich děti i dospělí mohli těšit i po zkompletování. Díky tomu, že všechny projekty této řady obsahují elektrosoučástky, se každá stavebnice promění ve fungující produkt – minivan bude jezdit na dálkové ovládání, hodiny ukazují čas a multifunkční karta s baterkou vám pomůže v kdejaké situaci.“

Noyce Joyce projekty přináší dětem novou formu interaktivních hraček, díky kterým se mohou navíc naučit mnohé o fungování elektrotechniky v běžném životě. U dospělých zase stavebnice podnítí kreativitu a celkový zájem o elektroniku. Kreativní řada stejně tak může zaujmout i jako výukový materiál pro elektrotechnické kroužky. Sestavení sad je navíc s přehlednými návody jednoduché a časově nenáročné.

Kreativní sady Noyce Joyce jsou dostupné od 20. ledna na e-shopu noycejoyce.com.

Hrníčkový dort si doma připravíte během pár minut

Znáte to, honí vás mlsná a doma marně pátráte po něčem na zub… Nebo zrovna přišla nečekaná návštěva, které nemáte co nabídnout ke kávě? Řešením v takovýchto situacích může být třeba hrníčkový dortík Mug Cake od české firmy Nominal, která vyrábí také cereální kaše nebo mouky. Hrníčkový dortík je malý pytlíček se směsí, kterou můžete skladovat kdekoli doma při běžné pokojové teplotě a během pár minut ji proměnit ve skvělý bezlepkový dezert. Mug Cake se podává ještě teplý a připomíná něco mezi piškotem a suflé.

Připravit si ho můžete velmi snadno a zvládne to úplně každý. Kromě dortíkové směsi vám postačí ingredience, které má každý běžně doma – mléko a stolní olej. Těsto promíchejte s 30 ml mléka a 25 ml stolního oleje v hrnečku. Pak stačí zahřát v mikrovlné troubě na dobu 70 nebo 75 vteřin (podle výhřevnosti) a nechat asi 2 minuty odstát. Dortík můžete sníst přímo z hrnečku nebo ho vyklepnout na talíř a pustit se od něj. Jako ozdoba se hodí ovoce, šlehačka nebo cokoliv dobrého, co máte zrovna po ruce. Hrníčkový dortík je dostupný v příchutích čokoláda, perník nebo stracciatella. Nominal Mug Cake si můžete objednat spolu s dalším nákupem na Košík.cz.

Nominal Mug cake perníkový, čokoládový nebo stracciatella si můžete koupit na e-shopu Košík.cz za 27,90 Kč.

Došlo vám místo v knihovně? Jak knihy vytřídit a které poslat dál

Kniha patří mezi nejčastější a nejoblíbenější vánoční dárky, které se pod stromečkem objevují. Velká část z nás však – zejména první týdny po Vánocích – bojuje s omezenou kapacitou domácí knihovny, do níž už není možné ani při nejlepší vůli další knížky zařadit. Zná to dozajista každý vášnivý čtenář. Zkuste proto v rámci jarního úklidu svou knihovnu provětrat a knihám, které dlouho leží ladem, dát nový život někde jinde.

Průměrný Čech má doma mezi 200 – 300 knihami, což rozhodně není zanedbatelné množství svazků. Každý rok nám navíc knihy přibývají, a pokud máte děti, roste množství literatury s každými narozeninami a Vánoci přímo raketovým tempem. Mnohé z knih však po jednom přečtení – a někdy ani na to nedojde – končí v polici nebo banánové krabici ve sklepě, kde na ně padá prach. Jak si knihovnu vytřídit a najít systém, díky němuž se vám už nebude zbytečně plnit?

Kvalitní knihy prodejte, u některých titulů se smiřte s tím, že je nikdo nebude chtít ani zadarmo

Důvod, proč lidé knihy z knihoven nevyřazují a často je raději utopí “ve druhé řadě” nebo v mrtvé knihovně ve sklepě či na půdě je jednoduchý. U knih je nám odmalička vštěpováno, že se nevyhazují. Přitom již samotným umístěním do sklepa nebo na půdu jejich životní cyklus končí. Sami si odpovězte, kdy jste titul z banánovky zařadili zpátky do knihovny.

Nejjednodušší a pro duši každého čtenáře nejsmířlivější je tedy vyřazené knihy darovat nebo prodat, aby našly nového majitele a tím i smysl. A nemusíte kvůli tomu trávit hodiny focením a vytvářením inzerátů na bazarových serverech. Tohle všechno za vás zařídí například služba Knihobot.cz, která se snaží dostat knihy z domácností zpět do oběhu ke čtenářům.

Zda má smysl knihy zařadit do prodeje dokáže odhadnout na dálku na základě fotografií vaší knihovny a pokud má prodej titulů smysl, pošle pro ně kurýra a následně je nabídne na prodej. Vy tak ušetříte čas, který můžete věnovat třeba četbě znovuobjevených literárních pokladů. Z každého prodaného titulu dostanete celých 60 % jeho částky mínus 29 korun, takže kromě toho, že uděláte ekologickou věc, dává smysl i ekonomicky. A rozhodně neplatí, že se touto cestou prodávají jen historické skvosty. Největší ohlas mají právě knížky asi 30 let staré.

Pro prodej se však nehodí vše. Některých titulů je prostě v českých knihovnách tolik, že už je nikdo nechce ani zadarmo. S takovými případy klidně oběhněte okolní knihobudky či zkuste servery typu Nevyhazuj.To nebo komunitní facebookové skupiny. Zde nabídněte celou banánovou krabici jako jednu položku, ať nemáte práci s focením a nabízením jednotlivých kusů.

Zakažte si rozšiřovat knihovnu o balast. Knihy, co vás nebaví číst, rovnou pošlete dál

A jak tedy přistoupit ke třídění? Které knihy nechat a které vyřadit? Nejprve si uvědomte, že ani při nejlepší vůli nemůžete mít doma všechny knihy, které byste chtěli. Zvlášť pokud čtete hodně a často. Spočítejte, kolik knih se vám do knihovny vejde, a toto množství nepřekračujte. Knihovny jsou od toho, aby obsahovaly kvalitní knihy, které mají pro jejich majitele přidanou hodnotu a nesmí být pouhým odkladištěm.

Při třídění myslete na to, že stáří knihy není hlavním kritériem pro to, aby zůstala v knihovně. Ne všechny staré tituly jsou literární klenoty, takže pokud k nim nemáte vztah, nedržte je jen kvůli tomu, že vám je předali vaši rodiče. Zbytečně zabírají místo kvalitním novinkám.
To samé platí i na druhé straně. Ani pár let starému titul nemusíte věnovat cenné místo, pokud se k němu nechcete vracet. Že vám dal knížku někdo k Vánocům přece neznamená, že ji musíte v knihovně “trpět”, pokud Vám nic neříká. Klasickým příkladem jsou třeba aktuální bestsellery, které mnoho lidí koupilo jako dárek impulsivně jen na základě reklamy.

Mezi knihy, často zabírající místo, patří také vaše odborná literatura například z dob vašich studií. Zde je možná na místě odhodit sentiment a přiznat si, že knihy leží dlouho netknuté, a navíc výrazně informačně zastaraly. Připravte se však na to, že pravděpodobně právě tyto tituly už nemají dalšího využití a do prodeje se ve většině případů právě kvůli neaktuálnosti obsahu nehodí.

Pavel Pekař z online antikvariátu Knihobot.cz radí: Předrevoluční literatury má každý plno, zájem je o tituly z posledních 15 let

„Platí, že ze socialistické beletrie je pro prodej zajímavá jedna kniha ze sta. Před revolucí byla omezená knižní nabídka, takže skladbu titulů z této doby má většina domácností v knihovnách podobnou. Z knih před rokem 1990 proto bývají nejlépe prodejné úzce zaměřené odborné knihy, ale pouze v případě, kdy informačně nezastaraly, nejsou ideologicky zatížené a v posledních desetiletích nevyšly kvalitnější, podobně zaměřená díla. 

Naopak z posledních 30 let se dá prodat téměř cokoli. Za nejvyšší průměrnou cenu se nám daří prodávat knihy zhruba 15 let staré – většinou proto, že jsou čtenáři stále žádané, ale z pultů obchodů již zmizely. A zároveň jedno pravidlo – pokud máte novou knihu, která vás nezaujala, vyplatí se jí nabídnout do prodeje ihned po přečtení, dokud je v dobrém stavu a žádaná.“

O Knihobot.cz

Knihobot.cz je největší český antikvariát. Kombinuje moderní technologie se zodpovědným přístupem ke knihám z druhé ruky. Jeho hlavní misí je změnit fungování antikvárního trhu a naučit Čechy vracet knihy zpět do oběhu. Funguje po celé republice – knihy dokáže vyzvednout na jakékoliv adrese a stejně tak je kamkoli zaslat. Tituly prodává na bázi komisního prodeje a díky dlouhodobé práci s daty může zajistit tu nejlepší prodejní cenu i rychlost prodeje.

Pod značkou Knihobot funguje do roku 2019, kdy navázal na předchozí antikvární projekt Dominika Gazdoše, Davida Gazdoše a Pavla Pekaře. V roce 2020 prodal více než 110 000 titulů v celkové hodnotě kolem 18 milionů, obdobné množství od lidí naopak do prodeje přijme.