Platební karta je pro děti symbolem dospělosti – dopřejte jim samostatnost bez rizika

Svět mladého člověka nabízí mnoho prostoru pro první průšvihy a chyby. A bohužel není v moci nás, rodičů, těmto chybám zabránit. Dobře víme, že dospívající mají svou hlavu. Můžeme se ale snažit děti správně směrovat a trochu jim s nově nabitou zodpovědností pomoci. To je důležité hlavně při výchově ke správnému zacházení s penězi. Existuje způsob, jak dát dětem vytouženou možnost nakládat s kapesným pomocí vlastní platební karty a přitom jim pomoci vyhnout se nástrahám.

Psychologové radí začít s finanční edukací co nejdříve. I šestileté dítě si díky drobnému pravidelnému kapesnému začíná rychle uvědomovat hodnotu jednotlivých předmětů a učí se peníze šetřit a utrácet. S postupem času rostou u dítěte nároky jak na výši kapesného, tak na míru samostatnosti, s jakou chtějí se svými penězi nakládat. Jakýmsi symbolem dospělosti se tak pro mladého člověka stává platební karta.

Vybrat si můžeme z několika druhů debetních, kreditních a předplacených karet. Poslední zmiňovaná představuje pro děti a mladé nejvhodnější variantu, neboť nevyžaduje žádné závazky u banky, nehrozí zde překročení limitu ani vršení úroků. A protože jsou náctiletí zvyklí řešit vše přes svůj chytrý telefon, je pro ně nejlepším řešením mobilní aplikace v kombinaci s přednabitou platební kartou. Právě toto řešení vyvinula přímo v České republice letos Napka.

Jedná se o jednoduchou aplikaci, díky níž má každý jasný přehled o svých úsporách a výdajích. Součástí aplikace je i chat, ve kterém může uživatel komunikovat se svými přáteli i rodiči a řešit s nimi otázky financí v reálném čase. K aplikaci je přidružena platební karta MasterCard, kterou lze jednoduše objednat online. Chytrý telefon je prostředek pro okamžitý přehled o všech transakcích i pro případ, že by kartu chtěl zneužít někdo cizí.

Přednabitá karta je o poznání bezpečnější než karta debetní nebo kreditní. Její majitel se nikdy nemůže dostat „do mínusu“ – může využít vždy jen tu částku, kterou si na kartu nahrál sám nebo kterou mu rodiče zaslali ve formě kapesného. Nebude si tak zvykat na koloběh dluhů a úroků, který často i dospělého a zkušeného člověka zažene do bezvýchodné situace. Další prvek bezpečnosti si ověříte v případě ztráty karty, což mladým lidem hrozí více než dospělým. Případný zloděj má šanci dostat se pouze k částce, která je na kartě nabitá a nemůže se stát, že by se pomocí karty dostal až k bankovnímu účtu, kde bývá objem peněz několikanásobně vyšší. To jistě oceníte, i pokud vaše děti rádi nakupují přes zahraniční e-shopy, u nichž je ověřování bezpečnosti velmi složité.

Tento systém propojení mobilní aplikace a karty je výhodný i pro nás, rodiče. Kromě toho, že zasíláním elektronického kapesného stoupne náš kredit jako moderního rodiče, můžeme své dítě „zachránit“ v krizové situaci, kdy se ocitne úplně bez peněz. Peníze mu lze totiž z jiné Napky nebo pomocí platební brány z jakékoliv platební karty poslat v řádu několika vteřin, takže se nemůže stát, že by se dítě nemohlo dostat vlakem domů nebo nemělo jak zaplatit oběd. A navíc můžeme používat chat, což je pro dnešní mileniály, tedy děti narozené na přelomu tisíciletí, preferovaný způsob komunikace.

Nástroje, jako je česká Napka, jsou výborným vstupem do světa dospělých. Dávají mladým dostatečný pocit volnosti a zodpovědnosti při placení vlastní kartou, která má ale mnohem více bezpečnostních opatření, než běžné platební karty. Vy jako rodič máte možnost nenásilně zasahovat do jejich finančního chování a vychovat z nich zodpovědné dospělé, kteří se dokážou nástrahám skutečného velkého světa bez potíží vyhnout.

platba_online_2 PRfoto_bar Napka_karta PRfoto_restaurace_3 PRfoto_bar_3 PRfoto_diar-a-konverzace-android_3karta