O letošních prázdninách bude vyloupen zhruba každý 2030. rodinný dům a 5280. byt. Nejhůře bude v Praze.

Jaká je šance, že si o letošních prázdninách zloději vyberou právě Váš byt? Možná větší, než si myslíte. Podle aktualizovaných policejních statistik sice počet nahlášených krádeží vloupání v rámci celé ČR meziročně klesá, obyvatelé některých krajů však mohou mít větší problémy než loni. Vyplývá to z mapy predikce rizika vykradení domů a bytů, kterou na základě policejních statistik zpracoval výrobce zámků a kování TOKOZ.

Zatímco v loňském červenci a srpnu došlo k nahlášení 1 931 vloupání do domů a bytů, letos by mohla být situace o něco klidnější. Na základě statistické predikce se dá předpokládat pokles vloupání do rodinných domů o 12 % a v případě bytů až o 15 %. Situace se tak ve srovnání s loňským kritickým rokem zlepší. I tak však zůstane vysoce riziková přinejmenším v některých krajích. Již nyní je totiž na základě meziročního srovnání první třetiny letošního roku jasné, že například na Vysočině, v Libereckém kraji nebo Moravskoslezském kraji zlodějů spíše přibude.

Ve kterých krajích hrozí největší riziko pro majitele domů a bytů?

Prázdniny jsou tradičně rizikovější pro majitele rodinných domů. Nahrává tomu především vidina většího lupu a také nedostatečné zabezpečení – podle interního průzkumu TOKOZ se ani v roce 2014 výrazně nezvětšil podíl kvalitně zabezpečených rodinných domů. Amatérskému zloději tak stále podlehnou čtyři domy z pěti.
V poměru vyloupených rodinných domů bude nejrizikovější Praha, kde může být vyloupen až každý 1130. rodinný dům, následovaná Středočeským krajem (každý 1300. rodinný dům), Ústeckým krajem (každý 1440. rodinný dům) a Plzeňským krajem (každý 1670. rodinný dům).

V případě vyloupených bytů je situace mírně lepší. Například v Praze může být vyloupen každý 1990. byt, v Ústeckém kraji každý 3410. byt a ve třetím nejrizikovějším Moravskoslezském kraji pak každý 3630. byt. Zloději budou mít zájem především o byty ve větších městech. I tentokrát pravděpodobně narazí na nedostatečné zabezpečení – podle průzkumu TOKOZ je celých 59 % vchodů do bytových domů chráněno zámkem nejvýše druhé bezpečnostní třídy, bezpečnostní dveře má pouze 13 % vchodů do bytových domů. V případě zabezpečení samotných bytů je situace podobná jako u rodinných domů – zhruba 80 % z nich má špatně zabezpečené vstupní dveře.