Nocleženka.cz má za sebou rekordní sezonu. Lidé online koupili 30 000 nocí v teple pro lidi bez domova. Na příští zimu můžete kupovat už teď.

Jaro už je snad opravdu tady, takže na letošní mrazivé zimní dny můžeme začít jen vzpomínat. Ty letošní vyvolaly obrovskou vlnu solidarity veřejnosti s lidmi bez domova. Pro důkaz není potřeba chodit daleko – v rámci projektu Nocleženka, který vznikl pod Armádou spásy, zakoupili dárci 30 000 poukázek na noc v teple pro osoby bez domova. Oproti loňskému roku se jedná o téměř pětinásobné navýšení. Celá věc je o to zajímavější, že provoz Nocleženky koordinuje jediný člověk. Lucie Stejskalová je živoucím důkazem, že pokud je vůle pomáhat, jde to zařídit takřka ze dne na den. Nocleženka totiž funguje na platformě pro tvorbu webů svépomocí Webnode a její prodej probíhá přes aplikace pro neziskovky Darujme.

Nocleženka funguje na jednoduchém principu. Každý, kdo chce pomoci, může za cenu 100 Kč zakoupit „nocleženku“, poukaz, díky kterému jeden člověk bez domova stráví noc v prostorách Armády spásy. Nejde však pouze o přespání, člověk bez domova má v rámci noclehu zajištěnu i polévku s pečivem, teplý nápoj a má možnost se osprchovat a provést osobní hygienu. Jednotlivé poukazy mají své číslo a dárci dostanou zprávu ve chvíli, kdy je právě jejich Nocleženka využita člověkem v nouzi. „V České republice žije téměř 60 000 lidí bez domova a zima je pro ně těžkou zatěžkávací zkouškou. Díky Nocležence nezískají pouze nocleh, ale dostanou také teplé jídlo a mohou využít i sociální zázemí pro osobní hygienu,“ doplňuje Lucie Stejskalová z Armády spásy, která má projekt na starosti.

I přesto, že web vytvořila bez znalosti programování sama, svou funkci dobře plní. Bez problému zvládl i rekordní množství návštěv, které ji samotnou zaskočily. V únoru, kdy vládly několik dnů opravdu mrazivé noční i denní teploty, ho navštívilo dokonce čtvrt milionu unikátních uživatelů. „Ráda bych poděkovala všem dárcům, kteří projekt podpořili a podíleli se tak na jeho úžasném úspěchu. Je neuvěřitelné, že web, který jsme svépomocí před pár měsíci postavili, dokázal možná zachránit lidské životy. Ráda bych dodala kuráž každému, kdo má chuť začít pomáhat – kde existuje vůle, tam je dnes i cesta,“ zakončuje Lucie Stejskalová.

Ten, kdo by projekt rád podpořil, má šanci, ačkoli venku již začíná být teplo. Nocleženky je možné kupovat i nadále. Pracovníci Armády spásy je budou rozdávat, jakmile se studený vítr vrátí zpět do ulic.

Webnode by touto cestou rád poděkoval za odvahu a vytrvalost autorů projektu. Pomozte i Vy šířit dobou věc a informujte s námi o nápadech, které mají smysl. Moc děkujeme!

Nocleženka