Musíte začít vymáhat výživné, abyste na Vánoce nebyli na suchu? Na co se připravit?

S koncem prázdnin celá řada matek i otců zjišťují, že morálka jejich někdejší polovičky, týkající se placení výživného, značně pokulhává. V těch horších případech se dokonce partnerovi podařilo přes prázdniny „zmizet“, takže ani nevíte, jak se s ním spojit. Přitom již nástup do školy přináší pro rodinu nemalé náklady a druhá polovina roku spojená se zvýšenými výdaji na energie a Vánocemi vám začíná dělat starosti.
I z toho důvodu rodiče v září častěji přistupují k tvrdším opatřením – a dlužné částky začínají vymáhat. Pokud k nim patříte i vy, přinášíme souhrn nejdůležitějších věcí, na které byste se měli připravit.

Pokud využijete pomoc zdarma, finance vás děsit nemusí

Za poslední roky se situace pro rodiče samoživitele výrazně zlepšila a vymáhání již nemusí být finančně náročné. Díky programům pro asistované vymáhání zaplatíte pouze náklady na ověření dokumentů a poštovné. Zkusit můžete například největší český program VašeVýživné.cz, který je nejen zdarma, ale zároveň neplatíte nic ani v případě neúspěchu.

„Pro celou řadu rodičů je úlevné zjištění, že mohou mít komunikaci s právní kanceláří a exekutorem zcela zdarma a bez práce. To je ostatně důvod, proč například náš program vznikl. Prostě jsme chtěli umožnit dovolat se každému rodiči bez rozdílu práv svého dítěte, ať bydlí ve městě nebo na vesnici a vydělávají kolik vydělávají,“ přibližuje Denisa Vopinková z VašeVýživné.cz. „Je potřeba připravit si maximálně pár desetikorun na ověření dokumentů a poštovné.“

Nejde to vždycky úplně rychle

Bude však třeba obrnit se trpělivostí. Ani sebelepší asistenční program nedokáže urychlit lhůty, které vyžaduje zákon. První peníze tak můžete nejdřív vidět až za tři měsíce, ale je spíše pravděpodobné, že se celá záležitost protáhne.

„Sice registrujeme i případy, kdy si partner zdržování peněz rozmyslí a raději je zaplatí, ale nejde se na to spolehnout,“ zmiňuje Denisa Vopinková. „Tři měsíce je minimální lhůta, když jde všechno, jak má. Ale z praxe víme, že se může celá záležitost kvůli vytáčkám ze strany bývalého partnera natáhnout. Proto radíme – skutečně řešení problému neodkládejte a začněte hned.“

Pochybnosti se dostaví, ale pamatujte, že vaše děti jsou vždy na prvním místě

Bohužel v průběhu celého procesu může dojít k pochybnostem, zda skutečně děláte správnou věc. Poslat na svého bývalého exekutory rozhodně není nic, co by kohokoli potěšilo. Pocit zadostiučinění možná brzy vystřídá soucit, zvlášť když najednou začíná slibovat, jak bude najedou všechno jinak.

„Pokud se na něčem naše klientky shodnou, pak je to skutečnost, že nemá smysl dávat nové šance někomu, kdo jich již spoustu promarnil – třeba jen tím, že nechal svou rodinu a odešel jinam. V takové situaci je nejdůležitější řídit se potřebami, a hlavně právy svých dětí. Plané sliby na školní aktovku nevydělají,“ říká Denisa Vopinková. „Pokud partner není ochoten platit, je exekuce bohužel jedna z mála cest, jak zajistit chod neúplné rodiny. Ale sami dobře víme, že to je situace, která nemá vítěze.“

Z vymáhaných peněz z počátku dostanete jen část

Dluží vám partner hned několik splátek? Částky se mohly v průběhu let nastřádat klidně do výše desítek tisíc a někdy i stovek tisíc. Představte si, že průměrně klientům asistenčního programu VašeVýživné.cz dluží jejich bývalí partneři 92 tisíc korun. Jenže tyto peníze nedostanete pravděpodobně hned na ruku – tedy pokud váš partner není opravdu majetný a ke svému majetku se hlásí. Při exekučním řízení totiž ze zákona exekutor může nejprve strhnout svou odměnu. Teprve pak se začíná s vyplácením dluhu.

„Bohužel je třeba počítat s tím, že plnou částku budou rodiče dostávat až poté, co se srazí nárok exekutorské kanceláře. To je její zákonný nárok. Máme s nimi alespoň vyjednané takové podmínky, na které by samotný rodič nedosáhl – a sice, že rodič vždy dostane část z každé vymožené částky. Jakmile je odměna umořena, maminka je pochopitelně vyplacena v plné výši,“ doplňuje Denisa Vopinková.

Málo kdo to zvládne bez občasných depresí, naplánujte si psychologickou pomoc

Asi je třeba říct to narovinu – vymáhání alimentů je rozhodně plné stresu, pochybností a stavů, kdy vaše nálada bude pod bodem mrazu. Asociaci neúplných rodin se přiznalo 87 % maminek s tím, že kvůli nezaplaceným alimentům mají pravidelně deprese. Rozhodně se tedy nemusíte stydět, když začnete bezplatně navštěvovat psychologa, třeba ještě před tím, než se do vymáhání pustíte. Naopak – měl by pro vás mít pochopení a se spoustou věcí vám pomoci.

„Pro maminky a tatínky nabízíme i psychologickou pomoc po telefonu. Pokud má někdo problém sednout si s psychologem osobně anebo by za ním složitě dojížděl, může se spojit s naší pracovnicí, která je navíc specializovaná na problematiku alimentů. Sami vidíme, jak pár minut hovoru dokáže vrátit do života naději, která se třeba krátkodobě vypařila,“ zmiňuje Denisa Vopinková.

Partner s vámi bude manipulovat, zajistěte si podporu zvenčí

Když už nebudete vědět kudy kam, rozhodně se vyplatí mít někoho, na koho se můžete s důvěrou obrátit. Ideálně, aby nebyl do problému sám zapojený a mohl vám poskytnout rady nezaujatého člověka. Může to být klidně někdo z rodiny, kamarád nebo kamarádka, bývalá spolužačka nebo kolega z práce. Jejich pohled vám může často pomoci vrátit se zpátky do reality. Ze strany bývalého partnera či partnerky totiž můžete být vystaveni sofistikovaným lžím a manipulacím. Setkaly se s nimi dvě třetiny klientek programu VašeVýživné.cz.
„Je běžné, že když dojde na lámání chleba, mohou se bývalí partneři snažit druhým manipulovat. Samozřejmostí bývá citové vydírání, silácké řeči nebo dokonce vyhrožování. V takových případech je dobré mít kolem sebe lidi, kteří vám pomohou se v situaci zorientovat a společně vám pomoci čelit z ní plynoucího stresu,“ zakončuje Denisa Vopinková.