Jak si uchovat radost z fotek z dovolené

Dovolená je obdobím, během kterého vytvoříme zpravidla nejvíc fotografií a videí v roce. Ty slouží následně jako vzpomínka pro nás samotné, rodinné přátele a v budoucnu i pro naše děti. Jak o tyto vzpomínky nepřijít a jak s nimi zacházet tak, abychom se k nim po návratu s radostí vrátili?

photo-time-line-2301359

Fotky ještě „za tepla“ promazávejte, nechte jen nejlepší

Pokud po dovolené zjistíte, že máte 2 000 fotek, je velmi pravděpodobné, že budete jejich prohlédnutí s rodinou či přáteli odkládat tak dlouho, až jej odložíte navždy. Každý večer si na dovolené najděte chvíli, prohlédněte si obrázky pořízené během dne a promazávejte duplicitní a nepovedené. Z pořízených vzpomínek budete mít mnohem větší radost, když se vrátíte se třemi sty povedených fotek, než když si přivezete změť tří tisíc záběrů, z nichž mnohé budou nepovedené nebo duplicitní.

fruit-2373443

Pravidelně zálohujte už během dovolené

Mezi nejčastější důvody, jak přicházíme o pořízené fotografie, patří ztráta samotných dat. Většina z nás fotí dnes na telefon a ten patří mezi nejzranitelnější zařízení vůbec. Snadno se rozbije, může se stát, že ho ztratíme, nebo nám ho někdo odcizí. Data uložená pouze na paměťové kartě fotoaparátu také nejsou nepoškoditelná. Pravidelně proto zálohujte, nejlépe každý večer po prohlédnutí a promazání fotek, zabere to jen několik málo minut. Zálohování není drahé, například na jeden externí disk Toshiba Canvio s kapacitou 2 TB se podle kvality pořizovaných fotografií vejde přibližně půl milionu snímků. Pokud to přepočítáme na finance a ročně nafotíme a zálohujeme 3 000 záběrů, vyjde nás celoroční záloha na méně než 20 Kč.

Canvio-Premium-dark-grey_lifestyle_01

Udržujte ve fotografiích systém a pořádek

Velmi doporučujeme udržovat ve fotkách na vašem úložném zařízení už během ukládání pořádek. Snímky by měly být ve složkách pojmenovaných jednotným způsobem (například rok_měsíc_místo). Pokud to takto budete dělat, všechny složky se vám budou automaticky řadit podle časového sledu, kdy byly pořízeny a vy je kdykoli snadno najdete.

Lifestyle_Satellite-Radius-11_Tablet-Mode_Cafe-outdoor_01