Fotky z dovolených se vyplatí zálohovat

Každý rok se v létě snažíme během pár dní dovolených zažít maximum. V době digitálních fotoaparátů a mobilů pořizujeme velké fotografií, které nám tyto nezapomenutelné chvíle připomínají. Na obrázky uložené jen v telefonu nebo fotoaparátu číhá však mnoho nebezpečí. Pokud je překonají, po návratu z dovolené zpravidla věnujeme jeden večer rodinnému prohlížení fotek a následně je uložíme do počítače k ostatním zálohám. Přinášíme vám několik rad, co dělat, abyste o uložené vzpomínky nikdy nepřišli.

Současné zálohovací technologie jsou historicky nejdokonalejší, ale pořád tu jsou faktory, které uložená data, v našem případě fotky rodinného archivu, ohrožují. Pokud zálohujete na pevný disk notebooku, který nosíte denně s sebou, riskujete nejvíc. Přenosný počítač může kdykoli potkat nepředvídatelná událost, jako je pád nebo jiné mechanické poškození. Odborník by možná namítl, že některé zálohovací technologie, jako jsou disky SSD, poskytují mnohem vyšší bezpečnost, ale před ztrátou či zcizením notebooku vás neochrání nic. Navíc, v poslední době se objevují počítačové viry, které mohou vaše data zašifrovat a pokud je chcete zpět, musíte zaplatit řádově stovky Dolarů.

Obecně lze říci, že nejčastějšími pěti důvody, proč přicházíme o uložená data, je jejich náhodné smazání, viry a jiný škodlivý software, poškození počítače či jiného hardware, náhlý výpadek napájení a krádež zařízení.

Jistějším způsobem je uložení fotek všech členů rodiny na centrálním zálohovacím pevném disku, který je uložen na bezpečném místě doma. Kapacita, kterou dnes disky nabízejí, je na rodinný archiv fotek a videí již dostatečná. Některé externí disky, jako například přenosný Toshiba Canvio Premium, nabízejí dokonce možnost zabezpečeného vzdáleného přístupu k datům, takže můžete například večer při sledování filmu zálohovat nové fotky a videa odkudkoli na světě, kde máte připojení k internetu.

Přesto však nelze s čistým svědomím doporučit, abyste měli všechna svá důležitá data uložena jen na jednom místě. Ideální variantou je proto uložení rodinného archivu paralelně na externí pevný disk a zároveň do cloudu, neboli virtuálního datového prostoru, který nabízí například Google, Dropbox nebo jiná dostupná služba.

Ztráta všech zaznamenaných vzpomínek se nedá vyčíslit penězi. Proto se zálohovat zkrátka vyplatí. Pokud si přesto myslíte, že nákup pevného disku je drahý luxus, spočítejme si to. Když pořídíme externí disk s kapacitou 5 TB, zjistíme, že uložení jednoho tisíce fotek v běžné kvalitě digitálního fotoaparátu nebo mobilního telefonu nás vyjde přibližně na 4,50 Kč. Ano, zálohování není drahé.

Canvio for Desktop_lifestyle_03 Canvio for Desktop_06

Canvio Desk

Canvio Desk

 

FOTO: TOSHIBA, zobrazeny jsou disky Toshiba Canvio