Zima teprve začíná: Jak si poradit se zamrzlým zámkem?

Nevyzpytatelné zimní počasí dokáže pořádně potrápit nejen motoristy. Právě v zimě často bojujeme se zamrzlými zámky u aut, vchodových dveří domů i víkendových chalup. Jak se vyhnout ranní bitvě o čas se zámkem, který nechce povolit?

Vyberte si vhodný zámek

Zamrzlým zámkům je nejlepší předcházet výběrem takových, které zimní počasí zvládnou. Největší pozornost bychom měli věnovat zámkové vložce vchodových dveří, zvlášť pokud nechceme zvonit na sousedy nebo v desetistupňovém mraze čekat, až nám dorazí otevřít někdo z rodinných příslušníků. Na trhu existuje řada certifikovaných zámků, které jsou uzpůsobené náročným teplotním podmínkám. „Vyhnout bychom se každopádně měli neznačkovým vložkám na kolíčkovém principu s pružinkami. Takovéto zámky jsou vyrobeny z méně odolných materiálů. Tím pádem jsou v kombinaci s nečistotami a zbytky nekvalitního maziva velmi náchylné na povětrnostní vlivy,“ doplňuje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz. Sáhnout bychom měli po kvalitní cylindrické vložce, která nejen díky použitým materiálům a mazivům zamrzají obtížněji, ale díky bezpečnostní certifikaci pomůže ochránit dům či byt i před nezvanými hosty.

Nezapomeňte na chalupu

Představu zimní idylky ve vyhřáté chatě na horách může velmi rychle narušit nedobytná kůlna se dřevem na topení. Majitelé chalup totiž často zvolí na dveře takový visací zámek, který nezvládne běžné střídání teplot ani déšť a mráz. Vnější vlivy pak rychle udělají své, zámek rychle zrezne nebo zamrzne a při příjezdu na chatu nás pak čeká nepříjemné překvapení. „Při výběru visacího zámku je třeba hledat takový, který je přímo výrobcem určen do náročných klimatických podmínek. Nejde jen o třeskutý mráz – obyčejným zámkům vadí i ostatní vlivy, které se posléze projeví narušením mechanismu zámku a většinou končí jeho nepoužitelností,“ dodává Neuvirt.

Kdo maže, ten nerozmrazuje

Zamrzlý zámek lze rozmrazit několika způsoby, ne všechny jsou ale vhodné, a agresivnější metody mohou vést až ke nehodnocení zámku – ať už na autě nebo v domovních dveřích. Hojně doporučované nahřívání klíče narušuje jeho strukturu, horká voda nalitá na zámek zase v mrazu rychle zamrzá. Standardní rozpouštědla a rozmrazovače, po kterých nejen řidiči často sáhnou, jsou nešetrné vůči barvě dveří i laku auta. Klíčová je tak především prevence. „Všechny zámky je vhodné před zimní sezonou nebo během ní promazat a vyčistit od nečistot. Pokud se nám zámek zasekl nebo zamrzl, je nejlepší ho co nejdříve vyměnit – pravděpodobně se to brzy stane znovu,“ upozorňuje Neuvirt. Při výběru mazadla bychom měli hledat mezi produkty, které jsou přímo určené na zámky. Patří mezi ně i mazivo 3 v 1 od Tokozu, které funguje na bázi ethanolové směsi a zvládne zámek namazat, vyčistit i rozmrazit.

—BOX—

Mazivo 3 v 1 umí zámek namazat, vyčistit i rozmrazit. Funguje na bázi ethanolové směsi s polárními a glycerinovými aditivy a lze ho použít do teploty až -30°. Aplikace je jednoduchá, roztok jednoduše nastříkáte do otvoru zámku a necháte působit účinnou látku. Během několika vteřin tak snadno zámek odmrazíte nebo ho preventivně ošetříte. Mazivo Tokoz 3 v 1 je k dostání na e-shopu Tokoz.cz za 132 Kč.

mazivo_cz_hirestokoz_golem TOKOZ_GAMA_40_pouziti_2