Sýry, na kterých si pochutnává holandský král

Holandské sýry Beemster jsou prémiovou značkou, která dodává své pochoutky na stoly holandské královské rodiny. Tyto sýry jsou vyráběny z mléka, které má specifickou chuť. Tu získává díky pastvinám, které jsou zaplavovány vodou z moře. Tráva, kterou krávy spásají, je plná minerálů z hlíny z mořského dna, vyplavovanou na pastviny. Mléko je kvůli tomu jemnější a lahodnější.

Sýry Beemster existují v několika příchutích. Například sýr Vlaskaas byl oceněn prvním místem na jedné z nejprestižnějších soutěží v americkém Wisconsinu. Sýr má vláčnou a příjemnou chuť. Voní jako mandle a dýňová polévka. Obsahuje jemné krystalky soli a med. Díky sladké chuti je velmi oblíbený u dětí. Příjemně se rozpouští na jazyku. Je vhodný k bílým vínům, ale i k pivu. Dalším z řady sýrů Beemster je Mild, který má jemnou máslovou chuť. Chutná svěže a kysele jako podmáslí. Díky své konzistenci se rozpouští na jazyku. Je ideální do sendvičů nebo na chleba s čerstvými bylinkami, jako je pažitka nebo řeřicha.

Mezi nejlepší sýry od Beemsteru patří XO. Zraje nejméně 26 měsíců na dřevěných prknech. Má karamelovou barvu s leklými trhlinami na povrchu řezu. U velmi zralých sýrů jsou k vidění i bílé krystaly. Sýr se lehce drolí a má velmi vyváženou chuť s náznakem bylinek a koření s lehce nasládlou chutí. Vůně připomíná kurkumu a sušenou zeleninu. Díky výrazné chuti je vhodný k aperitivu, či nastrouhaný na těstoviny nebo ke carpacciu. Pro dokonalý gurmánský zážitek ho podávejte se sladkými dezertními víny, jako je třeba Portské. Sýry Beemster si můžete spolu s dalším nákupem objednat na Kosik.cz.

———————-

Sýr Beemster Vlaskaas 200 g si můžete objednat z e-shopu Kosik.cz za cenu 129,90 Kč.

Sýr Beemster mild 200 g si můžete objednat z e-shopu Kosik.cz za cenu 85,90 Kč.

Sýr Beemster XO 200 g si můžete objednat z e-shopu Kosik.cz za cenu 159,90 Kč.

beemster vlaskaas beemster vlaskaas 1 beemster XO beemster mild