Studenti začali masově hledat podnájmy. O čtrnáct dní dříve než před rokem, za lepší cenou jdou klidně i mimo město

S koncem prázdnin roste počet mladých lidí, kteří hledají podnájem. Zatímco v minulých letech byl největší nárůst ve vyhledávání inzerátů na konci měsíce srpna a s počátkem září, letos je to již o čtrnáct dní dříve. Důvodem jsou především obavy ze situace na trhu s bydlením. Najít odpovídající pronájem může být kvůli nedostatku volných bytů v některých městech složitější než v minulosti. V hlavním městě, Brně nebo Olomouci zároveň skokově stouply ceny za pronájem. Vyplývá to z dat největšího portálu pro pronájem a prodej nemovitostí přímo od majitelů Bezrealitky.cz. Ten kvůli situaci na bytovém trhu nabízí studentům až do začátku semestru předplacený účet zdarma.

Do nového školního roku nastoupí kolem 300 000 vysokoškolských studentů, přičemž asi 40 % z nich bude řešit bydlení v místě studia. Další desítky procent pak opouští s vysokou školou byty a domy svých rodičů. Situace je však oproti loňskému roku odlišná. Někteří studenti totiž budou kvůli rostoucím cenám hledat levnější alternativy stávajících bytů, zároveň se část bytů, které v minulosti majitelé pronajímali studentům, zrenovovala a nyní se pronajímá pro běžné rezidenční bydlení či v rámci Airbnb.

Nejvíce studentů – kolem 130 000 – je očekáváno v Praze, jihomoravské univerzity v čele s těmi brněnskými pak přijmou asi 60 000 studentů. V Moravskoslezském kraji nastoupí kolem 25 000 studentů, v Olomouckém pak asi 20 000. Mezi města, kde bude bydlení hůře dosažitelné než loni, patří na první příčce Praha. Meziroční nárůst cen pro nové nájemníky může dosáhnout až 20 % a studenti se zde budou „přetahovat“ o bydlení přímo s rezidenty. V Brně a Olomouci se pak předpokládá nárůst cen zhruba poloviční a dostupnost bydlení by zde měla být větší. V ostatních univerzitních městech, jako jsou České Budějovice, Plzeň nebo Hradec Králové rostou ceny spíše v závislosti na konkrétní čtvrti.

Bezrealitky.cz měsíčně propojí asi 3000 zájemců o pronájem s majiteli nemovitostí. Počet vyhledávaných nemovitostí k pronájmu meziměsíčně stoupl už o polovinu. Zájem bude pravděpodobně trvat i v září a kumulovat bude až těsně se začátkem semestru. Nejvíce jsou vyhledávané pronájmy v Praze a Brně, nejčastěji se jedná o byty velikosti 3+1. U menších krajských měst roste poptávka i po rodinných domech s dobrou dostupností do centra prostřednictvím MHD. Například studenti mířící na pražské univerzity poptávají také domy za hranicí města v menších obcích, avšak s dobrým pokrytím železniční nebo autobusovou dopravou. Podle odhadů se tolerovaná doba dojezdu zvýšila v Praze výměnou za nižší cenu pronájmu až o neuvěřitelných 20 minut.

Pozitivní zprávou by pro studenty mohl být rostoucí počet napřímo nabízených domů a bytů. Kvartálně jich majitelé nabízí zájemcům asi o pětinu více než na začátku roku. Tento způsob je totiž pro obě strany levnější a rychlejší, podle Bezrealitky.cz je majitel s vážným nájemcem průměrně propojen už za dva týdny, v nejexponovanějších lokalitách jsou to dokonce dny. Zájemci mají navíc možnost vyplnit svůj osobní profil a doložit svou solventnost, což je zvýhodní při dalším vyjednávání s majitelem.

„Minimálně v Praze jsme se již přiblížili k tomu, co je například v Německu i jinde na západě naprosto běžné, tedy že zájemce o bydlení bude sám předkládat záruky, že jsou on i jeho spolubydlící spolehliví,“ myslí si Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky.cz.

Portál Bezrealitky.cz se zároveň rozhodl studentům pomoci. Až do začátku semestru jim po zadání čísla ISIC karty zdarma zpřístupní některé placené funkce. Již dnes je o tuto slevu zájem, denně se pomocí ISIC registrují desítky zájemců o pronájem.

Očekávané počty VŠ studentů v jednotlivých krajích

 

Kraj Počet VŠ studentů (zaokrouhleno)
Praha 130 000
Jihomoravský kraj 60 000
Moravskoslezský kraj 30 000
Olomoucký kraj 20 000
Jihočeský kraj 13 000
Plzeňský kraj 11 000
Zlínský kraj 9 000
Ústecký kraj 8 000
Pardubický kraj 7 000
Královéhradecký kraj 6 000
Liberecký kraj 6 000
Vysočina 2 000
Středočeský kraj 1 600
Celkem odhad 300 000


Kdy studenti začínali hledat bydlení v minulých letech?

  • 2018 – 10. srpna
  • 2017 – 30. srpna
  • 2016 – 2. září
  • 2015 – 5. září