První kvartál potvrdil, co všichni v podstatě očekávali. Český realitní trh pookřál. Vrací se na něj pozdržená poptávka a rychlý růst počtu sjednaných hypoték už začíná měnit pravidla hry. Zároveň ale dává tušit, že aktuální, stále ještě poměrně umírněný růst cen domů a bytů se může brzy výrazně zrychlit. Vyplývá to z aktuálních dat posledního kvartálního monitoru realitní skupiny EHS, dat realitní digitální služby Bezrealitky a realitní kanceláře Maxima.
„Poslední data o počtu nově uzavřených hypoték jasně naznačují, že domácnosti přestaly vyčkávat. Roste počet reakcí na inzeráty i skutečných zájemců, a přestože majitelé jsou stále připraveni vyjednávat, jejich pozice posiluje,“ vysvětluje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny European Housing Services. „Bude teď klíčové sledovat, jestli se ceny s jarem utrhnou ze řetězu nejen na pražském a brněnském trhu, ale také v regionech anebo bude tlak sílit spíš pozvolna. S ohledem na to, jakou rychlostí z nabídky mizí ty nejlepší nemovitosti se však dá očekávat spíše první varianta.“
Praha u bytů před rekordem 140 tisíc za metr čtvereční
Od zimy do jara vzrostly ceny pražských bytů v mezikvartálním srovnání o další čtyři procenta. Blíží se tak s cenou 139 715 Kč / m2 k nové psychologické hranici. V meziročním porovnání uběhlých 12 měsíců se jedná o 12procentní růst. Tlak na cenu je v současnosti hned dvojí. Výrazně vzrostl počet zájemců, kteří jsou schopni zajistit potřebné finance a reálně chtějí kupovat, zároveň z trhu rychle mizí ty nejatraktivnější nemovitosti a výrazně se tak redukuje nabídka.
„S tím se mírně zrychlila také doba prodeje. Myslím si, že to v současnosti zaskočilo i samotné majitele. Z trhu tak poměrně rychle zmizely nemovitosti, které se do nabídky dostaly v listopadu a prosinci a zároveň je pryč i řada těch jarních. Týká se to především menších bytů, u kterých majitelé začínají mít poměrně silnou vyjednávací pozici,“ zmiňuje Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny EHS. „U kvalitních cihlových domů v širším centru pak platí rostoucí ochota připlatit si nad průměr, své kupce tedy najdou také výrazně rychleji než v minulém období. Naopak u běžných panelových bytů je možné nadále smlouvat a dojednávat podmínky, zde vidíme řadu cen vyloženě nadhodnocených.“
Celý segment pražských rodinných domů v meziročním srovnání posledních 12 měsíců vyrostl o 12 %. Přesto zaznamenal mezi kvartály velice drobný pokles na 110 578 Kč/m². O trhu to však příliš nevypovídá: změna je dána především kvalitou samotné nabídky. V prvním kvartále se totiž výrazně více prodávaly nemovitosti v okrajových čtvrtích, tedy s nižší průměrnou cenou.
Středočeské byty loni otestovaly strop, teď ceny popoženou nové hypotéky
Po celém roce přešlapování ožil ve středočeském kraji trh s rodinnými domy. Jejich průměrné ceny oproti zimě zdražily skokově o celých 8 % a poprvé v historii se dostaly nad pětasedmdesátitisícovou hranici (75 808 Kč / m²). Zájem byl především o rodinné domy na okrajích metropolitního prstence Prahy (Kladno, Beroun, Neratovice, Roudnice, Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Lysá nad Labem a Nymburk), ale také v největších městech (Kladno, Mladá Boleslav, Kolín, Příbram a Kutná Hora).
Opačná situace je pak u průměrných cen bytů. Ty se sice také symbolicky dostaly nad nový milník při průměrné ceně 85 179 Kč / m², oproti minulému kvartálu se však jedná o růst o necelé procento. Rychleji sice rostly ceny u bytů s přímým rychlým železničním spojením s Prahou, v ostatních městech se však stále čeká na hypotéky pro nižší střední třídu. Ti bohatší se totiž mají stále šanci porozhlédnout i v hlavním městě.
„Návrat zájemců o rodinné domy jasně ukazuje růst sebevědomí českých domácností. Jedná se o jeden z lakmusových papírků a předstupeň obnoveného zájmu o středočeské byty. Toho jsme se na začátku roku sice nedočkali, ale předpokládáme, že se projeví ještě do prázdnin,“ analyzuje Hendrik Meyer. „Pomalý růst průměrných cen je tak dobrou zprávou pro každého, kdo se na trhu začal rozhlížet a o nákupu nemovitosti se teprve rozhoduje. S rostoucími cenami a řídnoucí nabídkou v Praze pak může přilákat také řadu domácností z hlavního města.“
Ceny bytů v Brně na konci roku stagnovaly, rodinné domy hledají optimální hodnotu
Výrazný příklon Čechů k nákupu rodinných domů potvrzuje také Brno a Jihomoravský kraj. Zde průměrná cena rodinného domu stoupla pod tlakem rostoucí poptávky na 60 949 Kč / m². Po roce růstů a poklesů se tak jedná o definitivní důkaz, že odložená poptávka domácností začíná proudit na typicky „domkářský“ trh.
Byty zatím reagují na zájem pomaleji. Brno se dostalo těsně pod magickou stotisícovou hranici a s 4% mezikvartálním růstem se ceny bytů zastavily na 99 750 Kč / m². Ceny bytů tak drží své 13% meziroční tempo růstu (při srovnání po sobě jdoucích 12 měsíců). Počet zájemců se s koncem prvního kvartálu navíc opět zvýšil, je tedy pravděpodobné, že na to budou ceny dále reagovat.
„Výhodné ceny rodinných domů nebo stavebních pozemků nasměrovaly úspory a investice domácností především tímto směrem. Do jisté míry je to také důsledek toho, že ceny bytů v Brně zatím nepohrozily skokovým růstem. Je dobré si připomenout, že stávajících necelých 100 tisíc za metr se příliš neliší od cen v polovině roku 2022, kdy se byty prodávaly průměrně za 95 tisíc,“ popisuje Hendrik Meyer. „To se však může začít rychle měnit, především pokud zrychlí růstu nájmů – to řadu domácností definitivně přesvědčí, že má smysl kupovat.“


„Nestěhování“ je na nájemním trhu nová norma, počet zájemců klesl po měsících přetlaku o třetinu
Původní obavy z konce roku, že se budou nájmy zvyšovat s každým novým týdnem, se nenaplnily. V mnoha městech se nájemní ceny s lednem vracely pod úroveň prosince anebo stagnovaly. To se však změnilo v druhé polovině kvartálu, kdy se ceny začaly opět rychle zvedat napříč celou republikou. Ruku v ruce s překvapivým úbytkem zájemců o nájemní bydlení. Těch je nyní oproti konci roku zhruba o třetinu méně.
„Nájemní trh se do jisté míry nasytil. Domácnosti, které hledaly nájemní bydlení, většinou stihly uzavřít smlouvy a přestěhovat se v prvních měsících nového roku a nyní jich na trhu zbývá jen původní zlomek. Zároveň je poznat úleva, kterou přineslo rozhýbání trhu s hypotékami. Stran přetlaku poptávky se tak vracíme do stavu, který tu byl naposledy zhruba před rokem,“ zmiňuje Martin Ponzer, ředitel digitální realitní služby Bezrealitky. „Významně to souvisí také s trendem „nestěhování“. Kdo má dobrou smlouvu a dobrou cenu, ten se nyní snaží v nájemním bytě vydržet co nejdéle, navzdory všem kompromisům, které z toho vyplývají.“
Viděno průměrnými cenami za celý kvartál, nebyl v Praze růst nijak dramatický – o pouhé 1%. Byty se v první čtvrtině roku pronajímaly průměrně za 405 Kč / m2 nájemní plochy. S jarem však jejich ceny začaly výrazně růst a na přelomu března a dubna byla průměrná cena m2 nájemní plochy dokonce 429 Kč. Počet zájemců na jeden zároveň v Praze klesl a v současnosti se pohybuje na úrovni osmi desítek s výrazně vyšším zájmem u garsonier.
Méně dramatická byla situace ve středočeských městech, byť i zde došlo k výraznému růstu cen na konci kvartálu. Průměrná cena za první čtvrtletí se pohybovala kolem 281 Kč m2 nájemní plochy, s dubnem pak vyrostla 298 Kč / m2 nájemní plochy. Počet zájemců o nájemní bydlení neklesl tak výrazně jako v Praze a pohybuje se kolem 25 u jednoho inzerátu.
Setrvale, avšak umírněně, rostly ceny v Brně, které s koncem roku výrazně poskočilo vzhůru. V průměru se v prvním čtvrtletí pronajímaly byty za 325 korun za metr čtvereční nájemní plochy, přičemž na konci kvartálu se tato cena zvýšila jen na 329 Kč / m2 nájemní plochy. Paradoxně je to méně, než za kolik se snažili majitelé byty pronajímat v prosinci. Počet zájemců se u jednoho inzerátu ustálil na necelých 50, přičemž na rozdíl od Prahy je zde zájem nejvíce o středně velké byty k pronájmu.
