Na IT fakultách se objevily popelnice na diplomky

Červené popelnice se v posledních dnech objevily na některých českých IT fakultách. Na první pohled se může zdát, že slouží k vyhození a vytřídění obhájených (a tedy již „nepotřebných“) diplomových prací. Ve skutečnosti se však jedná o kampaň, za kterou stojí prestižní akademická soutěž IT SPY a jeden z největších zakázkových software housů v ČR, společnost Profinit. Kampaň má studenty podnítit, aby diplomové nápady nezahazovali předčasně a snažili se z nich dostat maximum.

České a slovenské IT univerzity jsou právem považovány za jeden z pilířů tuzemského ekonomického rozvoje a garanta naší globální konkurenceschopnosti. Ročně na nich vznikne skoro 2000 diplomových prací. Ne všechny se však dočkají zasloužené pozornosti, často kvůli přílišné „skromnosti“ českých studentů. To však soutěž IT SPY mění.

Dlouhodobě se snažíme studenty podporovat v dalším, nejen technickém, ale i obchodním rozvoji jejich zajímavých diplomových projektů. Většina českých IT diplomových projektů je velmi kvalitní a zaslouží si další pozornost. Ty nejlepší pak mají potenciál inspirovat širokou odbornou i laickou veřejnost,“ zmiňuje Tomáš Krátký ze společnosti Profinit, která je spoluorganizátorem soutěže IT SPY.

Kampaní jsme chtěli zapůsobit na emoce studentů. Vyburcovat je k zamyšlení, jakou prázdnotu pocítí ve chvíli, kdy celoroční práci na diplomce během několika vteřin pohřbí jejím zahozením do koše,“ zakončuje s mírnou nadsázkou Krátký.

Jeden z červených kontejnerů se objevil také na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Ta se pravidelně umisťuje na předních příčkách soutěže –  pochází odtud například absolutní vítěz roku 2014 Jakub Sochor, držitel druhého místa roku 2015 Adam Babinec nebo loňský vítěz ceny za komunikaci Jan Bednařík. Podle docenta Jaroslava Zendulky z této fakulty je důležité zvolit především takové téma diplomové práce, kterému se student bude chtít věnovat několik následujících let. Právě volba tématu v těchto dnech čeká další dvě tisícovky studentů.

Vždy se snažíme studenty vést k tomu, aby nepodcenili volbu tématu a dokázali o něm přemýšlet již nad rámec diplomového projektu. I díky tomu velká většina studentů v navazujícím doktorském studiu může ze svých diplomových projektů čerpat a dále je rozvíjet. Právě takovým přístupem vznikají kvalitní a životaschopné projekty a rodí se nové osobnosti české IT scény,“ vysvětluje docent Zendulka.

O tom, které projekty to budou letos, se dozvíme již za dva měsíce. V prosinci totiž budou akademici vybírat mezi všemi českými a slovenskými IT diplomovými pracemi desítku nejlepších v rámci prestižní soutěže IT SPY. Nejlepší projekty, které mají šanci zaujmout i ve světovém měřítku, pak budou představeny na slavnostním ceremoniálu.

Na loňské finálové projekty se můžete podívat tady: http://www.itspy.cz/cz/projekty/

Pokud Vás zajímá, jaké trendy se objevují v diplomových prací letos a jak si stojí čeští studenti v konkurenci se světem, tak se podívejte zde: http://www.fyi.cz/tag/it-spy/

kontejner_na_diplomky_2 kontejner_na_diplomky_3 kontejner_na_diplomky_4  kontejner_na_diplomky_1 polep_kontejneru_na_diplomky