Obce uspěly s Mobilním rozhlasem

Obce a města v České republice si natolik oblíbily chytrou komunikaci s občany v podobě Mobilního rozhlasu, že tento novodobý nástroj SMART city přihlašují do soutěží, sklízí s ním úspěchy a odnášejí ocenění. Naposledy se tak stalo v soutěžích Zlatý erb a Přívětivý úřad.

Mobilní rozhlas brněnské společnosti Neogenia se těší nejen velké oblibě, ale je přijímán jako jeden z pilířů moderně komunikujících obcí a vnímán jako funkční součást konceptu SMART City. V současné době ho využívá přes 200 obcí po celé České republice a dalších 1 600 zprostředkovaně prostřednictvím ZmapujTo.cz (to bylo integrováno do služby letos na jaře). Zastupitelé mohou díky Mobilnímu rozhlasu informovat občany o novinkách v obcích, upozornit na důležité události, řešit krizové situace, pořádat hlasování, a tak občany aktivně zapojit do obecního dění. K dispozici je hned několik komunikačních nástrojů, mezi něž patří SMS, hlasové hovory, minireferenda, newslettery a aplikace. Každý z nich se hodí pro jinou situaci.

Zlatý erb 2017

V devatenáctém ročníku soutěže Zlatý erb významnou měrou bodovala služba Mobilní rozhlas. Vyhrála hned ve dvou krajských kolech a odnesla si také jedno druhé místo. V kategorii Smart City a nejlepší elektronická služba v krajském kole Olomouckého kraje vyhrálo město Němčice nad Hanou. V Ústeckém kraji službě Mobilní rozhlas patří nejen první, ale také druhé místo. Získaly ji obce Česká Kamenice a Duchcov, a to s nejvíce body ze všech zúčastněných obcí ve všech krajích. „Jsme potěšeni, že služba Mobilní rozhlas získala od prestižní soutěže Zlatý erb hned tři ocenění. Jsou odrazem skvělé práce všech našich lidí a dokládají správný směr naší strategie, kterou chceme dokázat, že existují reálné a ryze české projekty spadající do konceptu SMART Cities. Ocenění vnímáme jako projev důvěry a je pro nás závazkem pro další vývoj tohoto řešení určeného k lepší komunikaci občanů s obcemi,“ řekl Ondřej Švrček, zakladatel projektu Mobilní rozhlas.

Ve Zlatém erbu se každoročně soutěží o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí. Anketa byla založena jako nástroj pro podporu modernizace místních samospráv. Probíhá ve dvou kolech. Nejprve se uskuteční krajská kola pod patronací jednotlivých krajských úřadů, a z nich poté vzejdou soutěžící do celostátního kola. To vyvrcholilo slavnostním předáním cen na dubnové konferenci ISSS v Hradci Králové.

Výsledky soutěže Zlatý erb – kategorie Smart City a nejlepší elektronická služba:

Krajské kolo Olomouckého kraje

  1. Němčice nad Hanou: Mobilní rozhlas
  2. Šternberk: Placení parkovného přes SMS
  3. Šumperk: Audiovizuální záznamy ze zasedání Zastupitelstva města Šumperka

Krajské kolo Ústeckého kraje

  1. Česká Kamenice: Mobilní rozhlas
  2. Duchcov: Mobilní rozhlas
  3. Chomutov: Grantový portál

Přívětivý úřad 2017

Anketa Přívětivý úřad, vyhlašovaná Ministerstvem vnitra ČR, mapuje stav přívětivosti a otevřenosti obecních a městských úřadů vůči občanům a jejich potřebám. Titul Přívětivý úřad roku 2017 v Ústeckém kraji patří Litoměřicím, ve Středočeském kraji zabodoval Benešov. Třetí místo v kraji Vysočina získala Třebíč. Svou zásluhu na těchto úspěších má také Mobilní rozhlas, který je radnicemi využíván. Občani s jeho pomocí mají možnost upozornit na nedostatky, a naopak dostávají informace o aktuálním a plánovaném dění ve městě: „Chceme pravidelně informovat o dění ve městě naše občany, a to včetně těch, kteří dojíždějí za prací mimo město. S Mobilním rozhlasem jsme získali efektivnější nástroj umožňující zapojení všech občanů do dění ve městě,“ řekla Jitka Horálková z Odboru vnitřních věcí města Benešov.