Jaro se blíží: Jak zabezpečit vaši motorku?

Nová motorkářská sezona se blíží a s ní roste i aktivita zlodějů. Co udělat pro to, aby byla naše opečovávaná motorka byla v co největším bezpečí?

Ačkoliv počet odcizených motorek mírně klesá, škody, které zloději napáchají, jsou stále značné – za loňský rok to bylo více než 18 milionů korun. Zloději si své cíle pečlivě vytipovávají a mnohdy jim do karet hraje i nepozornost majitelů a špatné zabezpečení motorky.

Zamykejte, zamykejte, zamykejte

Zastavili jste na místě, kde podle vás zloději neřádí, a navíc si chcete jen rychle odběhnout? I tak vždy motorku zajistěte. Minuta času navíc strávená zamknutím lanka nebo řetězu či jiného mechanismu vám ušetří mnoho starostí, které by přinesla krádež stroje. „Před startem jarní sezony stoupá poptávka především po speciálních moto zámcích, které mají například vestavěný alarm a dokáží na manipulaci s motorkou upozornit nebo po mechanismech z bezpečnostních a ušlechtilých materiálů, které odolají pokusům o přestřižení nebo přeřezání. Obvykle jsou tyto mechanismy velmi skladné a hodí se i pro zabezpečení na cestách,“ doplňuje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.“K ochraně motorky je nejlepší dvojí zabezpečení. Tedy kombinace obou mechanismů,“ dodává Neuvirt.

Nevystavujte motorku zvědavým očím

Nelákejte zloděje tím, že svou motorku budete virtuálně vystavovat na sociálních sítích a parkovat před domem na dohled zvědavých očí. Pokud je to možné, zaparkujte motorku do garáže a skryjte ji tak, aby nebyla vidět na první pohled. Stroj dejte ke stěně a přehoďte přes něj starou deku. Snížíte tak pravděpodobnost, že si váš jednostopý poklad zloděj vytipuje.

Nezapomeňte na vnitřní zabezpečení

Pokud parkujete ve sklepě nebo garáži, nespoléhejte pouze na zámek na dveřích a nikdy nenechávejte motorku stát volně. K zabezpečení můžete využít mechanismus typu X Safety Box, který připevníte k podlaze, dveřím nebo stěně. Motorku pak připevníte na ocelové lanko či řetěz a zloděj nebude mít šanci ji nepozorovaně ukrást.

Pozor na odlehlé garáže

Mnoho motorkářů má svůj stroj umístěný v garážích na okrajových částech sídlišť. Zde však hrozí poměrně velké riziko krádeže. „Kromě zabezpečení samotné motorky doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost zámku na dveřím. Bezpečnostní cylindrickou vložku je vhodné doplnit ještě speciální uzamykatelnou závorou, která odolá pokusům o vyražení, a tak zvýší zabezpečení celé garáže,“ doplňuje Petr Neuvirt ze společnosti Tokoz.

Zkuste zloděje vyděsit

V bezpečnostní výbavě vaší motorky by neměl chybět kotoučový zámek s alarmem. Po uzamčení čidlo detekuje pokus o manipulaci s motorkou a výrazný alarm o hlasitosti 110 dB už většinu zlodějů od krádeže odradí. Start nové sezony vám pak díky kvalitnímu zabezpečení už nic nezkazí.

Tipy:

Kotoučový zámek Tokoz s alarmem

http://eshop.tokoz.cz/Kotoucovy-zamek-s-alarmem-_d145900791_11047.aspx

Pohybové čidlo a alarm o 110 db neumožní otevřít zámek bez spuštění alarmu.

Moto zámek Tokoz Tech 1000

https://eshop.tokoz.cz/Moto-50-TECH-1000-a-_d436588560_11047.aspx

Visací zámek odolá hrubému násilí, bumpingu i odvrtání a zvládne i náročné klimatické podmínky.

Řetězový zámek

https://eshop.tokoz.cz/Retezovy-zamek-_d37074442_11047.aspx

Konstrukce zámku s přímým uzamknutím řetězu do těla zámku. řetěz je z kalené oceli a měří 2 metry. Černý textilní návlek chrání motorku.

 

BOX IV s chopperem zlodej

IMG_1493 IMG_1496 černý chrom