Čtyři největší omyly spojené se zabezpečením chat a chalup

Blíží se zima a s ní i konec chatařské a chalupářské sezony. Odborníci na zabezpečení ze společnosti TOKOZ se shodují v tom, že i tento rok pravděpodobně výše průměrné škody způsobené vloupáním vzroste. Majitelé rekreačních objektů by proto měli věnovat pozornost tomu, jak své chaty a chalupy zabezpečí. Mnozí z nich se ale bohužel stále spoléhají na dávno vyvrácené mýty.

Mýtus 1: Lupiči kradou hlavně v noci

Ačkoliv v detektivkách a kriminálních filmech se zloději do objektů vloupávají zásadně v noci, v reálném životě to bývá přesně naopak. Jen málokterý zloděj se bude plížit do chaty pod rouškou tmy. Dnešní nenechavci spíše dorazí v časných ranních hodinách, kdy jsou majitelé s největší pravděpodobností pryč. Zloději se již nesnaží působit nenápadně. Převléknou se do běžného pracovního oblečení, aby nebudili pozornost, někteří si dokonce „hrají“ na konkrétní povolání, např. na údržbáře.

Řešení: Neinvestujte peníze do světla se spínačem, ale raději si pořiďte například hlasitý budík nebo nastavte zapnutí rádia na časnou ranní hodinu. Pokud máte ochotné sousedy, poproste je, aby pomohli simulovat vaši přítomnost v objektu. Mohou vybírat schránku nebo třeba průběžně věšet prádlo na šňůru.

Mýtus 2: Zloději přicházejí hlavními dveřmi

Mnoho majitelů chalup zabezpečí pouze hlavní vchodové dveře a na další přístupové cesty již nemyslí. Zloději však rádi využijí právě alternativní vchody jako zadní okna, balkonové dveře či dveře od sklepa. Pokud nejsou zabezpečené, snadno je rozbijí a lehce vniknou do objektu. Čím rychleji se zloděj dostane dovnitř, tím delší dobu tam pak může strávit a tím větší škodu napáchá.

Řešení: Myslete i na zabezpečení věcí uložených uvnitř domu. Větší cennosti můžete schovat do bedny, kterou zajistíte kvalitním zámkem a řetězem připevněným k podlaze či stěně.

 

Mýtus 3: Profesionální zloděj způsobí větší škodu a je na něj každý krátký

Ačkoliv největší hrůzu mají majitelé chat z profesionálních zlodějských band, velkou škodu umí napáchat také zlodějíčkové – amatéři. Často se jedná o bezdomovce, kteří hledají něco k jídlu a snadno zpeněžitelné věci. Za oběť jim většinou padnou kovové věci nebo třeba menší elektronika. Při vloupání ale dovedou napáchat často větší škodu než profesionálové, rozbijí vybavení, mnohdy i znečistí obytný prostor. Uřezané kabely nebo odcizené trubky pak vlastníkovi objektu přidělají nejednu vrásku na čele.

Řešení: Volte takové zabezpečení, na které hrubá síla nestačí. Vyberte kvalitní dveřní a okenní zámky, nevyrazitelné petlice a bezpečnostní folie.

 

Mýtus 4: Zabezpečení je ztráta peněz, když mě mají vykrást, tak mě vykradou

Možná i vy šetříte na zabezpečení a spoléháte na to, že si vás žádný zloděj nevyhlédne. Mnozí majitelé se domnívají, že ani zámek nenechavce neodradí a když bude chtít, prostě vás vykrade. Pravdou však je, že investice do ochrany majetku se vyplatí. Zloděj si navíc často vloupání rozmyslí, když uvidí, že je objekt kvalitně zabezpečen. Dodržujte také základní pravidla, díky kterým se zvýší pravděpodobnost, že vloupání ujdete.

 

Řešení: Nevystavujte váš majetek očím zvědavců. Ukryjte ho z dohledu nebo přes cenné věci hoďte starou deku. Sestěhujte věci ke stěně, aby místnost vypadala prázdněji a nelákala zloděje. Myslete také na to, aby se u objektu venku nepovalovalo nářadí, které by zloděj mohl využít k vniknutí dovnitř.

cylindrická vložka Tokoz Tech v použití zlodej4 zloděj zloděj 2 Tokoz Gama 40 v použití kvalitní zámek_cylindrická vložka Tokoz Tech