Největší česká platforma pro chytrou obecní komunikaci Mobilní Rozhlas zamířila na Slovensko. Bude zde působit pod značkou Mobilný Rozhlas a v první fázi usiluje o zapojení zhruba dvou desítek samospráv včetně krajských měst. Jako první Mobilný Rozhlas spustily západoslovenské Topoľčany, kterým se během jediného týdne podařilo zapojit do systému přes 1100 obyvatel, tedy takřka 10 % domácností. Do dvou let by měl Mobilný Rozhlas rád zapojenou až pětinu měst, jednat chce také přímo se státními institucemi a kraji.
Slovensko se stává první destinací zahraniční expanze Mobilního Rozhlasu. Kromě Topoľčan jsou v první fázi jednání další dvě desítky slovenských měst včetně krajských metropolí. Samosprávám nabídne Mobilní Rozhlas veškeré funkce, se kterými mohou pracovat i české obce. Kromě samotného jádra ekosystému s databází SMART kontaktů je to možnost využívat celou řadu kanálů pro informování obyvatel od SMS a hlasových zpráv pro nevidomé a slabozraké po mailingy nebo zprávy v aplikaci. Pro sběr zpětné vazby jsou určena minireferenda, ankety nebo například moduly pro participační rozpočty či tvorbu pocitových map.
Také na Slovensku je nyní možné využívat aplikaci Mobilný Rozhlas (v Česku distribuována jako Mobilní Rozhlas / Zlepšeme Česko), která slouží pro nahlašování občanských podnětů, jež mají samosprávy v systému spravovat. Občany je tak možné zapojit do celé řady participačních aktivit, jako jsou hlášení, která místním samosprávám pomáhají řešit lokální problémy. Podobně jako v Česku, i na Slovensku Mobilní Rozhlas připravuje spolupráci přímo s kraji či státními institucemi.
Rychlost, s jakou se Topoľčanům podařilo do systému zapojit první domácnosti, dobře ilustruje zájem o chytrou komunikaci na Slovensku. Týden od spuštění služby se do systému Mobilný Rozhlas zaregistrovalo přes 1 100 občanů. To je zhruba 10 % domácností z celé obce, která má 26 000 obyvatel.
„Jsme nesmírně rádi, že se nám povedlo odstartovat zahraniční expanzi Mobilního Rozhlasu. Můžeme nabídnout obrovské zkušenosti načerpané při několikaletém působení v České republice, kde se do systému zapojilo již 250 000 obyvatel, kteří se chtějí aktivně podílet na rozvoji místa, kde žijí,“ uvedl Ondřej Švrček, autor projektu Mobilní Rozhlas. „Je skvělé, že prvním zahraničním partnerem se staly právě Topoľčany, které jsou díky elánu vedení města tím správným místem pro start Mobilného Rozhlasu na Slovensku. Deset procent takřka ihned zapojených obyvatel – v očích starosty také aktivních voličů, se kterými může samospráva komunikovat v reálném čase a zapojovat je do rozhodování, je skvělý výsledek.“
Přestože je Mobilní Rozhlas vyvíjen v Brně, na jeho rozvoji se podílí i celá řada specialistů právě ze Slovenska. I na tom bude projekt při své expanzi hodně stavět.
„V centrále Mobilního Rozhlasu máme v týmu velmi silné slovenské zastoupení. Proto mě těší, že se rozrůstáme i na mé rodné Slovensko. Topoľčany měly enormní zájem o to být prvním městem, kde Mobilný Rozhlas zavedeme, a je skvělé, s jakou vervou ke spolupráci přistoupily,“ dodal Ivan Kosturák, zástupce jednatele a vedoucí technického oddělení.
V Česku je Mobilní Rozhlas nejrozšířenější platformou pro chytrou komunikaci místních samospráv s občany. Využívá ho asi 530 z celkem 6400 českých obcí a zapojeno je do něj celkem 250 000 obyvatel. Samosprávám, ale také například krajům, nabízí kompletní ekosystém pro chytrou komunikaci. Ta umožňuje komunikovat s obyvatelstvem v reálném čase a díky varovným zprávám nabízí ochranu před potenciálním nebezpečím či přírodními katastrofami.