Osmý ročník elitní soutěže IT SPY, která vybírá nejlepší IT diplomové práce z českých a slovenských univerzit, zná své finalisty. Akademická porota vybrala devět nejlepších a nejzajímavějších prací, které uspěly u letošních obhajob státních závěrečných zkoušek. Finální výběr přináší ty nejzajímavější a nejinovativnější projekty, které mladá krev československého IT nabízí. Letošními tématy finálových prací je kybernetická bezpečnost, strojové učení (machine learning), návrh globálního varovného systému před tsunami, ale i software, který dokáže přelstít bookmakery kurzových sázek. Finalisté byli vybráni z asi 1700 diplomových prací ze 16 českých a slovenských univerzit.
Letošní ročník je ve znamení univerzit z velkých měst, protože almy mater jednotlivých finalistů sídlí v Praze, Brně, Bratislavě a Košicích. Stejně jako v loňském ročníku jsou i letos dva finalisté z pražské ČVUT. Jednu nominaci pak vybojovala VŠE. Z Brna to byla Mendelova univerzita, Masarykova univerzita a VUT. Slovenské univerzity získaly finalisty, kteří jsou absolventy Slovenské technické univerzity v Bratislavě, Technické univerzity v Košicích a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích.
„Přehled letošních prací ukazuje trend zájmu o kybernetickou bezpečnost a reflektuje také potřebu toto zabezpečení zvyšovat a chránit tak důležité instituce i běžné uživatele před stále vzrůstajícími kybernetickými hrozbami. Velkým tématem je v této době také strojové učení využívané ve většině oblastí, kterých se finálové práce týkají. Studenti v letošním roce opět prokázali schopnost vytvářet pro společnost přínosné a hodnotné projekty, což ukazuje například snaha o využití dat pořizovaných zařízením mezinárodní vesmírné stanice pro vytvoření globálního varovného systému před tsunami,“ komentuje letošní práce docent Jaroslav Zendulka z VUT v Brně, který je předsedou poroty soutěže IT SPY.
O kvalitě prací je přesvědčen také Tomáš Krátký ze společnosti Profinit, která je spoluorganizátorem soutěže a zastupuje pohled soukromé sféry.
„Letošní práce jsou doslova explozí v oblasti pokročilého zpracování dat a nádherně demonstrují, jak výzkum na univerzitách předchází průmyslovému rozvoji do praxe,“ říká Krátký a doplňuje: „Vybrané diplomové projekty mají obrovský potenciál k dalšímu růstu, a pokud finalisté neusnou na vavřínech a budou na nich dále pracovat, brzy o nich uslyšíme znovu. Tentokrát už ale jako o úspěšných startupech nebo zaměstnancích nejlepších technologických firem.“
Vyhlášení absolutního vítěze soutěže IT SPY proběhne 7. prosince v Praze. Na základě prezentací finalistů ho vybere panel složený z akademiků a zástupců průmyslu. Vítěz získá 1000 eur na další rozvoj svého projektu.