Asociace neúplných rodin, provozující mimo jiné projekt pro pomoc rodičům samoživitelům s vymáháním výživného VaseVyzivne.cz, spustila vlastní psychologickou pomoc po telefonu. Za první týden fungování ji využily desítky rodičů s nejrůznějšími problémy. Podle předsedy asociace Petra Sýkory poznatky z rozhovorů prokazují zejména fakt, že neplacení alimentů vede ke spirále snižující se životní úrovně, která může končit fatálními problémy neúplné rodiny.
Rodiče, kteří se dostanou do tíživé situace, mohou využít konzultace s psychologem, který je proškolený v otázce rodinného práva a problematiky výživného. Cílem telefonické pomoci je podat pomocnou ruku rodičům, kteří se ocitli v těžké situaci, jejíž řešení vyžaduje kromě psychologické i právní pomoc. Nejčastěji se na ni obrací zoufalé matky, které se musely kvůli tomu, že jim partner neplatí výživné, zadlužit. Často dokonce samy čelí exekuci.
„Rodiče samoživitelé se dostávají do takzvané spirály snižující se životní úrovně. Sami péči o dítě či děti nezvládají, musí ji podřídit svoje pracovní nasazení, což vede často k platovým ústupkům. Kvůli nim však nejsou dostatečně schopni platit náklady své rodiny, což se snaží vykrývat v lepším případě druhým zaměstnáním nebo brigádami, v horším případě zadlužením,“ uvádí předseda asociace Petr Sýkora. „Obojí s sebou zároveň nese rostoucí sociální izolaci, zpřetrhání vazeb s přáteli a často i rodinou.“
Podle Sýkory není výjimkou ani to, že se rodič samoživitel během necelého roku dostane například z manažerského postu na pozici prodavače nebo uklízečky. Problém se totiž netýká pouze specifických sociálních vrstev a vyrovnat se s ním dokáže pouze malá část rodičů.
„Zhoršující se životní úroveň je spolu se strachem o osud dítěte obrovským tlakem na psychiku,“ upřesňuje Sýkora. „Již nyní nám volají rodiče v situaci, kdy u nich došlo ke kompletnímu zhroucení nebo například sebevražedným myšlenkám.“
Linka, stejně jako projekt VaseVyzivne.cz, je provozován z darů fyzických a právnických osob. Fungování linky je zatím zajištěno na půl roku, Asociace však věří, že se podaří její financování zajistit i poté.
Příběhy rodičů
Dana (32), dvě děti předškolního věku. Partner odjel pracovat do ciziny, posléze se s ní na dálku rozešel a přestal s ní komunikovat. Kvůli péči o děti musela ukončit pracovní poměr manažerky nadnárodní společnosti, nyní pracuje jako koordinátorka vzdělávacích projektů na částečný úvazek. Rodiče jí nedokáží odpustit, že nedala na jejich radu a s bývalým partnerem si děti pořídila, což se jí nyní vymstilo a odmítají ji pomoci. Před půl rokem zažila kolaps, díky kterému je v dlouhodobé pracovní neschopnosti, snížený příjem domácnosti zatím řeší zásahy do úspor. Na spor s otcem svých dětí podle svých slov momentálně vůbec nemá sílu a velmi se ho bojí, přestože ví, že životní úroveň otce je výrazně lepší, než její. Zároveň netuší, že desetitisícové dluhy na výživném může vymáhat, a to i zpětně. Na linku se obrátila, když hledala na internetu možnosti bezplatné pomoci.
Tomáš (43) přišel o práci obsluhy hydraulického lisu. Situaci, kdy byl doma na podpoře, nezvládl a vrátily se mu léčené problémy s alkoholem. Přítelkyně, se kterou si pořídil dítě po svém rozvodu, odešla do nové rodiny, zůstal tedy sám bez platu se třemi dětmi (dvě měl z předchozího manželství). Podle svých slov by nikdy nedopustil, aby ‚chtěl peníze po ženské‘, takže mu na děti nepřispívá ani přítelkyně, ani bývalá manželka, která je zároveň sama alkoholičkou. Na linku psychologické pomoci zatelefonoval až ve chvíli, kdy mu došly veškeré peníze, a začal mít strach, že o děti, které má rád a chce se o ně starat, přijde. Tomáš je introvert, který sám nemá přátele a se svou rodinou nikdy nevycházel, nemá se tedy na koho obrátit.
Katarina (24) otěhotněla se svým někdejším přítelem neplánovaně. Dva roky se snažili spolu žít a udržet rodinu pohromadě, pak se však shodli, že to nemá smysl. Přestože jí přítel pár měsíců na dceru přispíval, posléze přestal a peníze posílal již jen nepravidelně. Katarina, která nedostudovala, teď marně shání práci, kterou by mohla spojit s mateřstvím. Pracuje jako obsluha fastfoodu, po večerech pak uklízí obchodní centrum pro úklidovou společnost. Kvůli specifickým požadavkům přijímá i hůře placenou práci, přesto jí peníze nestačí. Na svou rodinu se obrátila, ale nemohou ji dlouhodobě podporovat. V posledních měsících u ní propukly deprese a apatie, sama přiznává, že mívá sebevražedné myšlenky. Nemá sílu a neví, jak celý problém řešit. Na Asociaci neúplných rodin se obrátila díky někdejší spolužačce, která sjednala hovor s psychologem.