Během února objevil knižní secondhand Knihobot v zásilce od dodavatelů padělky knih spisovatele Jiřího Kulhánka. Konkrétně se jednalo o třicítku titulů v hodnotě půl milionu korun. Protože má podezření, že se padělatelům podařilo prodat falza i přes jiné platformy, nabízí nyní sběratelům možnost ověření jejich knižních sbírek.
Knihy spisovatele Jiřího Kulhánka mají v komunitě fanoušků žánru sci-fi a fantasy renomé. Tituly, které autor vydal v 90. letech a které nikdy neměly dotisk, nabírají na hodnotě a nejsou k dostání jinak než z druhé ruky. Cesta krve se běžně pohybuje kolem 20 tisíc korun, za román Stroncium nebo Vládci strachu jsou sběratelé ochotni zaplatit kolem 7 tisíc korun.
Této situace využili padělatelé, kteří během února do Knihobotu zaslali více než tři desítky knih tohoto autora. I díky tomu firma pojala podezření, že se jedná o padělatele. Je totiž málo pravděpodobné, aby se najednou objevilo tolik kusů tak cenných knih pohromadě.
„Tituly Jiřího Kulhánka se u nás objevují v jednotkách kusů a pokaždé se vyprodají v řádu dní, někdy i hodin. Zájem je obrovský. Pokud by se padělatelům podařilo prodat přes naši službu všechny zaslané tituly, celkem by si přišli na zhruba půl milionu korun,“ komentuje brand manažerka Knihobotu Barbora Votavová.
Padělky se objevují, v Knihobotu ale nemají šanci
Padělky v knižním světě nejsou ojedinělá záležitost, Knihobot je v takovém rozsahu řeší ale poprvé.
„Běžně se stává, že nám lidé posílají knihy z knihoven. To ale může být v mnoha případech spíše omylem. Pokud nejde o vyřazenou knihu, knihovny samozřejmě vždy kontaktujeme s dotazem, zda jim daná kniha nechybí,“ komentuje Votavová a dodává: „Často také kontrolujeme pravost autorských podpisů v knihách. Díky nim totiž knihy nabírají na hodnotě, což láká řadu lidí k podvodu.“
V Knihobotu každou příchozí knihu jednotlivě prochází, fotí a naceňují. Díky pečlivé kontrole tak mají zákazníci jistotu, že kupují pravé výtisky. Tím se Knihobot mimo jiné liší od bazarových portálů, kde lidé nakupují zboží přímo od majitelů a v procesu není žádná kontrola třetí strany.
„Kupovat vzácné knihy někdy přináší riziko a je třeba, aby sběratelé byli při koupi obezřetní. A protože je pro nás férovost celého knižního trhu zásadní, rozhodli jsme se tento případ padělků medializovat a jako největší hráč na trhu s knihami z druhé ruky na tuto problematiku upozornit jak ostatní prodejce, tak čtenáře,“ říká Votavová.
Knižní secondhand o situaci informoval například svého konkurenta Reknihy nebo Trh knih, kterým předal své know-how, jak případné padělky rozpoznat.
Knihobot nabízí sběratelům profesionální kontrolu knih
Protože má Knihobot oprávněné podezření, že se knihy padělatelům podařilo prodat i přes jiné bazarové platformy, chce nyní přispět k informovanosti čtenářů a sběratelů a nabízí jim možnost kontroly.
O víkendu 23.-24. března pořádá ve svém knihkupectví na Strossmayerově náměstí akci s názvem „Knižní hlídka – Zkontroluj svého Kulhánka“, v rámci které budou mít zájemci možnost si nechat zkontrolovat své sběratelské kousky. Odborníci z řad Knihobotu čtenářům předají tipy na to, jak poznat falzifikát, a všem kdo budou mít zájem, přiblíží i samotný objev padělků.
„Pokud někdo v poslední době kupoval Kulhánkovy tituly a má podezření, že se nejedná o originál, ve zmiňovaném termínu bude mít možnost si nechat knihu zkontrolovat. Určitě ale není problém nám napsat a domluvit se s našimi odborníky na individuální kontrole v jiný čas. Rádi knihy porovnáme s originály a ověříme jejich pravost,“ vyzývá Barbora Votavová.
Své zákazníky na akci zve také bazarová platforma Trh knih. V rámci svých procesů nemá možnost knihy kontrolovat v takové míře jako Knihobot – funguje totiž jako inzertní platforma pro jednotlivé prodejce. Zapojením do této akce chce tak pomoci zákazníkům, kteří mohli být podvedeni.
V čem se liší padělky od originálů?
- Zpravidla mají rozmazané logo nakladatelství na hřbetu knihy
- Liší se odstíny barev na obálce
- Knihy jsou křivě oříznuté a na konci mají užší okraje než na začátku
- I když je papír žlutý, nenese známky používání
- Text je zřejmě tištěn offsetem, má nestejnoměrně černou barvu, která místy působí jako proužkovaná
- Obálka knihy lepí, protože její ochranná folie není používaná
Jak předejít nákupu padělků?
- Nakupovat v antikvariátech nebo secondhandech, kde zboží při příjmu kontrolují odborníci
- Vždy si knihu nebo věc osobně prohlédnout
- Nekupovat vzácnou věc v případě, že je podezřele levná