Konec roku 2021 jasně naznačil, že finanční možnosti českých domácností pro pořízení bydlení začínají být omezené. Ceny stagnovaly nebo dokonce mírně klesly ve třech ze čtyř hlavních českých regionů. Prohloubily se rozdíly v dostupnost domů a bytů a běžní Češi přestali mít schopnost konkurovat velkým investorům. Zájem o nájemní bydlení byl i nadále nadprůměrný, hlavní nápor se však očekává až s příchodem jara letošního roku. Vyplývá to z Kvartálního monitoru trhu s nemovitostmi realitní skupiny EHS, která využívá data realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality.
MONITOR ke stažení: https://blog.bezrealitky.cz/wp-content/uploads/2022/02/Monitor-realitniho-trhu-EHS-Q4_2021.pdf (2MB)
Celorepublikový průměr se zastavil na 46 119 Kč / m2 v případě rodinných domů a 85 166 Kč / m2 u bytů. V obou případech jsou hodnoty podobné loňským jarním výsledkům. Neznamená to však nutně, že by bydlení bylo levnější. Meziroční tempo růstu, které udává růst cen v meziročním srovnání posledních 12 měsíců, totiž zatím neklesá. V případě domů se nadále drží na 22 %, u bytů pak stouplo na 24 %. Cenová stagnace je způsobená také méně hodnotnými nemovitostmi, které se v posledním kvartálu prodávaly – buď v méně atraktivních lokalitách nebo před generálními rekonstrukcemi. Ty kvalitní se na trh dostanou až ve chvíli, kdy opět začne růst kupní síla běžných Čechů.
Praha jasně navázala na trend z loňského podzimu. Průměrná cena staršího prodaného bytu poprvé po roce a půl dokonce nepatrně klesla a zastavila se na hranici 112 000 korun za metr čtvereční. Méně dostupné hypotéky a částečně i vyčkávání tak momentálně limituje kupní sílu pro hlavní město zhruba kolem této hranice. Naopak byty, určené pro profesionální investory, jejichž ceny jsou výrazně nad touto hranicí, se do veřejné nabídky dostávají stále méně často. Situace měla dopad také na segment rodinných domů, který se po předchozí anomálii vrátil do cenové hladiny kolem 88,5 tisíce za metr čtvereční.
Zatímco v minulém období byly vysoké ceny pražského bydlení kompenzovány přesunem do Středočeského kraje, poslední kvartál naznačil, že i tento trh momentálně naráží na finanční možnosti domácností. Méně dostupné hypotéky a rostoucí ceny materiálů a stavebních prací přinesly propad cen poptávaných nemovitostí jak v případě rodinných domů (asi 56 tisíc Kč za m2) tak bytů (pokles na 68 tisíc Kč / m2). Stagnaci ohlásily i ceny na čtvrtém největším trhu v Ostravě a Moravskoslezském kraji, který v oblasti bytů doháněl v posledních měsících podhodnocení některých typů nemovitostí. Byt se tak momentálně prodává za podobnou cenu jako v předchozím období – tedy asi za 39,5 tisíce korun za m2.
Ostře sledované Brno naopak pokračovalo v růstu a potvrdilo svou transformaci v metropoli evropského významu. Ceny prodávaných bytů se poprvé v novodobé historii dostaly s částkou 87,5 tisíce za m2 nad průměrnou celého Česka – tedy pozice, která byla doposud obsazena výhradně Prahou. Ceny rodinných domů v Jihomoravském kraji včetně brněnské spádové oblasti poskočily na 49 tisíc za m2 a stávají se tak po Praze a Středočeském kraji třetími nejdražšími v Česku.
Česko je v cenách rozpolcené. Běžná rodina se dostává k jiné nabídce než investoři
„Trendy posledních měsíců podtrhly obrovské rozdíly mezi jednotlivými regiony a také mezi zájemci o bydlení. Trh se začíná dělit na nabídku pro běžné domácnosti s jasným finančním limitem a nabídku pro investory, kteří nemají problém za dané situace přeplácet. Ukazuje se, že například v Praze nebo Středočeském kraji se některé byty v rámci nabídky k běžným Čechům ani nedostanou,“ vysvětluje Hendrik Meyer, šéf digitální realitní služby Bezrealitky. „Najednu stranu se bydlení nabízí za realističtější ceny, na druhou stranu se ukazuje nová realita trhu, která nás bude provázet celý letošní rok – investoři skupující byty s větší rychlostí a v ještě větších objemech. O to více bude stoupat role inzertních portálů s možností okamžitého přímého spojení s majitelem.“
Data zároveň ukazují, že investičně zajímavé zůstávají některé lokální oblasti. Druhá vlna příležitostí se pro investory i běžné domácnosti otevírá například v Krkonoších, kde se kvůli zdražení dostávají zpět do nabídky apartmány i byty v podhorských oblastech, cenový růst se pak přelévá i na běžné byty, které však mohou mít rekreační využití. Průměrná cena bytů v Královéhradeckém kraji se tak s hodnotou 78,5 tisíce za m2 stala po Praze a Brně třetí nejvyšší v republice.
„Dění v Krkonoších by mohlo předznamenat další vlnu prodejů v podstatě napříč turisticky atraktivními lokalitami. Opět to bude znamenat šanci pro majitele, kteří mají v takových oblastech například starší nemovitosti vhodné k rekonstrukci. Rekreační nemovitosti jsou totiž segment, kde se nejčastěji kupuje ‚za hotové‘ a ceny nemovitostí tak nebude tolik srážet nižší dostupnost hypoték,“ myslí si Vladimír Zuzák, ředitel Maxima Reality. „Navíc je u nich možnost dobrého zhodnocení provedením alespoň dílčích rekonstrukcí před prodejem.“
Důležitou perspektivu dá také informace o meziročním tempu růstu cen bytů u jednotlivých krajů. Mapa napoví, že k tradičně podhodnoceným krajům se přidávají také stabilnější regiony, jako je Královéhradecký nebo Pardubický kraj, kde nemovitosti za posledních 12 měsíců zdražily o 30 %. Nadprůměrně pak rostly ceny také v Jihočeském kraji, a to 28% tempem. V případě rodinných domů pak nadprůměrně rostl především Zlínský a Karlovarský kraj.
Pražské nájmy pokračují v růstu, v Brně naopak klesly
Zajímavá situace nastala na trhu s nájemním bydlení. Očekávaný skokový růst poptávek se ve čtvrtém kvartálu nedostavil – zájemců bylo nakonec méně než na podzim. Přesto ceny v Praze vystoupaly na maximum od vypuknutí koronavirové krize. Průměrný metr čtvereční bytu se pronajímá za 279 korun. Naopak Brno reaguje oproti předchozímu kvartálu mírným poklesem na 244 korun.
„Zásadní změnu tedy evidentně přinese až jaro 2022. Pokračující růst pražských cen i bez významného nárůstu poptávky jasně ukazuje, že doba levných nájmů je pryč a ceny se brzy dostanou opět do hladiny kolem 290 korun za metr jako před pandemií,“ zmiňuje Hendrik Meyer. „Naopak mírný pokles cen v Brně vysílá poměrně příznivou zprávu pro místní – zdražování sice přijde také, ale nemusí se naplnit pesimistický scénář, který předpokládal rychlejší růst nájmů než v hlavním městě.“ Podle Meyera se celý nájemní trh chystá na „redefinici“ – kromě běžných bytů od přímých majitelů se na něm budou stále častěji objevovat nájemní projekty developerů nebo investorů ve zcela jiných cenových hladinách, než byli Češi doposud zvyklí.