Český výrobce superbezpečných routerů Turris nechal otestovat zabezpečení svých zařízení Národním CSIRTem (Computer Security Incident Response Team). Výsledek potvrdil bezpečnost síťových služeb routeru včetně vlastního dynamického firewallu Turris a bezpečnostního systému Turris Sentinel. Během penetračního testování nebyla nalezena žádná kritická zranitelnost.
Routery Turris byly pod záštitou správce české národní domény CZ.NIC vyvinuty za účelem ochrany českých domácností před kybernetickými útoky. Díky vlastnímu automaticky aktualizovanému dynamickému firewallu a bezpečnostnímu systému Turris Sentinel jsou nyní oceňovaným řešením nejen profesionálních IT odborníků. Zachycené informace jsou využívány k okamžitým automatickým aktualizacím firewallu open-source routerů Turris, což zajišťuje uživatelům exkluzivní ochranu před nejnovějšími útoky z celého světa. To vše, včetně automatických aktualizací firmwaru routerů, pomáhá bránit uživatele mimo jiné před krádeží identit a přístupových údajů k internetovým službám nebo dokonce bankovnictví. Tímto způsobem povyšuje Turris ochranu soukromí domácností i samotných uživatelů na novou úroveň.
Nyní si Turris nechal prověřit zabezpečení vlastního routeru Národním bezpečnostním týmem České republiky CSIRT.CZ, který je členem mezinárodních uskupení CSIRT/CERT týmů. “My sami tvrdíme, že vyvíjíme a vyrábíme produkty, které chrání uživatele před kybernetickými hrozbami. Jaká ale je ta míra zabezpečení našich systémů? Může je někdo napadnout a zneužít naše bezpečnostní řešení? To byly otázky, které jsme si už dlouho kladli,” říká Petr Palán, šéf projektu Turris. “Samozřejmě nás moc těší, že výsledek závěrečné zprávy bezpečnostních expertů z CSIRTu je nanejvýš pozitivní. Routery Turris obstály na výbornou.”
Součástí testu bylo prověření spuštěných služeb na rozhraních LAN i WAN. Vstupy FTP, TELNET, SMTP a HTTP honeypotů (“pastí na hackery”) byly testovány na neočekávaná vstupní data s tím, že funkce žádného z honeypotů nebyla testy narušena, ani nebylo zjištěno zpomalení reakcí honeypotů. Kromě toho se tým CSIRT zaměřil na test webového rozhraní a pokusil se neúspěšně zaútočit na minipoty na routeru z vybraných fixních rozsahů IP adres za účelem podvržení útočící adresy do blocklistu bezpečnostního systému Turris Sentinel. Nad rámec původního plánu prověřili pracovníci CSIRT týmu také systém HaaS (Honeypot as a Service), který je na routerech Turris také používán. “Prověření zabezpečení je logickým vyústěním mnohaletého vývoje bezpečnostních prvků našich routerů. Vzhledem k tomu, že hlavním cílem našich produktů je bezpečnost uživatelů, budeme podobné testy pravidelně opakovat i s novými zařízeními a novými aktualizacemi Turris OS. Naší odvážnou vizí je stát se mezi výrobci routerů globální jedničkou v oblasti bezpečnosti,” doplňuje Petr Palán.