Zprofesionalizovat trh, znemožnit podnikat nekompetentním makléřům, jasně vymezit zodpovědnost realitních prostředníků. Takové jsou cíle letos schváleného Zákona o realitním zastupování, který poprvé přináší regulaci trhu realitních kanceláří. Největší služba pro prodej a pronájem nemovitostí bez prostředníka Bezrealitky nyní oznámila, že dobrovolně splní část jeho požadavků, které zlepšují ochranu zákazníka. Mimo jiné si pojistila svou profesní odpovědnost, postupně splní i další podmínky.
Zákon o realitním zprostředkování č. 39/2020 Sb. byl schválen letos 3. března. Upravuje byznys realitních kanceláří a makléřů, jako takový však míjí digitální služby, které umožňují prodej a pronájem svépomocí. Pro realitky pak stanovuje šestiměsíční přechodné období, do kterého musí většinu podmínek splnit. Toto období končí 3. září 2020. Jedním z požadavků je také pojištění profesní odpovědnosti, které se vztahuje na škody způsobené vadou poskytnuté odborné služby. Právě tento druh pojištění si Bezrealitky také dobrovolně zajistily.
„Dlouhodobě prosazujeme transparentní a spravedlivé realitní prostředí, ve kterém je zákazník na prvním místě. A přestože pod regulaci zákona nespadáme, chceme dobrovolně splnit ty podmínky, které přispívají k ochraně našich uživatelů,“ zmiňuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Bezrealitky ostatně v minulosti bojovaly za to, aby zákon pokrýval i online portály a vytvořil rámec pro digitalizaci služeb. Tímto gestem tedy jasně ukazujeme, že jsme připraveni zlepšovat podmínky pro naše klienty, i když to po nás legislativa nevyžaduje.“
Bezrealitky jakožto portál pro přímý prodej a pronájem do realitního procesu nijak nezasahují. Veškerá dohoda a realizace transakce je plně v kompetenci jednajících stran. Ty mají pak nezávisle na transakci k dispozici širokou škálu doprovodných služeb, jako je ověření bezdlužnosti nájemce, příprava smluv a jejich online uzavření, ocenění nájmu či nemovitosti, profesionální focení nebo virtuální prohlídky. K prodeji nebo pronájmu však Bezrealitky chtějí do budoucna v rámci svého digitálního ekosystému stále častěji poskytovat také asistenční nástroje na základě umělé inteligence. Ty by mohly například pomáhat dále zpřesnit ocenění nemovitostí nebo nájmů.
„Z pohledu práva bude ještě zajímavé, kudy povede linie mezi realitním makléřem v tradičním pojetí a digitální službou, která jeho kompetence dokázala úspěšně nahradit. V tomto ohledu si však uvědomujeme, že jsme spíše součástí výrazně širší diskuze, která status ‚konzultantů s umělou inteligencí‘ v rámci legislativy bude teprve hledat,“ vysvětluje Meyer.
Bezrealitky postupně dobrovolně přijmou také ostatní podmínky, které zákon po jejich konkurentech z řad makléřů a realitních kancelářích vyžaduje. Zde hodlá dokonce jít nad požadavky zákona, realitní kurzy a certifikáty tak postupně získají všichni členové teamu.
„S ohledem na skutečnost, že nenabízíme realitní zprostředkování ve smyslu zákona, nebudeme žádat o zřízení živnosti realitních makléřů. To nám však nebrání splnit všechny ostatní podmínky, tak jak je zákon vyžaduje. Profesní způsobilost už nyní máme díky třináctileté historii a obrovskému přehledu lepší, než celá řada realitních kanceláří. Na druhou stranu je stále se kam posouvat a nový zákon je dobrý impuls pro další vzdělání celého týmu,“ zakončuje Meyer.