5 otázek, na které se jako samoživitelka před létem nejspíš ptáte

Prázdniny jsou tu a vy jako samoživitelka dost možná stále ještě přemýšlíte, jak je pro vaše děti v souvislosti s omezeným rozpočtem nejlépe zorganizovat Přinášíme vám 5 odpovědí na otázky, které vás v souvislosti s prázdninami pravděpodobně napadají.

Kde je možné nechat o prázdninách pohlídat dítě?

Nechcete se dočkat za pár dnů nemilého překvapení, až zjistíte, že vám nemá kdo hlídat dítě, zatímco budete v práci? Naprostá většina školních družin a školek na léto zavírá – a jak se zdá, je to rok od roku horší. Bohužel dnes neexistuje zákonná povinnost, která by nařizovala letní provoz „spádových“ školek nebo družin. Vše je tedy na zřizovateli, tedy většinou obci. A pokud nebydlíte zrovna ve velkém městě, můžete mít problém.

Určitým řešením pro malé děti jsou třeba takzvané dětské skupiny. Jejich evidenci naleznete na stránkách MPSV a celá řada z nich funguje také o prázdninách. Díky EU jsou některé za určitých podmínek dokonce zdarma. Pro starší děti pak může být řešením vybrat některý z příměstských nebo městských táborů.

http://www.dsmpsv.cz/

Kdo mi přispěje na letní tábor?

Pořád ještě řešíte, zda si budete moci dovolit poslat dítě na tábor anebo bude nutné šetřit? Možná zbytečně. Stačí se totiž podívat, jestli vám náhodou na tábor nepřispěje vaše zdravotní pojišťovna. Ta největší, VZP, sice letos příspěvek nenabízí, ale některé další poskytnou až 1200 korun na jedno dítě.

Příspěvky na letní tábory nabízejí také některé odborové svazy, pokud je jeden z rodičů členem. Občas dokonce obec nebo městská část.

Tak jako u kroužků, i v případě tábora můžete poprosit stát. Stačí vyplnit formulář žádosti o mimořádnou okamžitou pomoc a pokud bude schválena, je uhrazen celý pobyt.

https://formulare.mpsv.cz/oknouze/cs/form/edit.jsp?FN=MopS150101511&CMD=EditForm&SSID=1S~VkI5jx1OJA.V3GwcZHcLuFav78QDj

Mohu s dítětem do zahraničí bez souhlasu druhého rodiče?

Celá řada rodičů samoživitelů dokázala dětem na léto zajistit zahraniční cestu. Ať už jako společnou rodinnou dovolenou, nebo třeba s prarodiči, kteří jsou ochotni za svoje vnoučata náklady zaplatit. Málokdo si však uvědomuje, že k vycestování dětí do zahraničí je třeba souhlas obou rodičů, a to i v případě, kdy jsou děti svěřeny do výhradní péče. Jakkoli to zní bizarně, dokonce i ve státech Evropské unie po vás mohou chtít důkaz, že své vlastní dítě neunášíte. Tím důkazem je právě souhlas druhého z rodičů.

Ještě složitější je situace u matek, které mají jiné příjmení než jejich potomek nebo v případě, kdy cestují prarodiče či známí.

Ministerstvo zahraničí pro tyto případy připravilo formulář, který je možné stáhnout zde: http://www.mzv.cz/file/2535479/Souhlas_zakonneho_zastupce_s_vycestovanim_nezletilce.pdf. „Podpisy na něm by měly být ověřeny oproti občanskému průkazu. To zvládnou udělat například na CzechPointech za 30 korun za kus. A pokud chcete mít opravdu jistotu při cestách do vzdálenějších destinací, rozhodně doporučujeme zajistit úředně ověřený překlad povolení do anglického jazyka, ideálně s překladem rodného listu,“ zdůrazňuje Iveta Novotná, ředitelka programu VašeVýživné.cz.

 

Kolik si mohu přivydělat přes léto, když jsem na rodičáku?

Děti vám pohlídají prarodiče a léto pro vás je tedy dobrou příležitostí, jak sehnat dodatečnou – a letos dokonce i skvěle placenou – brigádu? Kolik můžete v létě vydělat, pokud zároveň pobíráte rodičovský příspěvek, abyste se nedostali do problémů?

Můžeme vás uklidnit – výši přivýdělku v případě „rodičáku“ vůbec hlídat nemusíte. Stát jen zajímá, jestli je o dítě v průběhu dne řádně postaráno – tedy rodinným příslušníkem nebo chůvou anebo třeba v jesličkách. Zde však platí omezení – pokud máte potomka mladšího 24 měsíců a využíváte jesličky, pak v nich nesmí strávit více než 46 hodin měsíčně,“ připomíná Iveta Novotná.

Jak donutit druhého rodiče, aby se podílel na úhradě nákladů za léto?

Máte soudem uznané alimenty? Pak máte z poloviny vyhráno, neboť se nemusíte spoléhat na ústní dohodu, která je v podstatě nevymahatelná. Na druhou stranu nemůžete očekávat, že vám druhý rodič automaticky zaplatí polovinu všech nákladů. Počítejte tedy pro jistotu pouze se soudem přiznanou částkou.

Je docela pravděpodobné, že vám druhý rodič před létem přestane posílat peníze – možná už to dokonce udělal. Právě s prázdninami totiž skokově roste počet těch, kteří přestávají platit. Například proto, že kupují zájezdy své nové rodině.

Pokud máte tedy co činit s neplatičem, reagujte raději hned. Zkontaktujte některý z asistenčních programů, které zdarma pomáhají samoživitelům, kteří mají problémy s alimenty. Například ten největší VašeVýživné.cz má i bezplatnou linku  800 400 441, kde vám poradí vše potřebné.

www.vasevyzivne.cz