Monthly Archives: Leden 2020

Mlsejte bezlepkově!

Sladké je neřest, ale život si bez něj nedokáže představit mnoho z nás. Dělá nám dobře na nervy a „nakopne“ nás ve chvílích, kdy nám dochází potřebná energie. S dobrotami od Zemanky sice zázračně shazovat kila nebudete, ale za hřích rozhodně stojí jejich bezlepkové perníčky s medem a pohankou. Jsou navíc bio a ze surovin z kontrolovaného ekologického zemědělství. Neobsahují žádné umělé ztužené tuky, bílý rafinovaný cukr, chemické konzervanty, ani umělá barviva či aromata.

Biopekárna Zemanka si zakládá na pečlivém výběru surovin a tradici. Zemanka je český výrobce sladkých bio sušenek a slaných bio krekrů. Byla založena v roce 2006 v malé obci Oříkov u Sedlčan ve Středních Čechách. Všechny produkty pečou podle vlastních originálních receptur a s nadšením je připravují tak, aby měly nejen vysokou kvalitu, ale i skvělou chuť.

Takže? Se Zemankou se vyplatí mlsat!

Sladké i slané dobroty z biopekárny Zemanka si můžete spolu s dalším nákupem objednat na e-shopu Košík.cz.

Lime nově pozná jízdu po chodníku. Novinku testuje v San José

Lime ve spolupráci s kalifornským San José spustil pilotní provoz nové funkce, která detekuje jízdu po chodníku. Jedná se o první technologii svého druhu napříč celým odvětvím. Jejím cílem je upozorňovat uživatele na jízdu po chodnících a zároveň pomoci městu budovat cyklistickou infrastrukturu tam, kde je to nejvíce potřeba. Zkušenosti ze San José budou využívány při rozšiřování funkce do dalších světových měst. Další inovací Limu jsou koloběžky s baterií vyměnitelnou přímo v provozu. Ty firma testuje v Paříži.

Lime funkci detekující jízdu po chodníku spouští nejprve v centru kalifornského města San José, kde budou u každé jízdy vyhodnocovány informace o rychlosti jízdy a data nasbíraná akcelerometrem. Na základě vibrací a datech o rychlosti je za pomoci sofistikovaných statistických modelů možné vyhodnotit, na jakém povrchu uživatel během své jízdy jel.

„Funkci detekce chodníku jsme začali vyvíjet již více než před rokem a je součástí našeho závazku zajistit maximální bezpečí pro komunitu obyvatel měst,“ komentuje inovativní technologickou novinku Nick Shapiro, který má otázky bezpečnosti v Limu na starosti. „Víme, že mikromobilita může uspět jen v případě, že se jezdci i chodci a všichni ostatní účastníci silničního provozu budou cítit bezpečně. Proto v Limu pracujeme na tom, abychom úroveň bezpečnosti neustále zvyšovali, a to pro všechny,“ doplňuje Shapiro.

Technologie pomůže vychovávat i budovat infrastrukturu

Unikátní technologie založená na AI, kterou společnost Lime vyvinula, dokáže s 95% přesností odhalit, pokud uživatel jel po chodníku, místo po silnici. Když algoritmus vyhodnotí, že uživatel po chodníku ujel více než 50 % své trasy, bude na tuto skutečnost upozorněn push notifikací a vyzván, aby v zájmu ohleduplnosti vůči ostatním účastníkům silničního provozu jezdil raději po silnici.

Funkce bude postupně dále vylepšována, a v budoucnu si uživatelé budou moci prohlédnout i konkrétní vizualizace toho, na kterých částech trasy se přečinů dopustili. Tato informace bude opět zaslána skrze aplikaci a zároveň e-mailem. Uživatelé tak budou mít přesné informace o tom, jak mají své chování v provozu změnit.

Nejde ale jen o napomínání uživatelů. Novinka má také ambici získávat relevantní data o tom, kde se lidé nejčastěji uchylují k jízdě po chodníku, a pomáhat tak městům s budováním potřebné infrastruktury.

Ondřej Široký_Lime

„Tato inovace nám umožní přetavit data, která získáme, v lepší pochopení toho, kde a proč lidé po chodnících jezdí. Jakmile tato data budeme mít k dispozici, můžeme je sdílet s městy a ještě lépe s nimi pracovat na zlepšování infrastruktury. V Praze to může znamenat například položení pruhu hladší dlažby tam, kde kočičí hlavy neumožňují pohodlnou jízdu na kole ani koloběžce, nebo budování oddělených cyklopruhů pro bezpečný pohyb v provozu,“ komentuje inovaci český provozní manažer Limu, Ondřej Široký.

Osvěta s BESIPem a Policií i za pomoci technologií

Edukaci uživatelů služeb mikromobility směrem k ohleduplné a bezpečné jízdě vnímá Lime za naprosto zásadní. Na osvětu se proto firma kontinuálně soustředí i v Praze a minulý rok Lime ve spolupráci s BESIPem a Policií ČR odstartoval dlouhodobou osvětovou kampaň. V rámci outdoorových kampaní i edukace uživatelů přímo v provozu firma usiluje o to, aby lidé za každých okolností jezdili s respektem k okolí i vlastnímu zdraví.

Lime_Freebike_BESIP

Společnost Lime chce ale bezpečnost uživatelů zajišťovat i právě skrze technologické inovace. V Praze již firma s městem i IPR sdílí data o provozu koloběžek, která mohou městským architektům pomoci s plánováním infrastruktury pro cyklisty a budováním oddělených cyklopruhů tam, kde jsou nejvíce potřeba. Funkce detekce jízdy po chodníku může do budoucna kvalitu a přínos nasbíraných dat ještě významně zvýšit.

Koloběžky s vyměnitelnou baterií

Zajímavý pilotním projektem, který bude pro celé odvětví rovněž znamenat významný posun kupředu, je nasazení koloběžek s vyměnitelnou baterií. Pro uvedení vybité koloběžky zpět do provozu díky tomu stačí ke koloběžce přinést nabitou baterii a snadno ji vyměnit. Koloběžka je tak okamžitě připravena k další jízdě. Tato inovace přináší jednak pohodlí pro uživatele, ale zároveň koloběžky činí ještě ekologičtější formou přepravy. Jednotlivé koloběžky totiž není kvůli nabíjení potřeba nikam převážet.

Udržitelnost je základním posláním společnosti Lime a firma průběžně podniká kroky k dalšímu snižování dopadu svého podnikání na životní prostředí. Pilotní projekt se snadno vyměnitelnými bateriemi je tedy jen dalším střípkem v rámci široké palety aktivit Limu na tomto poli.

Průběžně zdokonalován je systém oprav s cílem prodloužit životnost všech koloběžek na maximum. V Praze jsme v průběhu minulého roku nasadili do provozu také elektrická cargo-kola, která nám pomáhají spravovat vozový park ještě ekologičtěji a pružněji než kdy dříve. Zvláštní pozornost je pak globálně věnována zefektivňování dobíjení koloběžek, včetně kontinuálních snah o zajištění napájení koloběžek 100% obnovitelnou energií. Provoz koloběžek s vyměnitelnou baterií je dalším krokem na tomto poli a věřím, že se tento systém v Paříži osvědčí,“ popisuje Ondřej Široký.

Lime_Swappable_battery

Pomoc na poli i s daňovým přiznáním – farmáři díky digitalizaci zefektivňují administrativní práci

Digitalizace zemědělství přináší kromě pomocí v terénu i důležitou úlevu při nutné administrativě. Zemědělci se každý rok musí potýkat s vyměřováním svých pozemků, ať už se jedná o vlastníky, uživatele či pachtýře. Český lídr v oblasti argotech startup Agdata proto přináší novinky, které farmářům zjednoduší byrokracii a budou mít víc času na práci na poli.

Datum 31. ledna je pro zemědělce vlastnící pozemek důležitým dnem, protože do tohoto termínu musí podle zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí podat daňové přiznání za rok 2019. Ti, kteří své pozemky digitalizují, mají před ostatními náskok. Díky chytrému systému pro správu polností, který je zakomponován do platformy Agdata, mohou z pohodlí mobilního telefonu či počítače jednoduše své pozemky administrativně spravovat, což jim řádově šetří desítky hodin jinak namáhavé a zdlouhavé práce. Evidence půdy je podle dat startupu Agdata nepostradatelnou součástí práce pro všechny zemědělce, kteří hospodaří na pozemku větším než 250 hektarů. Těch je několik tisíc. Avšak i ostatní zemědělci potřebují s vymezením pozemku pomoci.

„Při debatách s farmáři jsme zjistili, že je trápí především složité mapování pozemků a náročné řešení s katastrálním úřadem. Proto jsme do našeho systému správy pozemku zapojili LPIS a KN mapy. S těmi může farmář jednoduše pracovat. K tomu jsou přidané vektorové kresby, které získáváme z GPS. Mapy se mohou vzájemně překrývat, takže zemědělec má vždy přehled o tom, jak přesně jeho pozemek vypadá, kde končí a tím pádem ho může s pomocí našeho chytrého systému snadno vyměřit,“ uvádí Lukáš Musil, obchodní ředitel společnosti Agdata a zároveň akreditovaný konzultant ministerstva zemědělství.

Správa daňových přiznání a evidence pozemků je součástí ekosystému Agdata, který je určen pro malé i velké podniky. Aplikace pomáhá generovat podklady pro tvorbu daňového přiznání, jehož vyplnění je poté otázkou několika kliknutí a nezabere více než pár minut. Zemědělci díky zapojení moderních technologií mají lepší přehled o svém pozemku a mohou se efektivněji věnovat své práci. Podle údajů platformy Agdata se efektivita zapojených zemědělců zlepšila více než pětinásobně, což vzhledem k výkyvům počasí a častému suchu dokazuje nutnost využívání moderních technologií v současném zemědělství. V současné době je do ekosystému Agdata zapojeno přes 1700 farmářů a další neustále přibývají. Díky tomu operují již na 20 % české půdy.

E-koloběžky jsou na vzestupu a rychle přibývá i těch soukromých. Uživatelům chybí infrastruktura

Popularita elektrických koloběžek rychle roste a důkazem není jen vysoký zájem o sdílené koloběžky, které do ulic rozmístila společnost Lime. Do Prahy se chystají i další poskytovatelé lehkých prostředků udržitelné přepravy a strmý růst zájmu o elektřinou poháněné koloběžky zaznamenaly také největší české e-shopy Alza.cz a Mall.cz. Koloběžek prodaly tisíce a celý segment u nich zaznamenal až 170% růst.

Nejvíce pozornosti si mezi prostředky městské mobility vydobyly ty sdílené, které jsou v ulicích k dispozici všem obyvatelům města. Nejsou to navíc jen koloběžky, které si lidé ve větším oblíbili – segment mikromobility roste celkově. Lime, Rekola a Freebike, tři největší hráči na poli sdílení kol a koloběžek, si v Praze připsali 1,7 milionu výpůjček a jejich uživatelé během roku najeli v součtu přes 3 miliony kilometrů. Obyvatelé Prahy měli díky společnostem Lime, Rekola a Freebike v roce 2019 k dispozici takřka 3 000 prostředků udržitelné přepravy, s pomocí kterých se mohli pohybovat po širším centru města, vyhýbat se dopravním zácpám a vedle toho také přispívat k čistšímu ovzduší ve městě.

Enormně ale stoupá také popularita soukromě vlastněných elektrických koloběžek, což potvrzují i největší české e-shopy: „Popularita tohoto segmentu neustále stoupá. V roce 2019 jsme prodali řádově tisíce kusů elektrokoloběžek a v porovnání s předchozím rokem se jedná o téměř dvojnásobný nárůst. Elektrické koloběžky byly dokonce i jedním z hitů uplynulých Vánoc,“ komentuje Kateřina Daňková za největší český e-shop Alza.cz.

Vysoký zájem o elektrokoloběžky potvrzuje i další velký e-shop Mall.cz. „Zájem o elektrokoloběžky v posledních letech neustále roste. Ve srovnání s loňským rokem jsme jich prodali o více než 170 % více. V současné době máme v sortimentu více než sedm desítek modelů. Zájem o ně je především ve větších městech, kde se lidé více zajímají o alternativní způsoby přepravy a elektrokoloběžky často využívají k přesunům na krátké vzdálenosti, jako jsou třeba nejbližší zastávky hromadné dopravy při cestě do práce. Jde o rostoucí kategorii, která je zajímavá pro čím dál více lidí,“ popisuje mluvčí Mall.cz Pavla Hobíková.

Nedostatečná infrastruktura

Nárůst popularity elektrických kol a koloběžek s sebou bohužel nese i některé problémy. Sdílené dopravní prostředky leckdy není kam řádně zaparkovat a ve městech často chybí také infrastruktura pro bezpečnou jízdu. Zvláště v centru města se proto lze setkat s lidmi, kteří se navzdory zákazu uchýlí k jízdě po chodníku.

Společnost Lime se od svého příchodu do Prahy kontinuálně soustředí na osvětu mezi uživateli a ve spolupráci s BESIPem a Policií ČR minulý roku odstartovala dlouhodobou edukativní kampaň zaměřenou na bezpečnost uživatelů koloběžek, kol i všech ostatních účastníků silničního provozu. Kampaň zahrnuje outdoorové edukativní akce, osvětu samotných uživatelů v provozu i distribuci edukativních materiálů a samolepek. Cílem všech těchto aktivit je seznamovat uživatele se zásadami bezpečného a ohleduplného používání koloběžek.

Jak si ale provozovatelé jednotlivých služeb se sdílenými koly a koloběžkami uvědomují, samotná osvěta nestačí. Ekologickému pohybu po městě na kolech či koloběžkách musí jít naproti také samotná města. Potvrzuje to i zpětná vazba ze strany uživatelů, kteří nedostatek cyklostojanů, cyklopruhů a cyklostezek uvádějí jako největší překážku bezpečného a pohodlného pohybu po městě a tedy i důvod, proč raději sednout do auta.

„Dnes je již jasné, že se s koloběžkami, koly či dalšími lehkými dopravními prostředky budeme setkávat stále častěji. Lidé nechtějí prosedět hodiny denně v zácpě a hledají pohodlný prostředek, jak se rychle dostat z bodu A do bodu B. Města by na tuto skutečnost měla reagovat. Dostatečná infrastruktura pro jízdu a parkování do značné míry vyřeší problémy, se kterými se dnes setkáváme, a z nástupu mikromobility budou nakonec těžit všichni. Ve městech se nám bude lépe žít i dýchat,“ vysvětluje Ondřej Široký, provozní manažer společnosti Lime.

Společnost Lime má cenné know-how z provozu z více než 100 světových měst a po více než roce v Praze má také důležitá lokální data, která mohou městu při budování potřebné infrastruktury významně pomoci. „Po více než roce provozu v Praze máme mnoho cenných dat, která sdílíme s městem i s pražským IPR. Věříme, že i právě tato data městu pomohou, aby infastrukturu pro cyklisty cíleně budovalo tam, kde je nejvíce potřeba,“ dodává Široký.

Ondřej Široký_Lime

Kam letos na lyžovačku v Čechách?

Letošní zima příliš zimním radovánkám nepřeje. Předpovědi hlásí zvedající se teploty, sněžení je tedy v nedohlednu. Není však důvod smutnit, stále se i v Čechách najdou střediska, kde udržují technický sníh v perfektním stavu a lákají lyžaře a snowboarďáky ke sportovním výkonům. Takže, spojte síly s carsharingovou službou HoppyGo, vypůjčte si auto, které bude jako stvořené na výlet s partou či rodinou a plným lyžařským vybavením a vyrazte užívat sněhu, dokud to jde.

 

Ski areál Praděd – Moravský „ledovec“

Lyžařské středisko Praděd – Ovčárna se nachází uprostřed chráněné krajinné oblasti Jeseníky v blízkosti nejvyšší hory na Moravě – Pradědu (1492 m.n.m.). Lyžovačka zde je spojená s nádhernými výhledy na okolí a zážitky na přírodním sněhu.

Ve středisku se nacházejí sjezdovky různých obtížností, které obsluhuje 7 vleků. Na své si zde přijdou i milovníci běžeckého lyžování, pro které jsou připraveny upravované běžecké tratě, které vedou po hřebenech Jeseníků.

Více najdete zde.

Horský resort Dolní Morava

Horský resort Dolní Morava je super moderní lyžařské středisko, kde si své přijdou začátečníci i profi lyžaři. Dolní Morava se nachází v pohoří Kralický Sněžník, nedaleko Šumperku.

V areálu je celkem 7 hlavních sjezdovek, jejich minimální šířka dosahuje 50 metrů. Hlavním přepravním zařízením pro lyžaře na Dolní Moravě je expresní 4-sedačka (jediná v pohoří Kralického Sněžníku) a také jedna klasická 4-sedačka, které doplňují tři lyžařské vleky. Další dopravní zařízení jsou určena pro začátečníky a jsou součástí dětského parku. Pro vyznavače zábavy a adrenalinu je v Dolní Moravě připravena crossová trať se snow fun parkem.

Více najdete zde.

Ski areál Kouty nad Desnou

Kouty nad Desnou se nachází nedaleko Šumperku v Orlických horách a jedním z nejmodernějších a nejoblíbenějších lyžařských areályů u nás.

Kouty jsou největším moravským lyžařským střediskem, celková délka sjezdovek dosahuje 11,5 km. Ve středisku se nachází první expresní 6-sedačka na českém území. Lanovka má délku 1933 metrů, převýšení 485 metrů a přepravní kapacitu 3200 os/h. Lyžaře dopravuje na tři sjezdovky: Medvědí (červená, 2150 m), Hřebenovka (červená, 2450 m) a Pohodová (modrá, 3050 m).

Více najdete zde.

Lyžařské středisko Monínec

Lyžařské středisko Monínec se nachází v pohoří tzv. České Sibiře.

Hlavním dopravním zařízením střediska je 4-sedačka (délka 1000 m, převýšení 215 m), která obsluhuje jednu středně těžkou (červenou) sjezdovku. Nabídku doplňují dva lyžařské vleky a samostatný dětský park s posuvným kobercem. Hlavní sjezdovka je osvětlená pro večerní lyžování.

Více najdete zde.

Nemáte vhodný vlastní vůz? Nevadí!

Chcete vyrazit na hory s partou přátel nebo početnou rodinou, ale nemáte doma vhodný vůz? Naštěstí je dnes možné si auto snadno půjčit. Kromě klasických autopůjčoven existuje i třeba carsharingová platforma HoppyGo, kde si lidé mohou auta půjčovat mezi sebou.

V rámci HoppyGo je po celé republice k dostání přes 1 100 vozů včetně SUV, kombíků a dodávek, do kterých se vejde velká rodina i se zimní výbavou. Výhodou oproti autopůjčovnám je možnost vybrat si konkrétní vůz ze skutečně široké nabídky. Vzhledem k pokrytí HoppyGo je navíc velká šance, že auto seženete v bezprostředním okolí svého bydliště. Stačí si auto zarezervovat přes web či aplikaci a vyrazit.

O službě:

 

Carsharingová služba HoppyGo zprostředkovává sdílení automobilů mezi majiteli. Pomocí mobilní aplikace si můžete jednoduše najít vůz, který potřebujete, a půjčit si ho přímo od jeho majitele. Je to tak skvělá alternativa pro ty, kteří své auto nepotřebují celoročně. Můžete si půjčit dodávku na stěhování, prostorný vůz na rodinný výlet nebo třeba své vysněné sportovní auto. HoppyGo v rámci služby nabízí havarijní pojištění, takže vám odpadá jakékoli pojišťování a obavy před jízdou.

 

Pokud naopak svoje auto nevyužíváte každodenně, tak ho můžete ostatním nabídnout v HoppyGo aplikaci. Nebude vám stát v garáži zbytečně a přivyděláte si. Navíc s menším počtem aut poroste i počet volných parkovacích míst ve velkých městech.

 

Flustrubka: Netradiční zábava na ven i na doma

Seznamte se s Flustrubkou neboli foukačkou z dubového dřeva, s nímž si vaše dítko s radostní vyhraje a zažije spoustu zábavy. Dřevěná hračka je z dílny české značky Pikle.

Autorkami značky Pikle jsou dvě mámy a jejich inspirací je nekonečná dětská fantazie, vynalézavost a kreativita. Filosofií značky je toto všechno v dětech podporovat hravou a nenásilnou formou.

„Neděláme to ale jen tak ledajakým způsobem. U nás nenajdete hotové komplety a hračky s návodem k použití. My jen naznačujeme, jak by to MOHLO vypadat, a ne jak to MUSÍ vypadat. To přenecháváme dětem a s radostí je u toho sledujeme. Z jednoduchého důvodu. Čas rodičů strávený s dětmi je totiž k nezaplacení a děti se ho nikdy nenabaží. Chceme, aby naše výrobky byly ty, které vydrží, které se dědí po generace. Chceme, aby byly nadčasové, a aby bavily děti i jejich rodiče a prarodiče dlouho.
Originalita je naším dalším kritériem. Vyrábíme po kusech, ne po tisících. A zásadně z přírodních materiálů.
Všechny naše hračky a sady samy vymýšlíme. Následně je buď samy vyrábíme nebo si necháváme vyrobit na míru a ručně kompletujeme. Každý, i ten nejmenší dílek, nám projde rukama. Záleží nám na původu, materiálu i povaze dodavatelů. Se všemi našimi dodavateli se známe osobně, všichni jsou z České republiky, používají certifikované materiály. V neposlední řadě jsou to také milí lidé, se kterými je radost spolupracovat a velmi rády je v jejich činnosti podporujeme. Všechny naše hračky a sady zkrátka děláme srdcem, a to se přece pozná,“
dodávají autorky projektu.

Dřevěné hračky z dílny Pikle si můžete spolu s dalším nákupem objednat na e-shopu Košík.cz.

Poruchy veřejného osvětlení: Při hlášení nezapomeňte na unikátní kód každé lampy

Krátké a pošmourné dny dávají ještě více vyniknout důležitosti veřejného osvětlení. Rozbitá lampa nám může značně ztížit ranní cesty do práce a do školy nebo večerní venčení psa v parku. Nejen řidiči zase ocení funkční osvětlení přechodů pro chodce, které v období snížené viditelnosti pomáhá bezpečně přejít silnici. Kam a jakým způsobem případnou poruchu veřejného osvětlení hlásit?

Komu hlásit poruchu

Každá obec v ČR má vlastní způsob, jakým řeší správu veřejného osvětlení. Ve větších městech tato povinnost často spadá pod technické služby, případně dopravní podniky. Například v Praze je v provozu přibližně 135 tisíc lamp veřejného osvětlení, jejichž opravy řeší Technologie hlavního města Prahy. Rychlost, s jakou musí lampu opravit, závisí vždy na konkrétní míře poškození. „Pokud je lampa poškozená v oblasti patky, jsou například vylomená dvířka a hrozí nebezpečí zranění, případně byl sloup nabouraný a ohrožuje okolí, musí se technik k opravě dostavit do 30 minut,“ popisuje systém oprav Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu, platformy pro chytrou obecní komunikaci. „Pokud by třeba nesvítila jen jedna lampa v řadě a na osvětlení místa by to mělo malý vliv, doba opravy trvá v řádech dnů.“

K nahlášení poruchy mohou občané využít internetové formuláře nebo speciální telefonní linky. Ne vždy je však snadné dohledat, jak poruchu nahlásit. Ne za každou lampu zodpovídá město: „Celá řada lamp je soukromých a patří třeba k developerským projektům, u zastávek hromadné dopravy pak případnou poruchu řeší dopravní podnik daného města nebo SŽDC. V menších obcích zase mají opravy na starost přímo obecní úřady, které pak řeší další kroky se servisními firmami,“ zmiňuje František Brož, ředitel Asociace moderně komunikujících samospráv.

Stále více obcí proto využívá k hlášení poruch moderní a univerzální komunikační nástroje – třeba v podobě aplikace mobilní Rozhlas, kde lze problém nahlásit několika kliknutími. „Rozbité lampy si člověk všimne “v terénu” a mnohdy nemá čas nebo možnosti hledat na webových stránkách kontakty a vyplňovat formuláře. V mobilní aplikaci si jednoduše vyfotí štítek s číslem lampy a přes aplikaci odešle hlášení, které se rychle a jednoduše dostane až k zodpovědné osobě, která hlášku zpracuje a zařídí opravu,“ doplňuje Ondřej Švrček z Mobilního Rozhlasu. Ten využívá už více než 550 obcí v ČR mimo jiné i k hlášení podnětů od občanů – aplikaci je možné použít na nahlášení jakékoliv závady na území celé ČR.

Evidenční štítek může zachraňovat životy

Evidenční štítky, kterými jsou lampy veřejného osvětlení vybaveny, neslouží jen k hlášení poruch. Díky jejich evidenci je využívají také složky integrovaného záchranného systému. Pokud například dojde k dopravní nehodě a volající si není jistý tím, kde se nachází, stačí nahlásit číslo nejbližší lampy. Operátor pak jednoduše dohledá místo nehody podle evidenčního štítku. Hodit se může i rodičům s menšími dětmi, které někdy mohou zabloudit a když si nejsou jisté svou polohou, jednoduše rodičům zavolají číslo nejbližšího osvětlení. Ti si pak ve veřejně přístupné databázi místo i potomka najdou.

Evidenční štítky zachraňují životy – nejen u lampPři nahlašování nebezpečných událostí jde často o minuty a pokud se člověk nachází v neznámé lokalitě, tak mnohdy nemůže odbíhat k nejbližší lampě. Proto jsou od roku 2009 značeny také železniční přejezdy. Samolepící fólie bývá umístěna na dopravní značce označující přejezd nebo na zadní straně signalizačního zařízení. Toto označení pomůže pomoci k časné identifikaci přejezdu, když na něm někdo z řidičů uvízne a k co nejrychlejšímu zastavení železniční dopravy v daném úseku.Záchranáři pomáhají nejen ve městech, ale i v přírodě, kde ovšem často žádné pevné orientační body nenachází. V posledních letech jsou tak na turistických trasách či cyklostezkách umisťovány tzv. body záchrany, kterým se také říká také traumabody. Ty pomáhají horské službě a záchranářům k lokalizování zraněných turistů nebo požárů. Proto je všem návštěvníkům přírody doporučováno, aby si pamatovali číslo posledního bodu záchrany, který na své cestě minou a vždy tak byli schopni záchranářům určit, kde se nacházejí.

 

ondrej_svrcek mr_app_2 mr_app_fotohláška mr_app mr_app_1

Agdata operují již na 20 % české zemědělské půdy. Farmáře do digitalizace tlačí legislativa i klima

 

České zemědělství se nepřestává pod tlakem legislativy, klimatických změn a hledání úspor digitalizovat, z moderních technologií se stává nový nutný standard. Dokládají to čísla agrotech startupu Agdata, největší české společnosti, která se digitalizací farem a implementací chytrých senzorů zabývá. Na konci roku 2019 její nástroje poprvé využívalo ji více než 1700 farmářů, což je asi 10 % ze všech, kteří mají zemědělství jako svou obživu. Celkem tito farmáři obdělávají pětinu zemědělské půdy v Česku. Podle představitelů Agdata by přesto mělo být tempo digitalizace rychlejší.

 

Počet farmářů, využívajících nástroje společnosti Agdata stoupl v roce 2019 o více než desetinu. Digitální nástroje a periferie se nově objevily jak na polnostech malých farem, tak velkopodniků, stále větší zájem o ně mají také sadaři a vinaři, pronikají i do živočišné výroby. Výrazně také narostl počet plně digitalizovaných farem – tedy těch, které využívají digitální software i IoT hardware jako běžnou součást svého hospodářství. Zastoupeny jsou sice v jednotkách procent případů, meziročně jejich počet však stoupl na zhruba dvojnásobek.

V současné době Agdata provozují několik tisíc senzorů a IoT zařízení. Nejpoptávanějším produktem se staly chytré meteostanice, které poskytují v reálném čase hyperlokální předpověď počasí a slouží tak jako odpověď na nevyzpytatelné povětrnostní podmínky. Na druhém místě se nachází inteligentní GPS navigace, umožňující mít přehled o pojezdech mechanizace a detailně plánovat jízdy zemědělské techniky, čímž mohou přinést úspory v čase stráveném na poli i spotřebě paliva. Třetí nejpoptávanější jsou senzory na kontrolu úrody, které se staly novým standardem při ochraně plodin před novými druhy škůdců.

„Zemědělci stojí před největšími výzvami v novodobé historii. Musí se potýkat s klimatickou změnou a výkyvy v počasí, které ovlivňují úrodu v podstatě všech pěstovaných plodin a přináší nová rizika v podobě škůdců. Zároveň jsou vystaveni novým tlakům v podobě regulatorních nařízení, které upravují způsob, jak nakládat s výsadbou. Digitalizace se proto musí stát novým standardem, dostáváme se do bodu, kdy se bez ní neobejde žádná farma,“ zmiňuje Jiří Musil, výkonný ředitel Agdata. Zároveň uvádí, že tempo digitalizace by mělo být s ohledem na okolnosti ještě rychlejší.

Čeští zemědělci přitom mají pro digitalizaci svých provozů ideální podmínky. Republika je pokryta kvalitním signálem IoT sítí, dodavatelé řešení mají mnohaleté know-how a digitalizaci farem je nakloněn i stát. Technologie zároveň zlevňují a zlepšuje se jejich dostupnost.

Dnes už není problém kupovat si jednotlivé komponenty v e-shopu a instalovat si je svépomocí. Zemědělci tak mají možnost budovat a vylepšovat digitální farmy nepřetržitě. S počtem zapojených farem také rostou příklady dobré praxe. I proto předpokládáme, že tempo digitalizace bude v roce 2020 ještě rychlejší,“ dokončuje Musil.

BB boxům od Bageterie Boulevard se v loňském roce dařilo, zdvojnásobily obrat i počet klientů

BB Box od Bageterie Boulevard má za sebou úspěšný rok. Služba v loňském roce zdvojnásobila obrat a do českých firem a úřadů dopravila desetitisíce objednávek. Zdvojnásobil se také počet klientů, kterých je momentálně 12 000. Růst byl pozitivně ovlivněn vývojem na poli firemního cateringu, protože společnosti i instituce stále více investují jak do firemního občerstvení na porady, tak i do snídaní či obědů pro zaměstnance v rámci firemních benefitů. V loňském roce za tyto služby utratily české firmy a úřady v součtu za celý trh 1,1 miliardy korun a letos se dá očekávat pokračující zhruba 10% růst.

Služba BB Box je konceptem Bageterie Boulevard, který se zaměřuje na B2B klientelu v segmentu firemního občerstvení. Za tři a půl roku na českém trhu se stala jedničkou v tomto odvětví a v loňském roce zaznamenala zdvojnásobení obratu. „BB Boxy se svou nabídkou přesně trefily do aktuálních potřeb zákazníků, což se odrazilo v raketovém růstu oproti zbytku trhu. Zaměstnanci mají dost chlebíčků s vlašským salátem a stále častěji vyžadují hodnotnější stravu a co nejjednodušší nákup a přípravu jídla, což naše smart řešení firemního občerstvení umožňuje. V loňském roce významně vzrostl i počet cateringových akcí, na nichž jsme obsloužili tisíce hostů,” říká Levon Ter-Ghazaryan, projektový manažer služby BB Box.

Nejvíce se na růstu BB Boxů podílely startupy a mladé technologické firmy, které jsou nejvíc otevřené novým technologickým řešením. Tyto společnosti tvořily 30 % všech objednávek. Pozadu ovšem nezůstávají ani úřady a státní instituce, které se na objednávkách podílely z 10 %. Mezi významné odběratele v tomto segmentu v loňském roce patřila ministerstva, Policie ČR či Národní památkový ústav. „Firmy oceňují samotný koncept smart office cateringu, který usnadňuje práci všem zúčastněným stranám. Ať už se jedná o plánování objednávek i času doručení, propojení s účetními systémy, ale také konzumaci, při které odpadá nutnost přípravy jídelního servisu,“ doplňuje Ter-Ghazaryan.

BB Boxy plánují další rozšiřování sortimentu, které je pro růst služby klíčové: „Personalizace nabídky je důležitá ve všech odvětvích, a ne jinak je tomu i v gastru. Každý má rozdílné chuťové preference. Podle našich údajů dává například bezmasému jídlu přednost až 20 % zaměstnanců. Navíc spousta lidí drží i různé diety, ať už kvůli zdravotním omezením nebo v rámci zdravého životního stylu. Naším cílem je nabídnout takový sortiment, aby při objednávkách nemuseli nákupčí dělat žádné kompromisy,“ zakončuje Levon Ter-Ghazaryan.

Dalším krokem v rámci růstu služby je i rozšiřování závozové oblasti, a to nejen do dalších měst, kde se nacházejí pobočky Bageterie Boulevard. V brzké době bude spuštěn rozvoz také v Teplicích, Kolíně, Ústí nad Labem, Mladé Boleslavi a Kutné Hoře. S tím se pojí i souběžná expanze spolu s Bageterií, která na letošní rok plánuje otevření dalších poboček v České republice.

BB_BOX_Levon BB_BOX_03_web

ANALÝZA: Na co narazí zálohované výživné v praxi?Přehlcení exekutoři, extrémně dlouhý proces a staronové fígle neplatičů

Koaliční shoda na návrhu zákona o zálohovém výživném zřejmě dovede jeden z nejskloňovanějších nástrojů, který má pomoci samoživitelkám, do praxe. Čím více jsou však jasnější jednotlivé detaily návrhu, tím více začíná být jasné, že v praxi to s jeho aplikací nebude jednoduché. Největší asistenční program pro samoživitele VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin, analyzoval, kde mohou nastat největší problémy.

Projděme si základní údaje o rozsahu problému. Vychází ze znalosti prostředí od programu VašeVýživné.cz, který má momentálně o povaze problému neplacení výživného nejvíce dat a více než polovina rodičů řeší problém s jeho asistencí. Z více než 300 tisíc povinných rodičů výživné v posledních dvou letech občas nezaplatí něco kolem 120 000 z nich. Těch „chronických dlužníků“, tedy osob, které neplatí vůbec protože nechtějí nebo nemohou, je kolem 7–14 %. Číslo je těžké určit, hodně ho ovlivňuje ekonomická situace země. Počítejme tedy, že v době konjunktury to je spíše 8000 případů, v době turbulencí na pracovním trhu klidně jednou tolik.

Pokud bychom na toto číslo aplikovali zjištění, že 2/3 osob nedosáhnou na průměrnou mzdu, jsme na cca 5000 případů (pravděpodobně však lehce více), na které se bude zákon o zálohovaném výživném vztahovat. Jen pro srovnání – číslo koreluje s počtem nahlášených trestných činů neplacení povinné výživy (8351 v roce 2018, aktuálnější údaj zatím není) a počtu rozběhnutých exekucí kvůli výživnému dle exekutorské komory (cca 3500), zhruba polovinu asistuje program VašeVýživné.cz.

Určit, kolika lidí se zálohované výživné bude v následujících letech v praxi týkat, tedy není úplně jednoduché. Čím více je totiž podmínek pro jeho vyplacení, anebo zamítnutí, tím více se vzdalujeme od reálného výpočtu. Obrovskou roli hraje také ekonomická situace – stačí klopýtnutí na pracovním trhu a schopnost a chuť platit výživným se extrémním způsobem sníží. A zároveň se sníží počet těch, kteří dosáhnou na průměrnou mzdu a tím pádem budou moci uplatnit nárok na zálohované výživné.Na jaké problémy se je tedy již nyní nutné připravit?

Kapacita exekutorských úřadů a jejich schopnost korektního postupu

Už nyní tedy víme, že počet exekucí se zhruba zdvojnásobí, jakmile se zhorší ekonomická situace, může jejich počet narůstat exponenciálně. Exekutorské úřady to pravděpodobně zvládnou, na druhou stranu – ze zkušenosti víme, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Pokud již dnes nejsou schopny odbavovat tak citlivé exekuce, jako jsou ty na výživném, individuálně, situace se může ještě výrazně zhoršit. Mají opravdu kapacitu, aby pomáhaly každé nové mamince nebo otci zvlášť s návrhy na nařízení exekuce? Sami víme, že bez vyspělého digitálního systému řízení to prostě nejde. Navíc u tak citlivé problematiky je třeba, aby exekutoři přistoupili na specifické podmínky – což jsou ochotni jen někteří.

Co bude po dvou letech, když „doběhne“ zálohované výživné, ale dlužník nebude platit?

V současné podobě má každé dítě nárok na proplácení zálohového výživného po dobu 24 měsíců. Jenže co nastane pak? Pokud bude stát vést proti dlužníkovi exekuci, kam se se svou pohledávkou v prioritách postaví samoživitel, pokud bude nucen vymáhat výživné i nadále? Bude mít přednost ten, kdo rozeběhl exekuci jako první anebo stát jako takový? Bude se rozbíhat druhá, paralelně běžící exekuce nebo dlužník zpětně převezme již běžící exekuci?

Jak se zákon postaví k nákladům exekutora?

Jak se zákon bude stavět k odměnám exekutora? Zamítne žádost na vyplácení zálohovaného výživného ve chvíli, kdy rodič podá návrh na exekuci, exekuce bude úspěšně probíhat, bude se z ní však hradit výhradně odměna exekutora, jak to zákon umožňuje? Síla asistenčního programu VašeVýživné.cz je mimo jiné i v tom, že umožňuje na základě dohody s exekutorem vyplácet alespoň část výživného již z prvních zajištěných peněz a není třeba čekat na „umoření“ odměny – což se může v běžných případech protáhnout i na jednotky let.

Trestní oznámení, ke kterému nemusí dojít

Počet trestních oznámení na zanedbání povinné výživy dlouhodobě klesá. Jedním z důvodů – kromě lepšící se hospodářské situace – je i skutečnost, že podání trestního oznámení není úplně efektivním způsobem, jak situaci řešit (přestože z podstaty problému – tedy krácení práv dítěte, i kterém oprávněný ví, je nutné). Trestnímu oznámení se dá jednoduše vyhnout. Tedy například tak, že povinný alespoň jednou za čtyři měsíce prokáže dobrou vůli a pošle oprávněnému symbolickou částku.

Časová prodleva – klidně až půl roku

Každý, kdo se problematikou neplacených alimentů zabývá ví, že největším problémem je nemožnost plánovat výdaje domácnosti. Samoživitelé nejčastěji bojují s nedostatkem financí na běžný provoz a paradoxně je pro ně často klíčovější jistá tisícikoruna, kterou dostanou každý měsíc ihned než desítky tisíc, ke kterým se dostanou až za několik let. Již nyní se díky kombinaci podání návrhu na exekuci a trestního oznámení dostává povinný na několik měsíců „skluzu“. 4 měsíce musí čekat na možnost podat trestní oznámení (kterého se ovšem nemusí dočkat), v tom nejlepším případě cca 3 měsíce na to, aby exekuce jako taková fakticky probíhala, další měsíc pak Úřad práce posuzuje oprávněnost žádosti.

Kdo bude rodičům pomáhat s agendou?

Velkým problémem je také nízká informovanost rodičů. Kdo bude radit se specializovanými dotazy? Počítá ministerstvo s neziskovým sektorem? S námi jakožto největším asistenčním programem na tomto poli zatím situaci nikdo neprobíral. Na druhou stranu již dnes pomáháme s proškolováním OSPODů nebo poskytováním metodické pomoci úředníkům ÚP a jsme připraveni dělat to i nadále.

Zadlužování povinných s negativním dopadem na oprávněné

Opomíjenou skutečností je také dopad na dlužníky. Přestože státu není lhostejná zadluženost jeho občanů (viz nedávná novela insolvenčního zákona), zálohované výživné může dluhovou spirálu v některých případech výrazně prohloubit. Pokud vzniknou dvě exekuce (státní a oprávněného), vzniknou také dvoje náklady na exekuci pro dlužníka. Zároveň – dokud nezaplatí exekuci státu, nebude mít možnost platit výživné své rodině a dluh mu bude pochopitelně narůstat.

Jde to i lépe, respektive důsledněji

VašeVýživné.czdlouhodobě upozorňuje na celou řadu opatření, které by situaci mohly skokově zlepšit. V první řadě je to prevence – podpora Cochemské praxe, mediace, rodinných a partnerských sezení. V druhé řadě je to maximální represe vůči dobrovolným dlužníkům – tedy například jejich zápis do systému SOLUS, který jim znemožní zadlužovat se v rámci jejich spotřebního chování. Rodinám je třeba pomáhat hned. Pomohlo by například zvýšení životního minima a tím optimalizace dávkového systému.