Chybějící kostička, bezhlavá figurka, věčně zakutálená součástka. Zná to asi každý milovník deskových her, a rodiče malých dětí obzvlášť. Krizi v podobě neúplné hry vám pomůže zažehnat 3D pero. Zvládnete s ním vyrobit chybějící figurky, opravit ty rozbité nebo vytvořit své vlastní, se kterými sklidíte úspěch nejen u dětí.
3D pera se stala hitem posledních měsíců – a není se čemu divit. Šikovný nástroj do ruky zabaví všechny věkové kategorie a může sloužit ke kreativnímu tvoření, 3D kreslení, výrobě doplňků, modelování nebo dokonce k drobným domácím opravám. S 3D perem Basic mohou samostatně pracovat už 8leté děti a ty starší zvládnou s vaším dozorem i klasické 3D pero nebo variantu Multipro s výměnnými nástavci. Děti s perem zábavnou formou rozvinou jemnou motoriku a představivost a na chvíli se odtrhnou od obrazovek počítačů a mobilů. A jak jinak potomky opravdu zaujmout než hrou – nebo dokonce její výrobou!
Figurky i vylepšení
3D pero je splněný sen všech nadšenců do deskových her, ale i kutilů či modelářů. Můžete s ním popustit uzdu fantazii a vytvořit třeba svou vlastní deskovou hru nebo vylepšit tu stávající. Snadno vymodelujete nové originální figurky, nahradíte chybějící a věčně rozkutálené doplňky, případně opravíte „trhliny“, které hra získala dlouholetým intenzivním používáním.
Výhodou 3D pera je jeho všestrannost – pokud využijete více nástavců, můžete klidně stávající plastové figurky nahradit třeba dřevěnými, které si ozdobíte podle fantazie. Do her, které mají řadu rozšíření, můžete přidat i svá vlastní a hru tak oživit. A co takhle vylepšit člověče figurkami superhrdinů, kterými nahradíte klasické panáčky?
Vyzkoušejte si práci s 3D perem na některém ze stovky nápadů, které vytváří široká komunita nadšenců.
Člověče, nezlob se
Člověče, nezlob se je jedna z nejoblíbenějších deskových her, která nesmí chybět snad v žádném obývacím pokoji nebo dětské herně. Hra existuje v desítkách provedení a obtížností a vy si s 3D perem můžete vyrobit dokonce svou vlastní.
Jak na to?
1. Začněte s figurkami, kterých budete potřebovat alespoň 16. Pokud pracujete s 3D perem Basic, budete potřebovat různě barevný filament. Nebojte se popustit uzdu fantazii – jaký tvar figurkám dáte, je jen na vás. Nezapomeňte ale na stabilní základnu, aby se vám s figurkami dobře pohybovalo.
2. Po figurkách přichází na řadu samotná hrací deska. Postačí na ni kus plastu, silný alespoň 2 mm a velký tak, aby se na něj pohodlně vešlo hrací pole i s domečky pro figurky. Nejjednodušší způsob, jak na desce vytvořit hrací plán, je vytisknout ho nebo nakreslit na papír a ten pak přilepit k desce.
3. Pokud si chcete postup trochu ztížit, nakreslete si desku pomocí 3D pera sami.
Šachy
Královská hra si určitě zaslouží trochu vašeho kreativního pohledu. Nebojte se experimentovat. Nikdo neříká, že figurky musí vypadat přesně podle návodu, nebo že musíte přísně dodržovat černobílé provedení.
Jak na to?
1. Nejprve si vyrobte hrací desku. Na kus plastu o rozměrech šachovnice (případně dle vašich představ) nalepte papírový vzor šachovnice, který naleznete v šablonách.
2. Přichází náročnější část – výroba figurek, kdy vás čeká 16 bílých a 16 černých figur. Budete potřebovat dvě plastové desky, černou a bílou. Na ně nakreslete jednotlivé tvary figurek a poté je opatrně vyřízněte pomocí nástavce na řezání pěny. Začněte s bílými figurkami, abyste si je posléze nezašpinili černou barvou.
3. Vyříznuté figurky potřebují podstavec, na kterém budou stát. Vyrobíte ho podobně jako figurky a následně na něj můžete figurku pomocí 3D pera přilepit. S hotovými šachy si pak můžete užít první hru.
Prak
Ačkoliv mnozí rodiče možná nebudou souhlasit, prak byl a je jednou z nejoblíbenějších hraček. Děti s ním skvěle trénují koordinaci i představivost – i když to možná někdy skončí rozbitým oknem. Vyrobte jim jejich vlastní prak pomocí 3Dsimo Multipro a uvidíte, že rázem získáte pomyslné body navíc.
1. Vyberte šablonu podle návodu a vyplňte tvar zvoleným filamentem. Výsledná tloušťka by se měla pohybovat okolo 4-6 mm., aby prak dobře fungoval.
2. Pomocí 3D nástavce vytvořte podpůrné tyčky a další součásti praku, které musí být dostatečně silné. Následně spojte dle návodu a uhlaďte pomocí pájecího nástavce.
3. Když máte hotové tělo praku, zbývá vytvořit „kapsu“ z elastického materiálu a pomocí dvou gumiček ji připevnit k praku.
4. Vyberte si vhodný cíl a vyzkoušejte svůj nový prak!