Zima se hlásí o slovo a s ní se začínají objevovat i klasické zimní neduhy českých měst. Špatně odklizený sníh, neposypaný chodník nebo nebezpečné překážky na cestě dokáží pohyb v obci značně znepříjemnit. I proto stále více měst hledá co nejjednodušší způsob, jak by mohli občané problémy hlásit.
Zimní počasí je nevyzpytatelné a obleva a následný pokles teplot může během okamžiku přinést nebezpečnou ledovku, klouzající chodníky a nesjízdné komunikace. Náhlá sněhová nadílka zase lehce zláme větve, které pak spadnou na vozovku, a silný mráz může porušit elektrické vedení či veřejné osvětlení. Obce přitom často nemají kapacitu na monitorování všech hrozeb a mobilní aplikace chytré obecní komunikace jsou tak pro ně důležitým kanálem, díky kterému se o problémech dozví včas.
Na chodce číhá v zimě ve městech a obcích mnoho nástrah. Evergreenem jsou neodklizené chodníky, kdy se může stát, že po deseti uklizených metrech následuje pět metrů zcela zasněžených a zledovatělých. Chodce často ohrožuje také těžký sníh na střechách domů a nebezpečné rampouchy. Pokud na takovýto problematický úsek narazíte, je nejrychlejším řešením vše vyfotit a poslat zodpovědné osobě. Pro tyto účely využívá už více než 500 obcí v ČR aplikaci Mobilní Rozhlas, přes kterou se fotohláška obratem dostane k pověřenému člověku na vyřízení. Hlásit je možné i rozbité veřejné osvětlení nebo třeba špatně zaparkovaná vozidla, která brání provozu.
Navzdory mnoha ekologickým snahám se stále najde mnoho lidí, kteří v zimě topí doslova vším, co najdou po ruce. Štiplavý zápach dokáže překazit větrání a značně znepříjemnit cestu do práce a do školy, nehledě na zdravotní rizika. Hříšníky z řad soukromých osob můžete nahlásit třeba přes aplikaci Mobilního rozhlasu na místní obecní úřad, který bude dál celou věc řešit. Pokud máte podezření na spalování nebezpečných látek u firem, obraťte se přímo na Českou inspekci životního prostředí. Ta si poradí i s černou skládkou, které během zimy „vylézají“ v okolí obcí na povrch.