Jak nenaletět v těžkých chvílích rychlopůjčkám? Poradíme vám!

Aktuální situace není snadná a kvůli státem nařízené karanténě mnoho lidí přichází o pravidelný příjem. V takto těžké až zoufalé situaci proto často sahají po možnosti rychlé půjčky. Řadíte-li se do této skupiny osob, poradíme vám, jak nenaletět rychlopůjčkám a nedostat se do dluhové spirály.

  1. Vybírejte poskytovatele důkladně

Pokud se přikláníte k půjčce, vaše první kroky by měly vést do banky. Schvalovací „kolečko“ je důkladné, a proto instituce půjčí opravdu jen těm, kteří na danou částku opravdu dosáhnou. Nebankovní instituce se pak jeví v mnoha ohledech jako snazší cesta, jak si peníze půjčit.

Takzvaných „nebankovek“ je na trhu nespočet. Ne všechny jsou však tak výhodné, jak se na první pohled může zdát. „Mezi klasické začátečnické chyby patří skočit po první nabídce, na kterou narazíte. I malé půjčce by měla předcházet důkladná rešerše trhu a porovnání půjček, abyste jednotlivé nabídky mohli srovnat a udělat si obrázek o tom, v jakých hodnotách se u mikropůjček pohybují úrokové sazby a RPSN nebo jaké podmínky nabízí jednotliví poskytovatelé. Hodit se vám budou také recenze nebankovních půjček, kterých na internetu najdete spoustu, stačí jen trochu zagooglovat,“ radí Adam Kolesa, CEO z MALL Pay.

  1. Spočítejte si své možnosti

Než se vůbec vydáte žádat o půjčku, vezměte si papír a tužku a napište si veškeré výdaje vs. příjmy a spočítejte si, kolik peněz vám zbyde. Nezapomeňte do seznamu zapsat i částky jako je měsíční útrata za jídlo, pojištění, faktura za telefon nebo třeba částka na lítačku či léky. Podle toho určíte, zdali je vůbec reálné, nikoliv likvidační, abyste si půjčku brali.

  1. Kdyby přišla krize

Samozřejmě může nastat situace, kdy nebude možné splátky umořovat. V takovém případě je třeba jednat a neodsouvat případný problém do pozadí. Krokem k řešení takto nepříjemné situace ale není další půjčka, ale kontaktování svého finančního poradce a zažádání o odklad splátek nebo změna splátkového kalendáře.

  1. Nenadálé výdaje nemusíte řešit úvěrem

Jestliže vás ve chvíli, kdy se to ani trochu nehodí, zaskočily nečekané výdaje, není úvěr jedinou možností, jak z prekérní situace ven. Využít můžete také odloženou platbu, díky které nakoupíte hned a za nákup zaplatíte kdykoliv během následujících 14 dnů. Tato platební metoda vám může zdarma pomoci třeba ve chvíli, kdy čekáte na výplatu, ale ještě ji nemáte na účtu. „Výhodou odložené platby je, že za její využití nezaplatíte ani korunu – nejdená se totiž o úvěr a na rozdíl od půjčky se s ní nepojí žádné úroky ani jiné poplatky. Využít ji můžete ve vybraných partnerských e-shopech na nákupy do výše až 15 000 korun. Navíc včas dostanete upozornění, že se blíží datum, kdy je zboží třeba uhradit, a tak se jen tak nestane, že byste zapomněli,“ dodává Adam Kolesa.

adam-kolesa