Informace o dění v obcích a městech prostřednictvím mobilních telefonů chce dostávat stále více občanů. Do systémů pro jejich rozesílku se proto zapojují další obce. Nově je začala využívat také města nad 10 000 obyvatel, mezi kterými nechybí Benešov, Česká Třebová, Klášterec nad Ohří, Neratovice, Praha 10, Znojmo a další. Tímto rozhodnutím města udělala další krok k podpoře konceptu smart cities v ČR.
Připravenost měst a obcí na přímou komunikaci s občany se po letech stagnace začala zlepšovat. Tlak na neustálé zkvalitňování komunikace vedení měst a obcí s občany není náhodný. Obecní a městské úřady čím dál častěji volí za jednu ze svých priorit tzv. koncept smart cities, tedy lépe fungujícího města, které umí dobře hospodařit a zajistit svým obyvatelům komfortní život. Díky tomu zapojí občany do věcí veřejných a zajistí jejich informování o zásadních rozhodnutích a skutečnostech, které ovlivňují chod města či obce. V roce 2016 může počet aktivně komunikujících obcí poprvé překročit hranici 25 %. Zároveň roste počet těch, které používají právě některou ze SMART platforem – jejich počet vzrostl až na 5 %. Česká republika se díky tomu stala státem, jehož města zavádí chytrou komunikaci v meziročním srovnání nejrychleji z Evropské unie.
Na rozdíl od menších či středních měst mají ta velká jiné komunikační priority. Chtějí informovat občany zejména o dopravních omezeních, haváriích a přerušeních přívodu energií. „Klasické amplionové obecní rozhlasy nejsou až na výjimky ve velkých městech používány, a tak vlastně neexistuje smysluplný kanál, jímž by občan dostal informaci, kterou by uvítal,“ řekl Ondřej Švrček ze společnosti Neogenia provozující službu pro hromadné cílené informování občanů, Mobilní rozhlas.
A právě zájem dostávat informace kdykoliv a kdekoliv dal vzniknout novému kanálu, mobilnímu rozhlasu, který u občanů a radnic vyhrává. Kromě možnosti využít pro komunikaci s občany SMS jsou tu i další nástroje, mezi něž patří hlasové hovory, e-mailový rozesílač a mobilní aplikace. Široké možnosti využití mobilního rozhlasu včetně minireferenda vedoucího k interakci ve sdělení oceňují i radní v Benešově. „Máme velký zájem pravidelně informovat o dění ve městě naše občany, a to včetně těch, kteří dojíždějí za prací mimo město. S Mobilním rozhlasem jsme získali efektivnější nástroj pro možnost zapojování všech občanů do dění ve městě,“ řekla Jitka Horálková z Odboru vnitřních věcí města Benešov.
Mobilní rozhlas využívají nejen v Benešově, ale také například ve Znojmě. Město si systém pořídilo letos v srpnu, a kromě rozesílek informací svým občanům ho chce využít i k dalším činnostem. „Hledali jsme další komunikační kanál, díky kterému bychom k občanům dostali informace ohledně kulturních a společenských akcí či o dopravních uzavírkách ve městě. Jsme relativně hodně aktivní na sociálních sítích, vydáváme radniční zpravodaj, avšak Mobilní rozhlas nám pomáhá cílit přesně tam, kam potřebujeme, umožňuje reagovat okamžitě na vzniklou situaci a skvěle doplňuje námi dosud používané komunikační kanály. A k nezaplacení je také možnost okamžité zpětné vazby od občanů,“ řekla Zuzana Pastrňáková, znojemská tisková mluvčí.