Betonová výheň: 7 tipů, jak se ochránit před horkem ve městě

Málo zeleně, velké betonové plochy, průmysl i hustá doprava. Tyto faktory se podílejí na vysokých teplotách v centrech měst, se kterými se jejich obyvatelé musí každoročně potýkat. Letní vedra překračující tropickou třicítku dokáží během chvíle proměnit ulici v sálající zdroj nepříjemného horka s teplotami v místech přesahujícími 50°C. Jak se s horkem ve městě vypořádat a jak můžeme naše tělo na vysoké teploty připravit?

Vyhýbejte se betonové zástavbě

Parkoviště, silnice, chodníky a další betonové stavby bez zeleně vytváří v centrech měst tepelné ostrovy, které se projevují vyšší teplotou oproti okolí. Pobyt na takto rozpálené ulici je v horkém letním dni téměř nesnesitelný a měli byste se mu vyhnout. Návštěvy obchodů a chůzi přes pěší zóny bez zeleně proto omezte na minimum nebo je směrujte do pozdně odpoledních a podvečerních hodin. Nakoupit si koneckonců můžete pohodlně také přes internet.

Změňte své návyky

Jižní národy jsou známé svou polední siestou, ze které si můžete vzít alespoň částečně příklad. Pracovním povinnostem se na několik hodin po poledni vyhnout sice nelze, je ale možné omezit vycházky v hodinách, kdy je teplo nejúmornější – typicky mezi 11 a 15. Na oběd si během pauzy skočte někam mimo centrum nebo si připravte lehčí jídlo s sebou a snězte si ho třeba v blízkém parku. Nebojte se trochu posunout obvyklý denní rozvrh – proč si nedat večeři až v osm večer, kdy už bude venku příjemně?

Pozor na teplotní šoky

Našemu organismu dávají zabrat nejen samotná letní horka, ale také střídání teplot při přechodech z klimatizovaných prostor. Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být víc než pět stupňů, což ale v tropických dnech málokdo dodržuje. Výsledkem pak může být nachlazení, ztráta hlasu nebo dokonce angína, která nás v létě může postihnout až překvapivě snadno. Přespříliš klimatizovaným prostorům se proto snažte vyhýbat a v autě před vystoupením postupně zvyšujte teplotu, aby organismus neutrpěl teplotní šok.

Sportujte ráno a večer

Jednou z výhod léta jsou brzké východy slunce a teplé večery. Právě v tuto dobu je vhodné věnovat se sportovní aktivitě, na kterou jste zvyklí. Vyhnete se tak hrozícímu kolapsu z horka a při ranním běhu si navíc užijete klid v lesoparku nebo tiché ulice zvolna se probouzejícího města. „Není důvod si v létě odpírat oblíbenou fyzickou aktivitu nebo pravidelný trénink. V lese je příznivější klima a ranní kondiční jízda na kole nebo běh v terénu je osvěžující. Vhodné je si trénink rozdělit na kratší časové úseky, být, pokud možno celou dobu, ve stín, a dostatečně doplňovat tekutiny již ráno pro probuzení a před tréninkem, ideálně v podobě ovocných šťáv a vody. Při déletrvajícím výkonu můžete sáhnout po iontových nápojích,“ radí kondiční a osobní fitness trenérka a bývalá reprezentantka v atletice Naďa Koštovalová. „V horku rychle ubývají síly, proto nesmí amatérský i profi sportovec zapomínat na odpočinek a regeneraci, které napomůže třeba masáž nebo návštěva sauny.“

Dodržujte pitný režim

Vhodný pitný režim vám během horkých dnů pomůže lépe zvládnout nápor vysokých teplot a zabrání dehydrataci, která se projevuje mimo jiné bolestí hlavy, únavou i nevolností. Sáhněte po čisté vodě, případně minerálce na doplnění sodíku a dalších látek vyloučených během pocení. Nápoje byste neměli pít ledové, protože pak mohou způsobit žaludeční křeče. Vyhnout byste se měli také alkoholu, který ve vedru působí na organismus rychleji a zároveň tělo odvodňuje. Pokud si chcete dát skleničku, nechte ji raději až na večerní posezení.

Vhodně se oblékejte

Pocení je přirozená věc a v létě se mu nevyhne nikdo z nás. Správně zvolené oblečení ale dokáže zmírnit pocity nesnesitelného horka, zajistí, že naše pokožka bude dýchat a zároveň zvládne vstřebat pot. Pánové by měli zapomenout na chození bez horního dílu – tak se totiž budou paradoxně potit mnohem víc, než když sáhnou po tričku z přírodního materiálu, jakým je třeba bavlna, len nebo bambus. V parném létě by neměla chybět ani pokrývka hlavy, a to nejen u dětí, jejichž organismus se může rychle přehřát.

Trénujte organismus

I na horko a prudké střídání teplot si vaše tělo může zvyknout jednoduchým tréninkem. Klasické otužování ve sprše vhodně doplní pravidelná návštěva sauny, díky které váš organismus nerozhodí vysoké teploty a budete se také méně potit. Pokud o saunování přemýšlíte, je léto vhodným obdobím, kdy začít. „Pravidelné návštěvy sauny naučí tělo zvládat teplotní výkyvy, posílí imunitní systém a připraví náš organismus na nadcházející podzimní období plné chřipek a virových onemocnění,“ doplňuje Jan Kovárník, saunový expert a trenér saunérů ze společnosti Saunia. „Saunování se mohou věnovat všechny věkové kategorie a před blížícím se školním rokem tak pomůže posílit i dětskou imunitu, která bude opět čelit náporu nemocí ve školních kolektivech.“

BOX

Kam do sauny?Pokud se chystáte vyrazit do sauny poprvé, zvolte takové zařízení, kde můžete vyzkoušet více druhů sauny. Každému vyhovují jiné teploty i styl saunování, a i vy si jistě přijdete na ten svůj. Pokud se saunujete pravidelně, zkuste pobyt v sauně ozvláštnit některým ze speciálních saunových rituálů. Zajít na ně můžete třeba do pobočky saunového světa Saunia, kterých je 11 po celé České republice.

Saunia_Sauna jan_kovarnik LR_Saunia_Sauna_V Saunia_recepce_II_lores