Ceny nemovitostí už několik let raketově rostou a nejinak tomu bude i v příštím roce. Zájemci o nové bydlení sice musí sáhnout hlouběji do kapsy, ovšem na druhou stranu mohou vhodným nákupem vydělat. Portál Bezrealitky přináší přehled nejzajímavějších nemovitostí, do nichž se vyplatí v roce 2020 investovat.
Rodinné domy po rekonstrukci
Růst cen a zdražování bytů, domů i nájmů nutí obyvatele velkých měst k přesunu do širšího okolí měst, tzv. metropolitních prstenců. Trend bude pokračovat i v příštím roce a pravděpodobně zahýbá s cenami nemovitostí v těchto oblastech. Proto se právě teď otevírá příležitost nakoupit zde za rozumnou cenu nemovitosti, jejichž hodnota v následujících letech poroste. Žádané budou lokality u tras linek příměstské dopravy nebo v centrech menších měst.
Paneláky v menších obcích
Rodinný dům se zahradou přestává být pro mnohé lidi, kteří opouštějí město, atraktivním typem bydlení. Náročné dojíždění a nedostatek času na údržbu vede ke zvýšenému zájmu o bydlení v bytě. Na hodnotě tak získávají byty v panelových domech v dobrých dojezdových vzdálenostech od velkých měst. Výhodou takovýchto regionálních sídlišť je i dobrá občanská infrastruktura a prostor pro rozvoj služeb podle potřeb nových obyvatel.
Velké městské byty
Prostorově velkorysých bytů najdeme v nabídce minimum – developeři se přizpůsobili poptávce po menších bytech, které se i při stávajícím růstu cen spolehlivě prodají. Velké byty se tak staly nedostatkovým zbožím a jejich majitelé si mohou mnout ruce. Na hodnotě získávají především energeticky úsporné byty nad 90 metrů čtverečních, a to nejen v centru Prahy či Brna, ale i ostatních krajských měst.
Malé byty, ateliéry nebo dílčí půdní prostory
Atypickou, ale výhodnou investicí jsou malometrážní byty před rekonstrukcí v samotném centru města. Hodnotu mají pro specifické typy zájemců a rozhodně nejsou pro každého, je u nich však velký potenciál budoucího zhodnocení, což platí i pro ateliéry a půdní prostory. Ostatně tento trend už je nyní patrný ve velkých evropských městech. Život v samotném centru bude vždy pro určitou skupinu zájemců atraktivní, a to i za cenu sníženého komfortu bydlení.
Zelené městské oázy
Klidné oázy vnitřního města, obklopené zelení a určitým způsobem izolované od městského ruchu, budou v následujících letech trendem. Mnoho lidí přestává vnímat jako hlavní kritérium při hledání bydlení dostupnost do centra nebo občanskou vybavenost a preferují určitou izolaci od okolního ruchu. V kurzu tak budou byty s výhledem do zeleně, odkud je možné dostat se třeba na kole či koloběžce na nejbližší dopravní uzel.
Citlivě zrekonstruované nebo původní chalupy
Rostoucí zájem o cestování po ČR a tuzemské dovolené spolu s nárůstem možností práce z domu zatraktivnil celou řadu starších objektů. Češi hledají letní chalupy na delší pobyty i k pronájmu a do hledáčku se dostávají domy, které by ještě nedávno byly odsouzeny k zániku. „Tento trend se nejvíc projevuje v pohraničí. Například původní sudetská roubenka se dnes prodává za dvojnásobek ceny než v roce 2000,“ dodává Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky.
Garáže ve velkých městech
Doby, kdy byl v domácnosti maximálně jeden automobil, jsou pryč. S rostoucím počtem aut roste i poptávka po místech na parkování a garážových stání. Jejich cena stoupá přímo úměrně rozšiřování takzvaných “modrých zón” a žádané zboží se z nich stává nejen v centru, ale také na okrajích měst. Řadové garáže v developersky atraktivních lokalitách mohou v budoucnu přinést majiteli zajímavé zhodnocení.