Ve čtvrtek 28. března uplyne 110 let od narození spisovatele Bohumila Hrabala, jednoho z nejvýznamnějších a nejosobitějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Ačkoliv začal autorsky publikovat až ve svých 40 letech, stal se po Haškovi a Čapkovi nejpřekládanějším autorem své doby. Jeho dílu neunikne žádný z maturantů, a díky zfilmování jeho příběhy znají i ti, kteří knihám neholdují. I díky famózním výkonům herců nikdo nezapomene na postavu paní správcové v podání Magdy Vašáryové nebo Jaromíra Hanzlíka alias neustále mluvícího strýce Pepina v Postřižinách nebo postavičku vášnivého sběratele ve Slavnostech sněženek.
Jaký je zájem o tvorbu tohoto spisovatele dnes? Knižní secondhand Knihobot, kterým prošlo v loňském roce přes 2 miliony knih, se podíval na prodejnost jednotlivých Hrabalových titulů.
Mezi nejžádanější patří Sebrané spisy o 19 svazcích, vydané nakladatelstvím Pražská imaginace a zahrnující veškerou autorovu tvorbu. Cena jednotlivých svazků se pohybuje od 300 do 1 500 korun. Dražší jsou především poslední knihy v řadě – např. Ze zápisníku zapisovatele, Dopisy Dubence nebo Naivní fuga. V průměru ale knihy Bohumila Hrabala seženete za necelé dvě stovky, starší kousky socialistické produkce pak i za pár desítek korun.
„Hrabal je stálicí českých knihoven. A vzhledem k tomu, že z naší nabídky mizí stejně pravidelně, jako nám jej lidi posílají, zájem o něj neztrácí ani mladší generace,“ komentuje Barbora Votavová, brand manažerka Knihobotu. „Nejdráž kupujícího vyšla kniha Ze zápisníků zapisovatele, a to na 1 700 korun.“
Pokud byste se o Hrabalovi chtěli dozvědět trochu víc, určitě doporučujeme Domácí úkoly: rozvahy a rozhovory. Kniha je koláží z autorových esejů, poznámek, rozhovorů, statí a článků, drobných lyrických i filozofických miniatur, které ukazují šíři Hrabalových zájmů a styl myšlení. Originál vyšel v roce 1970, nově pak v roce 2014. Za první zaplatíte od osmi do třinácti set, druhý pořídíte do stovky.
Pokud zatoužíte si přečíst oblíbený spisovatelův román v němčině nebo angličtině, pořídit ho můžete třeba právě na Knihobotu. Díky tomu, že tento knižní secondhand od loňského roku působí také v zahraničí, najdete v jeho nabídce Hrabalova díla i v překladech.