Dům pro osm milionů e-mailových adres se stavěl rok. Datové centrum Kokura společnosti Seznam má kapacitu několika tisíc serverů a za žiletkovým drátem schovává v Horních Počernicích technologii a data pro internetové služby, které denně využije několik milionů uživatelů. Nejmodernější datacentrum v zemi je kromě Seznamu důležité ještě pro jednu velkou českou společnost − firmu Altron, která jej za více než 150 milionů korun největšímu českému internetovému portálu dodala.
„Loni to byla jedna ze dvou velkých zakázek, které nám pomohly dosáhnout rekordních tržeb přesahujících miliardu korun,“ řekl HN generální ředitel skupiny Altron Jiří Krátký. Tím druhým velkým projektem je nové datové centrum DataSpring společnosti KKCG u Hodonína.
Data živí Altron už 24 let, k navrhování, budování a provozování datových center teď firma postupně přidává i IT řešení k jejich ovládání, monitoringu a ke zpracování uložených dat. „Divizi datacenter jsme před třemi lety doplnili softwarovou divizí i díky akvizici tří firem z oboru. Z našich 250 lidí ve firmě je teď 50 vývojářů,“ doplnil Krátký.
Altron si pod jeho vedením předsevzal růst, do tří let chce dosáhnout na obrat přes 1,5 miliardy korun. „Abychom udrželi i růst zisku, je potřeba se rozšiřovat hlavně v oblasti softwaru a oborových IT řešení, například pro telekomunikace a výrobu,“ vysvětluje Krátký.
Fiskální rok Altronu trvá od dubna do března a za období 2014/2015 společnost utržila 1,05 miliardy korun, o 250 milionů více než v roce předchozím. O to se kromě velkých zakázek pro Seznam a KKCG zasloužil i růst portfolia − třeba o nová mikrodatová centra − a taky expanze na nové trhy. Zhruba 80 procent tržeb Altronu sice stále tvoří Česko a Slovensko, ale firmě se podařilo prosadit i na Blízkém východě. „Ten aktuálně dělá 15 až 20 procent tržeb,“ dodává Krátký s tím, že do tří let čeká dvojnásobek.
Altron ve Spojených arabských emirátech, Ománu nebo Bahrajnu pracuje na desítkách projektů, na klíč dodával řešení pro datacentrum Bank of Oman, které od roku 2013 provozuje. I v zemích Zálivu se ale Altron snaží prosadit se softwarovými produkty. „Zájem tam je o naše nástroje na monitoring datacenter, kromě toho děláme i privátní cloudy a různá mobilní řešení,“ popisuje Krátký.
Altron tak dodává pro dubajské komunikační společnosti, s jedním z emirátů pak spolupracuje i na projektech e-governmentu, elektronizace veřejné správy. České firmě se v regionu daří i se speciálními mobilními datovými centry, kde jsou servery uložené v kontejneru a lze je převážet nebo modulárně rozšiřovat.
Podle Krátkého nabízí Blízký východ ještě další příležitosti pro růst. „Ohromně tam investují do inovací, infrastruktury a technologických řešení, což je náš obor. Růst IT v oblasti hardwaru i softwaru je tam rychlý, dohání Evropu. A nepanuje tam kultura šetření jako tady. Tam se spíš firmy ptají: Kolik máme investovat a jak nám to pomůže?“ vysvětluje Krátký. Proto Altron založil pobočky v Dubaji, Abú Dhabi a Ománu a v regionu má už pětadvacet lidí.
Své plány má firma i se Saúdskou Arábií, která také vehementně investuje do infrastruktury, ale podle Krátkého je vstup na místní trh spíše otázkou příštích let. „Napřed musíme stabilizovat naše aktivity v Emirátech a v Ománu,“ říká. Že je Blízký východ pro podnik klíčovým regionem, ukazuje i plán představit v říjnu v Dubaji technické novinky Altronu dříve než v tuzemsku.
„Vyvinuli jsme prototyp robota k monitoringu a obsluze datových center, kromě něj tam představíme i vlastní mikrodatová centra. To je samoobslužné zařízení, které může klidně stát na recepci a obstará služby datacentra pro firmu o 300 lidech,“ popisuje Krátký.
Originální článek naleznete na webu ihned.cz a v dnešním tištěném vydání Hospodářských novin.